Çeyiz Listesi

Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2016 Ekleyen: Merve Kara


Çeyiz Listesi Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2016
Ekleyen: Merve Kara

Her kızın en büyük hayali, bir gün sevdiği kişi ile mutlu bir şekilde dünya evine girmektedir. Evlenme kararı alan çiftler, hayalini kurdukları düğün günleri gelene kadar birbirinden farklı hazırlığın içerisine de girmektedir. Her şeyin eksiksiz bir şekilde hazırlanabilmesi için, birtakım planların ve listelerin oluşturulması ise bu kapsamda son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Çeyiz hazırlamak, düşünüldüğünden çok daha büyük bir özen ve dikkat gerektirmektedir. Her gelin, sevdiği adam ile yaşayacağı yuvasında her şeyin en güzelini ve kalitelisini istemektedir. Bu sebeple de her türlü detayın eksiksiz bir şekilde tamamlanabilmesi için, çeyiz listesinin muhakkak hazırlanmış olması gerekmektedir.

Çeyiz listesi hazırlamak, düşünüldüğünden çok daha keyiflidir. Gelin adaylarının evinde olmasını istediği her bir detayı liste halinde hazırlaması ile birlikte, eksiksiz bir şekilde yuva kurmak mümkün olabilmektedir. Çeyiz ihtiyaç listesi ile birlikte gelin ve damat adaylarının bu süreçte yaşadıkları stres ve telaştan dolayı, herhangi bir şeyi unutma ihtimalleri ortadan kalkabilmektedir. Eski zamanlara göre yalnızca erkeklerin çalışması sebebi ile gelinlerin de çeyiz ile maddi katkı sağlaması istenmiştir. Bu sebeple de yüzyıllar boyunca gelin adayları, evlilik hazırlığı sürecine girdikleri ilk andan itibaren çeyiz hazırlığı içerisine girmektedir. Son yıllarda oldukça popüler bir hale gelen ve adeta bir ihtiyaç halini alan çeyiz eksik listesi, gelin adaylarının işini bir hayli kolaylaştırmaktadır.

Çeyiz listesinde olması gerekenler denildiğinde, akla birbirinden farklı seçenek gelmektedir. Fakat bu liste içerisinde kaybolmamak ve telaş yapmamak için, bu listeyi kategoriler haline ayırmak, listeyi hazırlamada oldukça etkili olabilmektedir. Mutfak ihtiyaç listesi, ev tekstili, beyaz eşyalar ve elektrikli aletler olarak kategorize etmek, kişilerin işlerini olabildiğince kolaylaştırabilmektedir. Böylelikle listeyi tamamlarken adım adım gidilebilmekte olup, kısa sürede bütün listeyi tamamlamak da mümkün olabilmektedir.

Çeyiz Listesi 1

Çeyiz hazırlığı yapan gelin adayları için öncelik her zaman mutfak eşyalarını almaktır. Mutfak çeyiz listesi kapsamında;

 • Misafirler için 12 parça yemek ve çatal kaşık takımı
 • Çay ve kahve bardağı takımı
 • Tencere tava seti
 • Çaydanlık
 • Günlük kullanım için kahvaltı ve yemek takımı
 • 12 parça su bardağı
 • Servis takımı
 • Tahta kaşık, kesme tahtası, tahta spatula, çırpıcı
 • Meyve bıçağı takımı
 • Çerezlik
 • Baharat takımı
 • Saklama kapları
 • Yağdanlık
 • Limon sıkacağı, elek, oklava
 • Rende, kevgir, makarna süzgeci

Listede yer alan bu ürünler, bir evin mutfağında olmazsa olmaz olan ürünlerdir. Gelin adayları kendi isteklerine göre bu listeye ürün ekleyebilir ve kendi mutfağını kendi zevkine göre döşeyebilmektedir.

Çeyiz Listesi 2

Gelin çeyiz listesi kapsamında en önemli kategorilerden birisi de, beyaz eşyalar olmaktadır. Bu kategoride yer alanlar genellikle hemen her evde muhakkak bulunmaktadır. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon ve fırın bu kategoride yer alan ürünlerdir. Ev aletleri kategorisinde ise; ütü, elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi, blender, mikser, rondo, katı meyve sıkacağı ve bu gibi küçük ev aletleri yer almaktadır. Son olarak evlilik çeyiz listesi hazırlarken üzerinde durulması gereken bir diğer kategori olan ev tekstili de, bir evin olmazsa olmazlarını oluşturmaktadır. Nevresim takımı, havlu, bornoz takımı, pikeler, el ve mutfak havlusu, masa örtüsü, yatak örtüsü, battaniye, banyo takımı, tül ve perde, halı, mutfak önlüğü, yastık ve yorgan bu listede muhakkak yer alması gereken ürünlerdir. Gelin adaylarının nevresim takımı, yastık, yorgan, battaniye ve havlu gibi ürünleri alırken aynı zamanda misafirler için ayrı olarak da alması gerekmektedir.

16 Kasım 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...