Çıban Nedir

Yayınlanma Tarihi: 8 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Çıban Nedir Yayınlanma Tarihi: 8 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan irin birikintisine çıban adı verilmektedir. Daha çok yüzeysel bölgelerde görülmektedir. Bazı durumlarda iç organlarda da ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu anlamda kan çıbanı veya organ çıbanı gibi türleri bulunmaktadır. Çıbanın ortaya çıkmasında stafilokok bakterisi etkili olmaktadır. Çevresel ortamlarda çok fazla bulunmakta ve kolaylıkla bulaşabilmektedir. Çıbanın oluşması şekli çok basittir. Ne kadar korunsak da, en ufak bir bakteri bulaşması sonucu meydana gelebilmektedir. Çıbanın kısaca oluşum şekli aşağıdaki gibidir.

Bakteri ve mikroplar kıl deliklerinden yağ bezelerine ulaşır. Bu noktada kişinin bağışıklık sistemi ve vücut direncine göre üremeye başlar. Vücut direnci yüksek olan kişiler mikrobu atar. Ancak, bu anlamda güçsüz olanların yağ bezelerinde bakteriler yuvalanır ve çıban oluşumunu sağlar. Vücudun çeşitli bölgelerinde çıkabilmekte ve özellikle kalçada çıban rahatsız edicidir. Yağ bezelerinde yuvalanan bakteriler damarlarda akyuvar üretmeye başlar. Çıban oluşumu öncesinde bazı belirtiler olabilmektedir. Kızartı, şişme, ateş ve yangı gibi belirtiler çıbanın ortaya çıkmasını işaret etmektedir. Bazı noktalarda kör çıban çıkabilmektedir. İlk evrelerde fark edilmemektedir. Ancak, tedavisi edilmesi gerekmektedir. Yazımızın ilk bölümünde çıban nasıl olur konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Tıbbi alanda pek çok çıban çeşitleri bulunmaktadır. Çıban çeşitleri ve tedavisi konusunda önemli bilgileri yazımızın ikinci bölümünde bulabiliyor olacaksınız.

Çıban Çeşitleri

Çıban çeşitleri konusuna geçmeden önce tedavisi hakkında kısa bilgiler verelim istiyoruz. Çıbanın kendiliğinden patlaması gerekmektedir. Patlamaması durumunda cerrahi müdahale gerekmektedir. Çıban içinde biriken mikrop ve bakterileri yağ bezelerinden çıkarmak çok önemlidir. Aksi halde, daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilecektir. Pek çok çıban çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biride kara çıban olarak bilinmektedir. Kara çıban bulaşıcıdır. Basilus antrasis adında bir bakterinin neden olduğu çıban türüdür. Hayvanlarda görülür ve insanlara da bulaşabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Vücutta çıkan çok sayıda çıban türü bulunmaktadır. Yüz, boyun, ense, bilek, gözde ve koltuk altında çıban çıkabilmektedir.

Çıban Çeşitleri 1

Bir diğer önemli problem ise kalça çıbanlarıdır. Vücudun her bölgesinde çıban çıkabileceğinden bahsetmiştik. Bu anlamda kalçada çıkan çıban riskli olanlardan biridir. Kıl köklerinden başlamaktadır. Kan çıbanı olarak bilinir. Fronkül adı verilen iltihapların sonucu ortaya çıkmaktadır. Vücudun hemen her bölgesinde etkili olabilen bir türdür. Kalça kısmında yer alan kaba etlerde fazla görülür. Kalçanın giysilerle temas ettiği bölgelerde bu çıban türünün fazla çıktğı söylenebilir. Özellikle kalça kısmında sürekli olarak çıkan çıbanların araştırılması gerekmektedir. Tıbbi olarak her türlü kontrol ve testlerin yapılması çok önemlidir. Bazı durumlardakalın bağırsak problemlerine bağlı olarak makat bölgesinde de çıban çıkabilmektedir. Rektum ve anüs çevresinde oluşan iltihaplardan kaynaklanan makat çıbanı acı vericidir. Akut enfeksiyon içerern bu iltihapların tedavi süreci uzundur.

Çıban Çeşitleri 2

Makat çıbanı olan hastaların kapsamlı bir cerrahi muayeneye ihtiyacı vardır. İltihaplı olarak ortaya çıkan çıbanın ilk olarak içi boşaltılmalıdır. Daha sonra medikal tedavi yöntemleri ile süreç desteklenmelidir. Tedavi süresince hasta için antibiyotik ilaçlar, ağrı kesiciler ve oturma banyoları önerilmektedir. Yüz, göz ve kaç kısımlarında çıkan çıban çeşitlerini de söyleyebiliriz. İnsanların estetik görünümlerini de etkileyen rahatsız edici bir durumdadır. Basit bir virüs veya bakteriden kaynaklı olabilmektedir. Bu alanların elle, tırnakla kaşınmaması gerekir. Özellikle tırnakla kaşımak çıbanın daha da büyümesine neden olacaktır. Temiz bir metal ile çıbanın içi patlatılarak boşaltılabilir. Riskli ve daha ilerlemiş çıban türlerinde doktora başvurmanız daha sağlıklı olacaktır. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir ve bu konuda doktor muayenesine ihtiyaç duyulabilmektedir.

8 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...