Çamaşır Suyunun Zararları

Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Çamaşır Suyunun Zararları Yayınlanma Tarihi: 17 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kadınlar için kişisel temizliklerinin yanı sıra, yaşadıkları alanların da temiz olması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu kapsamda birbirinden farklı özelliklere sahip olan temizlik ürünleri de geliştirilmeye devam etmektedir. Çamaşır suyu ise, çok eski zamanlardan beri hayatımızda olan ve oldukça fazla sayıda alanda da kullanılmaya devam edilen bir temizlik ürünü olmaya devam etmektedir. İnsanlar binlerce senedir giydikleri çamaşırların temiz olması ve kokmaması için yıkama şekilleri geliştirmişlerdir. İlk zamanlarda yalnızca akarsularda ve derelerde su ile temizlenen çamaşırlar güneşte kurutularak kullanılmıştır. Sonraki yıllarda çamaşırın yıkanacağı suyun içine kül eklenmiştir. Kül, daha iyi bir temizlik yapılmasını elde etmiştir sadece ciltte tahriş meydana getirebilmektedir. Külün tahriş edici tesirini azaltmak için çamaşırın yıkanacağı suyun içine ekşimiş süt ilave edilmiş ve bir nebze başarılı olunmuştur.

Yakın tarihte ise daha etkili temizleyiciler üretilmiştir. Bunlardan en yaygın olanı çamaşır suyu (NaClO) adıyla malum sodyum hipoklorittir. Sodyum hipoklorit çeşitli yoğunluklara getirilerek birçok alanda kullanılmaktadır. Çamaşırların daha beyaz bir hale gelmesi için de oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Çamaşırları beyazlatır ya da rengini açar. Bundan dolayı renkli çamaşırlarda kullanılmamalıdır.

Çamaşır Suyunun Zararları 1

İçme suyu hazırlanması için öncelikle suyun içinde bulunan kolera, tifo şeklinde hastalıkların mikroplarını yok etmek gerekir. Bu mevzuda en etkili maddelerden biri çamaşır suyudur. Cerrahi operasyonlarda kullanılacak malzemelerin steril olmaları gerekir. Araç-gereç sterilizasyonunda çamaşır suyu çok etkili bir temizleyicidir. Hela, banyo benzer biçimde çok fazla mikrop barındıran yerlerin belli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde bu mekânları kullanan insanoğlu birbirlerine hastalık bulaştırır. Bütün bunların yanı sıra çamaşır suyu ile bulaşık yıkamanın zararları da epeyce fazladır.

Çamaşır Suyunun Zararları 2

Çamaşır Suyu Göze Zararları

Çamaşır suyu cilde uzun süre temas ettiğinde deriye zarar verir ve hemen sonrasında bir süre deride acı hissedilmesine sebep olur. Uzun seneler bu havaya maruz kalanlarda akciğer kanseri gelişme riski yüksektir. Bazı maddeler göze fazla zarar vermez. Bir tek çamaşır suyu kornea şeklinde kırılgan bir tabakaya rahatça zarar verip görme problemleri doğurabilir. Çocuklar etrafta bulunan nesneler konusunda bilinçsiz ve meraklıdırlar. Çamaşır suyu kokusunun zararları ya da içilmesi takdirde çok kısa süre içinde müdahale edilmezse ölüme sebebiyet verebilir.

Çamaşır suyu katkılı temizlik maddelerinin kullanımı daha sonrasında kloroform ve karbon tetraklorür isminde olan maddeler rahatça açığa çıkmaktadır. Bu zehirli maddelerin ise özellikle kanser riskini artırabileceği uzmanlar tarafınca belirtilmektedir. Çamaşır suyu katkılı ürünlerin özellikle kireç çözücü ve tuz ruhu şeklinde güçlü temizlik maddeleriyle beraber kullanılması sonucunda klor âmin ve klor gazının açığa çıkarak kullanılan ortamın oksijenini engelleyerek kişileri nefes alamaz bir ortamda bırakıyor. İnsan sağlığı için fazlaca zararlı bu tür maddelerin aşırı derecede teneffüs edilmesi sonucunda çamaşır suyu solumanın zararları akciğer ve solunum sisteminde önemli ölçülerde hasara niçin olabilmektedir.

Çamaşır Suyu Göze Zararları

Çamaşır suyu, dikkatsiz kullanılması halinde evde bulunan en tehlikeli kimyasal olduğu söylenebilir. Çamaşır suyu rengi itibari ile suyu çağrıştırır. Bu nedenle minik çocuklar ya da akli yeterliliğini kaybeden yaşlılar yanlışlıkla çamaşır suyu içebilir. Çamaşır suyu içildiği andan itibaren vücuda zarar vermeye adım atar. Ağızdan giren çamaşır suyu mideye ve bağırsaklara ulaşması süresince geçmiş olduğu tüm yerlerde tahribata sebep olur. Bunu engellemek için çamaşır suyunu çocukların ve akli dengesi yerinde olmayan kişilerin ulaşamayacağı yerlere geçirmek gerekir. Alınan önlemlere karşın çamaşır suyundan kaynaklanan bir zehirlenme olursa derhal 112’yi arayarak yardım istenmelidir. Zehirlenen kişiye yoğurt yedirmek, su içirmek veya kusturmaya çalışmak gibi yöntemler ne olursa olsun yanlıştır.

17 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...