Deprem Çantasında Olması Gerekenler

Yayınlanma Tarihi: 20 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Deprem Çantasında Olması Gerekenler Yayınlanma Tarihi: 20 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Dünyada türlü türlü pek çok doğal afet olmakta ve bu doğal afetlerin çoğuna müdahale şansı olmamaktadır. Bu doğal afetlerden biri de deprem olarak bilinmektedir. Deprem, bir anda yerin altındaki dalgalanma sonucunda oluşmaktadır. Belirli bir zamanı olmadığından dolayı mutlaka kişilerin yaşadıkları evleri ya da çalıştıkları işyerlerinin depreme ne kadar dayanıklı olduğunu bilmeleri ve buna göre önlemlerin alınması gerekmektedir. Özellikle kişiler evlerinde odalarını eşyalar ile yerleştirirken mutlaka bu eşyaları duvarlara monte etmekte ya da tablolar asılırken bir anda kişilerin üzerine düşmeyecek şekilde dizayn edilmesi gerekmektedir. Ayrıca mutfak eşyaları hemen kırılabileceği için mutfak dolaplarına belirli kilitler takmakta depremden korunmak için belirli yöntemler arasında yer almaktadır. Olası bir deprem durumunda mutlaka daha önceden hazırlanmış bir deprem çantasının hali hazır kolay bir yerde durması ve sürekli içerisinde ki eşyaların yenilenmesi gerekmektedir.

Deprem esnasında ise kişilerin mutlaka ilk olarak çok sakin ve soğukkanlı olmaları gerekmektedir. Büyük bir deprem esnasında koşmak ya da ayakta durmak çok mümkün olmayacağından dolayı kişilerin mutlaka kendilerini koruyabilecek ve sağlam bir masanın altına girmeleri daha uygun olmaktadır. Eğer deprem esnasında dışarda kişiler var ise elektrik tellerinden, camlardan uzak durmaları gerekmektedir. Araba kullanan kişilerin ise eğer durdukları yer güvenli ise araba içinde beklemeleri, güvenli bir yer değil ise arabalarını güvenli bir yere çekerek içinde beklemeleri gerekmektedir. Genel olarak kısa süren depremlerde kişilerin evlerinde belirli eşyalar yıkılmakta ya da kırılmaktadır. Depremden sonra hazırlanmış olan deprem çantasını alarak evden çıkmaları gerekmektedir.

Olası bir deprem ile karşılaşmadan önce kişilerin mutlaka bir deprem çantası hazırlamaları ve kolay bir yere koyarak çantayı hazır etmeleri gerekmektedir. Deprem çantasında olması gerekenler ve ne işe yaradıklarını mutlaka bilmeleri de önemli olmaktadır. Deprem çantasında olması gerekenler;

Deprem Çantasında Olması Gerekenler 1

  • Çadır; kişiler eğer araç sahibi değil ise mutlaka büyük ve ailelerinin tamamı sığacak kişi kadar bir çadır sahibi olmaları gerekmektedir. Deprem sonrasında evlere girilemeyecek durumlarda bu çadırlar önemli olmakta ve yeniden eve girene kadar bu çadırlarda kalınmaktadır. Kişilerin arabaları var ise çadıra pek ihtiyaç olmasa da yine de deprem çantalarında bulundurulmaya özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • Battaniye; özellikle kış aylarında meydana gelebilecek bir deprem sonrasında dışarıda kalınması durumlarında kalın bir battaniye her zaman için hayat kurtarmaktadır. Sadece dışarı da kalındığında değil, aynı zamanda tekrardan eve girmek için beklerden bile kişilerin üzerlerine almaları için de gerekebilmektedir.
  • Giysi; uzun süreli dışarıda kalma durumları oluştuğunda mutlaka kişilerin kendilerini rahat ettirebilecek bir çift giysiye ihtiyacı olmaktadır. Ayrıca gece deprem olduğunda pijamalar ile dışarıda kalmak yerine kişiler giysilerini giyerek deprem sonrasında evlerine girmeden önce bu kıyafetleri giymektedirler.

Deprem Çantasında Olması Gerekenler 2

  • Ayakkabı; kış ya da yaz mevsimine göre hazırlanan deprem çantalarında kişilerin mutlaka bir çift ayakkabıyı deprem çantalarında hazır bir şekilde bulundurması gerekmektedir.
  • Bol su; mevsim fark etmeksizin kişilerin mutlaka çantalarında hazır halde bol su bulundurmaları gerekmektedir.
  • Konserve; en kötü ihtimal düşünülmeli ve deprem çantasında olması gerekenler nelerdir denildiğinde çantanın içerisinde konserve yiyecek bulundurulması önerilmektedir.
  • İlaç; sürekli ve düzenli olarak kullanılan ilaçlardan bir paketinin de deprem çantasında yer alması gerekmektedir. Bu sayede herhangi bir yere kalınmaya gidildiğinde gereken ilaçları bulmak ile uğraşmak yerine çantada hazırda olan ilaçlar içilebilmektedir.
  • Para; ihtiyaç anında bulunması zor olan eşyalardan biri de para olacağından dolayı bir miktar paranın deprem çantasında yer alması gerekmektedir.

Deprem Çantasında Olması Gerekenler 3

20 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...