Daksil Lekesi Nasıl Çıkar

Yayınlanma Tarihi: 14 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Daksil Lekesi Nasıl Çıkar Yayınlanma Tarihi: 14 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Beyaz kağıt üzerindeki her hangi bir yazı ya da bilgide değişiklik yapmak için kullanılan kimyevi silgiye daksil adı verilir. Beyaz ojeye benzeyen bu madde, silinen bölgeye yeniden yazı yazılabilmesi için kullanılır. Özellikle resmi dairelerde ve iş yerlerinde çok kullanılan bu ürünler, zaman zaman kıyafet ya da kumaş üzerine bulaşabilir. Kimyasal özelliği ve hemen donmasından dolayı zor çıkan lekelerden olan daksil lekesi hakkında farklı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Daksil lekesi üzerinde bulunduğu maddeye göre farklı malzemeler ile temizlenebilir. Temizlik işlemine geçmeden önce genel olarak aynı adımlar izlenir. Daksil lekesinin her hangi bir yerden temizlenmesi için kurumuş olması gerekir. Daha yeni oluşan daksil lekesini temizlemeye çalıştığınızda sıvı haldeki lekenin yayılmasına neden olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için mutlaka kurumasını bekleyin. Kuruyan daksil lekesini ilk olarak elinizle ya da tırnaklarınız ile bulunduğu yerden çıkarın. Bu çıkarma işleminden sonra çitileyerek kalan parçaları kumaş ya da kazak üzerinden çıkarın.

Sökme ve çitileme işleminden sonra az miktarda leke kalmış olması gerekir. Bu leke için ilk önce lekeli malzemeye uygun bir fırça ile leke üzerini hafifçe fırçalayın. Daksil lekesinin biraz daha geçtiğini göreceksiniz. En son tamamen yok olması için uygun malzemeler ve uygun bir bez ile ürünün üzerini silin. Leke çıkana kadar hafifçe, bastırmadan silme işlemi yapın. En son alanın kurumasını bekleyin.

Daksil Lekesi Nasıl Çıkar

Daksil Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Daksil Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Daksil lekesinin kumaştan çıkması sanıldığı kadar zor değildir. Uygun yöntem ve malzemeler ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Kumaştan daksil lekesi çıkarırken yukarıdaki yöntem aşamalarını uygulayabilirsiniz. Burada en önemli nokta, kumaşın türüne göre uygun malzemelerin kullanılmasıdır. Beyaz renkli ya da ağarma yapmayan pamuklu kumaşlar için 90 derecede çamaşır suyu kullanılabilir. Renkli pamuklu kumaşlarda ise bir miktar beyaz sirke ve aynı miktarda su kullanılabilir. Sentetik kumaşlar için limonlu su leke üzerinde etkili bir temizlik sağlayacaktır. Yünlü ve ipekli kumaşlardan daksil lekesinin temizlenmesi için 2/3 su, 1/3 alkol karışımı etkili olacaktır. Bu karışımları direkt temiz bir bez ile leke üzerine sürebilir, hafifçe silme işlemi uygulayabilirsiniz.

Daksil Elden Nasıl Çıkar?

İş yerinde ya da evlerde zaman zaman yaşanan kazalar, el alanında daksil lekesi oluşmasına neden olur. Yıkama ile geçmeyen bu madde, az miktarda olduğunca çok fazla rahatsız etmese de fazla miktarda olduğunda elin kullanımında bile etkili olabilir. Bu tür bir kaza ile karşılaştığınızda ilk aklınıza gelen şüphesiz ki elime daksil bulaştı nasıl temizlerim sorusu olur. Ele bulaşan daksil, tıpkı ojelerde olduğub gibi aseton ile çıkarılabilir. Daksilli alanın büyüklüğüne göre temiz bir bez ya da pamuk hazırlayın. Malzemenin üzerine aseton dökün. Asetonlu bez ya da pamuk ile daksil lekesinin üzerini ovun. Kısa sürede çıktığını göreceksiniz.

Ele bulaşan daksilden kurtulmak için sadece zeytinyağı ile elin ovulması da etkili oluyor. Evde çocuğunuzun ödevine yardım ederken ya da kendi çalışmalarınız sırasında bualaşan daksili bu yöntem ile temizleyebilirsiniz. Sonrasında elinizi bol su ve sabun ile yıkayıp zeytin yağında arındırın.

Daksil Lekesi Kağıttan Nasıl Çıkar?

Daksil Lekesi Kağıttan Nasıl Çıkar?

Daksil lekesi elden nasıl çıkar sorusundan sonra en fazla sorulan sorulardan birisi olan kağıttan daksil lekesi çıkması konusunda da bir kaç bilgiye yer vermek istiyoruz. Daksiller kağıt üzerindeki yazıların üzerini kapatmak için kullanılır. Kumaş ya da el üzerinden kolaylıkla çıkarılabilen bu madde, bazen kağıtlarda da lekelere neden olabiliyor. Bu durumda lekeden kurtulmak için kazıma yöntemini denemelisiniz. Lekeye müdahale etmek için ilk olarak daksilin tamamen kurumasını bekleyin. Panik ile hemen müdahale etmeye kalkarsanız sıvı haldeki daksilin her yere bulaşmasına neden olabilirsiniz. Daksilin kurumasının ardından dikkatli bir şekilde kazıma yapın. Kazıma sırasında kağıt ya da kartonun zarar görmemesine dikkat edin.

14 Aralık 2016

1 Comment so far. Feel free to join this conversation.

  1. Avatar
    Burak 8 Aralık 2017 at 18:37 - Reply

    Merhabalar bilgi için çok teşekkür ancak bir sorum olacak daksil ayakkabıma bulaştı nasıl çıkarabilirim?

Yorumlarınızı bekliyorum...