Çalışan Kadınlar için Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Çalışan Kadınlar için Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 30 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Günümüzde çalışmak, hem kadınlar hem de erkekler için bir ihtiyaç haline geldi. Kendisini geliştiren ve belirli bir konuda uzmanlaşmış kadınlar, evlenip çocuk sahibi olsalar bile mesleklerini bırakmak istememekte ve evliyken de çalışmaya devam etmektedir. Dışarıda bir işte çalışsa da kadınlar aynı zamanda evlerinde de çalışmak zorunda kalıyor. Bütün gününü evde geçiren ev hanımlarının aksine daha çok pratik bilgiye ihtiyaç duyan çalışan bayanlar için pratik bilgiler konusunu sizler için araştırdık. Zamandan tasarruf etmeyi sağlayan bu bilgileri şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Çalışan kadın demek, evde zamanla yarışan kadın demektir. Hem iş yerinde hem de evde üzerine düşen vazifeleri yerine getirmek için yüksek tempoda çalışan bayanlar, ev işi ve yemek konusunda pratik bilgilere ihtiyaç duyuyor. Özellikle yemek konusunda pratik lezzetler ve tatları tercih eden çalışan bayanlar için diğer alanlarda da güzel pratik bilgiler mevcuttur. Bu bilgileri aşağıda kısaca maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

 • Hem erkek, hem de bayanların çalıştığı evlerde bir haftalık gıda ihtiyacı genelde hafta sonu alışverişi ile sağlanır. Hafta sonu aldığınız sebzelerin ömrünü uzatmak için; yeşil sebzeleri yıkadıktan sonra güzelce havlu kağıda sarı Bu şekilde buzdolabında uzun süre sararmadan ve şekilleri bozulmadan saklayabilirsiniz.
 • Çalışan bayanların pratiklik açısından en çok tercih ettiği yemek türleri çorbalardır. Diğer yemeklere göre daha kısa sürede hazırlanan çorbaların üzerine her defasında yeni yağ kızdırmamak için; küçük bir kavanoza önceden kırmızı toz biberli kızarttığınız yağı koyup saklayın. Bu sayede hem her seferinde yeni yağ hazırlamak için vakit kaybetmez hem de bulaşıktan da tasarruf edersiniz.
 • Kaşar peyniri hemen hemen herkes tarafından sevilen bir peynir türüdür. Pratik tostlar için de ideal bir malzeme olan kaşarın küflenmemesi için; önce kağıt mutfak havlusuna sarın. Daha sonra poşete koyun ve bu şekilde buzdolabında saklayın.
 • Ve meyveler… Pratiklik açısından boş zamanlarınızda tek kişilik meyve salataları hazırlayıp hava almayan kaplarda saklay Bu salataları yemeklerden sonra ya da kahvaltılarda kullanabilirsiniz.
 • Salata yaparken kullanmak için kadınlara pratik bilgiler olarak, maydanoz, taze nane, kıvırcıkları salata kurutucusunda kuruttuktan sonra saklama kaplarında dolaba koymanızı tavsiye edebiliriz. Her akşam yıkamakla uğraşmadan salatalarınızda kullanabilirsiniz.
 • Bakliyatlara vakit ayıramıyorum diyen bayalar, hafta sonu vakitleri olduğunda fasulye, nohut, yeşil mercimek vs. haşladıktan sonra bir kullanımlık olarak poşetlere bölüp buzluğa koy Bu aşamada bakliyatların tam pişmemesine dikkat edin.
 • Sürekli domates rendelememek için; domatesleri topluca rendeledikten sonra buz kalıplarında dondurun. Bu kalıpları buzlukta skalayın ve ihtiyaç halinde çıkarıp yemeklerde kullanın.
  Çalışan Kadınlar için Pratik Bilgiler 1
 • Hazır et ve tavuk suyu kullanmak istemiyorsanız, haşladığınız tavuğun suyunu buz kalıplarına koyup dondurun. Bu kalıpları pilav ve çorbalarda kullanabilirsiniz.
 • Kıymanın ömrünü uzatmak için çiğ olarak değil kavrulmuş olarak saklayın. Bunun için; kıymayı soğanla kavurup yemek harcı olarak saklama kabına ya da poşetlere koyun. Bu şekilde elinizin altında kavrulmuş kıyma olunca işleriniz hızlanır, hem de kıyma uzun ömürlü olur.
 • Hızlı yemek pişirirken sarımsak ile oyalanmak istemeyenler, sarımsakları topluca soyduktan sonra sirkeli suya koyup dolapta saklay İkinci yöntem olarak sarımsakların üzerini geçecek kadar zeytinyağı koyup, ağzını iyice kapatıp saklayabilirsiniz.
 • Her sabah tost yapmaya üşenenler, tostları hazırlayıp pişirmeden buzluğa atabilir. Her gün sabbah makinede pişirip kısa sürede tüketebilir.

Yukarıda kısaca verdiğimiz çalışan bayanlara pratik bilgiler, sayesinde evde hızlı ve pratik şekilde yemeklerinizi kendiniz hazırlayıp tüketebilir, kalan zamanda da dinlenebilirsiniz.

14 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...