Çocuklarda İshal Nasıl Kesilir Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 30 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Çocuklarda İshal Nasıl Kesilir Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 30 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Bebeklerde ve çocuklarda ishal su kaybına neden olduğu için çok önemlidir. Çocuklarda bulantı ve kusma var ise besinler az ve sık olarak verilmelidir. Anne sütü ile beslenen çocuklarda anne sütü kesilmemelidir. Biberonla ishal kesici mamalar verilmelidir. Çocuklarda ishal kesilinceye kadar bu ishal mamaları verilmelidir.

Çocuklarda ishali kesmenin en iyi yolu temizlik kurallarına uymaktır. Çocukların mamaları hazırlanırken ellerinizi bol sabunlu suyla yıkayın. Bebeklerin altlarını temizledikten sonra da ellerinizi sabunlu suyla yıkayın. Bebeklerin biberonlarını ve beslenme için ayrılan aletleri kaynatınız. Bol sıvı verin. İshal nedeniyle su ve tuz kaybı olur, bunu önlemek için eczanelerde hazır satılan ishal tozları bulunur.

Çocuklarda ishali önlemek için, bol sıvı almasını sağlayın. 5 su bardağına 2 çorba kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz karışımı yapın. Bu karışımı 5 er dakika arayla çocuğa içiriniz. Asitli içecekler kesinlikle vermeyin. Elma, muz, pirinç lapası ve patates püresi yaparak veriniz. Bunun yanında yoğurtlu çorba ve çorba çeşitleri verebilirsiniz. Çay ve limon verebilirsiniz. Çocuk büyükse süt vermeyin. Çocuğun ishalinde kan var ise hemen doktora göstermelisiniz. Çocuklarda su kaybının belirtileri ortaya çıkar.

cocuk ishal nasil gecer

Bu belirtiler ise şunlardır. Dudaklarda kuruma, idrarda koyu renk, bıngıldağın çökmesi, aşırı uyku hali ve halsizliktir. İshalin en tehlikesi vücutta su kaybının fazla olmasıdır. Bununla beraber ağız içinin ve dilinin kurumasıdır. İshal tedavisinin amacı su kaybını önlemektir. İshal tedavisi vücutta azalan suyun artırılması ve yiyeceklerin değiştirilmesidir. Mama ile beslenen çocuklarda ara sıra ishal belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bunun için sindirimi kolay olan mamalarla önleyebilirsiniz. Çocuğunuzun yüksek derecede ishali var ise sıvı miktarını kısıtlamayın.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir

2 yaşından büyük çocuklarda yemek yediklerinden mamayla beslenmelerine gerek yoktur, bunun yerine ekmek, pirinç, havuç, patates ve muz vermek şartıyla ishali yavaşlatır ve keser. Sıvı kaybını önlemek amacıyla su içirmelisiniz. Tuzlu kraker ve bisküvilerde çocukların ishal nedeniyle kaybettiği tuzu alırlar. Meyve suyu vermeyin, ishali artırabilir. Çocuğunuz katı yemekleri yemek istemiyorsa ona süt verin. Çocuklarda ishal durumunda vücuttan çıkan sıvıyı durdurmak yerine sıvı elektrolit kaybını önlemektir. İshal başlangıcında ishal durdurulmaya çalışılmamalı bunun yerine sıvı takviyesi yapılmalıdır. Vücudun aşırı su kaybetmesi önlenmelidir. Geçmeyen ishale karşı önlem almak istiyorsanız, Yarım fincan kahve ve suyu karıştırıp çocuğunuza verirseniz ishali kesilir. Bu yöntem çocuklar için sakıncalı olabilir.

cocuk ishal nasil gecer

Çocuklara su, tuz ve şeker karışımını her tuvalet ihtiyacından sonra verilmelidir. İshal yüksek ateş ile devam ediyorsa doktora gitmelisiniz. Yüksek oranda sıvı kaybı dışkıda kan görülmesi ishalin tehlikeli olmasından kaynaklanmaktadır. Çocuğunuz sık sık ishal oluyorsa çocuğunuzun ve sizin temizliğe çok dikkat etmeniz gerekecektir. Hijyenik olmadığınızdan çocuğunuz sık sık mikrop almaktadır. Çocukların bağışıklık sistemleri de zayıf olmasından dolayı sık sık ishal olmalarına neden olmaktadır. İshale bağlı olarak gelişen su ve tuz kaybı çok önemlidir. Bu nedenle su ve tuz kaybının miktarını iyi bilmek gerekir. Su ve tuz kaybı az ise ağızdan verilir. Su ve tuz kaybı çok ise damar yoluyla verilmelidir.

Çocuklarda ishale neden olacak besinler verilmemelidir. Bunlara çok dikkat etmek gerekir. Bunun yanında temizlik çok önemli. Temizliğe çok önem vererek çocukları ishalden korumuş olursunuz. Dışarıdan alınan sebze ve meyveler de bol suyla yıkanmalıdır. Suların temizliği de çok önemlidir. Kötü yaşam tarzları, sağlıksız yiyecek ve içeceklerde ishale neden olmaktadır. Temizliğe çok önem verilmelidir.

24 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...