Çocuklarda Ateş Kaç Derece Olmalıdır

Yayınlanma Tarihi: 2 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Çocuklarda Ateş Kaç Derece Olmalıdır Yayınlanma Tarihi: 2 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Çocuklarda ateş aileleri endişelendiren bir durumdur. Bebekler ve henüz kendini yeterice ifade edemeyecek kadar küçük olan çocuklarda ateşin yükseldiğinin anlaşılması biraz zaman alabilir. Ateş yükselmesi vücudun virüs ve bakterilerle mücadele etmesi sonucunda meydana gelen bir durumdur. Çocukların yaşamının ilk 6 yılında enfeksiyona bağlı olarak yüksek ateş sıkça görülmektedir. Bu nedenle her ateş yükseldiğinde paniğe kapılmak yerine gerekli önlemlerin alınması ve bazı belirtilere dikkat edilmesi gerekmektedir. Yanlış bir kanıya varmamak için ateşin doğru şekilde ölçülmesi son derece önemlidir. Çocuğun ateşini doğru bir şekilde ölçmek için termometre kullanılması gerekmektedir. Elle yapılan ölçümler yanıltıcı olabilir. Çocuğun baş ya da başka uzuvlarının sıcak olması ateşinin yükseldiği anlamına gelmez. Sağlıklı bir sonuç alabilmek için koltuk altı, makat, kulak ya da ağızdan termometre ile ateş ölçümü yapılmalıdır.

Çocuklarda ateş derecesi son derece önemlidir. Normal vücut ısısı 37 derecedir. Yapılan ateş ölçümü sonrasında çıkan sonuç bu rakamın üzerinde ise yüksek ateşin varlığından söz edilebilir. Tabi ki bu durum ateş ölçümünün vücudun hangi bölgesinden yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Eğer ateş makattan ölçülmüş ise 38 derecenin üzerinde, kulaktan ölçülmüş ise 37,8 derece ve koltuk altından ölçülmüş ise 37,2 derece yüksek ateş olarak kabul edilir. Çocuklarda ateş 38,9 derecenin altında ise ve çocuk iyi görünüyorsa ilaç kullanmaya gerek yoktur. Bu tür durumlarda ılık bir duş aldırmak yada elma sirkesi ve su karışımına batırılan bir havlu ile vücudu ovalamak ateşi düşürmeye yardımcı olabilir. 38,9 dereceden yüksek ateşte ise çocuklar için olan ateş düşürücü ilaç ve şuruplardan verilebilir. 12 yaşından küçük çocuklarda bazı sorunlara yol açabileceği için aspirin kullanılmaması gerekmektedir.

Çocuklarda normal ateş derecesi yükseldiği zaman bu durum hızlı su kaybına neden olacağı için böyle durumlarda su, çorba ve meyve suyu içirmek faydalı olabilir. Vücudun alın, koltuk altı, kasık, kol ve bacak gibi bölümlerine suya batırılmış bir havlu ile kompres uygulamak ve çocuğun alnına ıslak havlu koymak ateşi düşürmeye yardımcı olabilir. Bu tür durumlarda soğuk su ve alkol vücut ısısını daha fazla yükseteceği için bunların kullanılması uygun değildir. Ateşi yüksek olan çocuklara fazla kıyafet giydirmek de ateşi daha çok arttırabilir. Bu nedenle çocuğa mümkün olduğunca az kıyafet giydirilerek rahat etmesi sağlanmalıdır. Okula giden çocukların ateşleri düşene kadar evde dinlenmesi gerekmektedir.

Çocuklarda Ateş Kaç Derece Olmalıdır 1

Çocuklarda normal ateş kaç derece olmalıdır? sorusunun cevabından sonra hangi durumlarda doktora başvurmak gerektiğini de bilmek önemlidir. 3 yaşından daha küçük bebeklerde makattan yapılan ateş ölçümü sonucu 38 derece üzerinde, 3 ila 6 ay arasındaki bebeklerde 38,3 üzeri ve 6 aydan büyük bebeklerde de ateş 40 dereceden yüksek çıkıyorsa vakit geçirmeden doktora gidilmesi gerekir. Ateşi yükselen çocukta sebepsiz yere sürekli ağlama, huzursuzluk, uyuklama, bilinç bulanıklığı ve sayıklama gibi olağan dışı durumlar varsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Çocuklarda Ateş Kaç Derece Olmalıdır 2

Yüksek ateşin yanı sıra vücutta kızarıklık olması durumunda da vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Bunların yanı sıra dudak ve ağız kuruluğu, ağlarken gözyaşı olmaması ya da idrarda azalma gibi susuzluk belirtilerine rastlanırsa bu da tehlikeye işaret edebilir. Eğer çocuk daha önceden yüksek ateş nedeni ile havale geçirmiş ise ya da yüksek ateş 72 saatten daha uzun süredir devam ediyorsa acilen doktora gidilmesi gerekir. Yüksek ateşin yanı sıra öksürük, kulak ve boğaz ağrısı, karın ağrısı, kusma, ishal, sık idrar yapma ve idrar renginde farklılık olması da doktora gitmeyi gerektiren durumlar arasında yer almaktadır.

Çocuklarda Ateş Kaç Derece Olmalıdır 3

2 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...