Deniz Kestanesi Batması

Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Deniz Kestanesi Batması Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Yaz geliyor, deniz mevsimi başlıyor. Denizin, yüzmenin insan sağlığına katkıları tartışılmaz tabi ki ancak dikkat edilmesi gereken noktaları da göz ardı etmemek gerekir. Bunlardan biri de ayağa deniz kestanesi batmasıdır. Hemen herkesin başına gelmiştir. Her ne kadar çok önemli değil gibi düşünülse de çok önemlidir. Bu yüzden yaz mevsimine girerken deniz kestanesi dikeni batması ve tedavisi hakkında bilgi vermek istedik. Tabi ki ayağa deniz kestanesi batmasının ciddiyetine dikkat çekmemiz gerektiğini düşünüyoruz.

Tatilciler genellikle bulundukları bölgede deniz kestanesi olmasından yakınırlar. Çünkü deniz kestanesi dikeni batması can sıkıcı bir durumdur. Oysa şöyle bir gerçek vardır ki deniz kestanesi temiz denizlerde olur. Bu yüzden deniz kestanelerinden şikayet etmek yerine dikkatli olmak çok daha mantıklıdır. Eğer denize girilen yerde çok fazla deniz kestanesi varsa deniz ayakkabısı kullanmakta fayda olacaktır.

Tüm önlemlere rağmen ayağınıza deniz kestanesi dikeni battıysa çok dikkatli olmanız gerekir. Deniz kestanesinin dikeni toksik madde içerir. Diken deride kaldığı müddetçe dokulara zehir yayılmasına neden olur. Bu yüzden dikenin bir an önce çıkarılması gerekir.

Deniz kestanesi batması nasıl çıkarılır?  Denizde ayağa deniz kestanesi batmasında öncelikle cımbız ile dikeni çıkarmak gerekir. Tabi ki diken derinin yüzeyine yakınsa ve görülüyorsa cımbızla çıkarmak kolay olacaktır.

Deniz kestanesi dikeni batması ve dikenin kırılıp dokunun içine gitmesi durumunda cımbız ile zorlamamak gerekir. Önce dikenin battığı bölge sabunlu su ile temizlenmeli ve sıcak kompres uygulanmalıdır. Böylelikle toksik maddenin etkisi azaltılmış olur.

Deniz Kestanesi Batması 1

Deniz Kestanesi Batması Tedavisi

Ayağa deniz kestanesi batması sonucu ağrı, sızı, basamama gibi şikayetler yaşanabilmektedir. Öncelikle dikkatli bir şekilde ayağa kuvvet uygulamadan denizden çıkmak ve diken batan bölgeyi temiz su ile yıkamak gerekir. Sonrasında diken deri yüzeyine yakın ise cımbızla çıkarmak gerekir. Ancak dokuya ilerlemiş ve gözle görünmeyen diken olma ihtimali unutulmamalıdır. Eğer böyle bir durum varsa zaten dikenli bölgede ağrı sızı olacaktır. Doku içine deniz kestanesi dikeni batması durumunda bölgeyi sıkmak, ovalamak, kesici bir aletle yarmak kesinlikle yapılmamalıdır. Bu gibi uygulamalar bölgenin iltihap kapmasına, dikenin daha derine gitmesine ve içerde kırılmasına neden olur. Ayağa deniz kestanesi batması ve doku içine yürümesi durumunda sağlık kuruluşuna giderek pansuman yaptırmakta fayda vardır.

Deniz Kestanesi Batması Tedavisi

Deniz kestanesi batması nasıl çıkarılır?  Eğer diken derinde ve görünmüyorsa bölgeyi günde iki kez zeytinyağı ile hafifçe ovalamak ya da zeytinyağı sürülmüş bir bezi dikenli bölgeye sarmak etkili olmaktadır. Kısa süre içinde deniz kestanesi dikeni derinin yüzeyine doğru çıkacaktır. Bazen kendiliğinden zeytinyağlı beze dökülebileceği gibi bazen de ucu dışarı çıkınca cımbızla alınabilmektedir.

Deniz Kestanesi Batması Tedavisi 1

Ayağa deniz kestanesi batması durumunda sıcak uygulama, zeytinyağı sürülmesi ve bölgenin temiz tutulması yeterli olacaktır. Ancak her şeye rağmen ayakta ağrı, sızı, basamama durumları söz konusu ise mutlaka sağlık kuruluşuna giderek uzmana göstermek gerekmektedir.

Deniz kestanesi dikeni batması ile karşılaştığınızda cımbız ile alabiliyorsanız alın ancak zorlamayın. Bölgeyi keserek, oyarak dikeni çıkarmaya çalışmak basit bir durumu ciddi sorunlara dönüştürecektir. Birkaç günde geçebilecek deniz kestanesi dikeni batması durumu yanlış uygulamalar ile hem çok acı çekmenize hem de ciddi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilmektedir.

Deniz Kestanesi Batması Tedavisi 2

Bu makalemizde deniz kestanesi batması nasıl çıkarılır ve deniz kestanesi dikeni batması tedavisi nasıl yapılır anlatmaya çalıştık. Böyle bir durumla karşılaşmamak için önlem almak ve deniz ayakkabısı ile denize girmek yapılması gereken şeylerden biridir.

16 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...