Ceviz Lekesi Nasıl Geçer

Yayınlanma Tarihi: 11 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Ceviz Lekesi Nasıl Geçer Yayınlanma Tarihi: 11 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Eylül ayının gelmesi ile ceviz mevsimi başlar. Ceviz vitamin açısından çok zengin bir yemiş türüdür. Birçok hastalığa da derman olabileceği konusunda bir sürü araştırmalar ve bir sürü kanıtlar vardır. Bu kadar faydalı olduğu kadar toplanıp işlenmesi de bir o kadar zahmetlidir. Ağacından toplaması sonrasında ayıklanarak işlenmesi esnasında cevizin dış kabuğunun bıraktığı lekeler genelde başa bela olur. İnsanların elleri simsiyah olma derecesine kadar gelebilir. Peki oluşan bu ceviz lekesi nasıl giderilir? Ya da ceviz lekesini ne geçirir? Biraz bunlara değinelim.

Ceviz toplanma esnasında bir leke ya da iz bırakmaz, fakat dış yeşil kabuğunun ayıklanması kısmında eldiven dahi kullansanız özelliği bakımından eldivenin içine dair koyu rengini aktarır. Buna halk arasına ceviz karası da denir. Pe ki ceviz karasını ne geçirir? İşte tüm bu sorularınıza cevap verelim. En kuvvetli temizleme aracı sirkedir. Ayıklama işlemi tamamlandıktan sonra ya da gün içerisinde elinizi hazır el yapımı sirke ile sürekli yıkamanızı tavsiye ederim. Çünkü meyve sirkesi oluşum esnasında kendiliğinden bir temizlik maddesi haline dönüşmektedir. Toplum da bu herkes tarafından bilinmese de inatçı lekeler ile başa çıkmanın en güzel yoludur. Uygulama yapıldıktan sonra göreceksiniz elinizdeki karalıklar akıp gitmiş olacaktır.

Ceviz Lekesi Elden Nasıl Gider?

Ceviz ayıklama esnasın da eller kapkara olur. Peki ellere bulaşan bu leke nasıl geçer? Yine genel tanımda da bahsettiğim gibi en basit yöntem sirke olacaktır. Bir miktar pamuğa sirkeyi dökelim daha sonra elimi pamuk ile temizleyelim, bu sayede sirkenin leke çıkarma özelliğinin ne kadar kuvvetli olduğuna tanık olacaksınız. Elinizde ki kara lekenin pamuğa aktığını hatta bembeyaz pamuğun siyaha dönüştüğünü göreceksiniz. İlk uygulama yeterli olmayabilir, aynı işlemi birkaç kez tekrarladığınızda göreceksiniz elleriniz hemen hemen hiç lekelenmemiş gibi temizlenmiş olacak. Burada sadece tırnak aralarını bulaşan lekeleri çıkarmakta zorlanabilirsiniz bunun içinde sirkeli su yapıl parmaklarınızı dik bir şekilde su dolu kabın içine koyup bekletebilirsiniz. Diyelim ki bir süre bu işlemi yapmayı unuttuk ve ceviz karası birkaç gün kaldı. O zaman elinde ki ceviz lekesi nasıl geçer diye soracaksınız. Böyle bir şey olduğunda yine sirkeli bez yapıp ya da sargı bezine sirke döküp bunu elinize sarabilir ve sargı en az bir saat elinizde kalması gerekir daha sonra elinizi limon ile yıkamanız işe yarayacaktır.

Ceviz Lekesi Elden Nasıl Gider?

Limon da en az sirke kadar kuvvetli bir kir çıkarıcıdır. Hatta bunu birçok insan bilir. Genelde yenilen balık sonrasında ya da yapılan mangal sonrası ellerimize limon sıkıp öyle yıkarız.

Ceviz Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Leke kıyafetlerimize kolay kolay bulaşmaz fakat farkında olmadan ceviz kabuğunun üstüne oturdunuz ve pantolonunuz leke oldu. İşte bu durum da biraz zorlanacaksınız. Çünkü kumaşa bulaşan le gerçekten kolay çıkmaz. Ama bunun içinde yine çözüm sirke olacaktır. Bir kaba bol miktarda sıcak su doldurun daha sonra üzerine bir su bardağı sirke dökün ve lekelenen kıyafeti içine atın su soğuyana kadar bekletip kalıp sabunla yıkayın sonrada çamaşır makinasında yıkayabilirsiniz.

Ceviz Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Pe ki kıyafet sorunu çözdük, hiç düşündünüz mü ceviz lekesi dudaktan nasıl çıkar? İlk toplandığında ceviz taze kurumamış iken yemesi de çok keyifli olur buda dudaklarınızda leke yapabilir. Bunu da pamukla temizleyebilirsiniz. Bir pamuğa bolca limon sıkın ve dudaklarınız silin, birkaç kez tekrarlandığında temizlenmiş olacaktır. Böylece dudaklarınızda tahriş olmayacaktır.

Ceviz Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar? 1

11 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...