Depresyon Belirtileri

Yayınlanma Tarihi: 26 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Depresyon Belirtileri Yayınlanma Tarihi: 26 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon nedir? Depresyon duygularda meydana gelen ve en az 2 hafta kadar süren çöküntüdür. Duygusal olarak çöken hasta karamsarlaşır, içine kapanır ve kendine zarar verme dahil zihinsel olarak sürekli kötü düşüncelere sahip olur. Bunun yanında vücudunda yavaşlama olur ve ağırlık hisseder.

Depresyon ergenlerde %5 oranında görülmekte iken, erkeklerde %10, kadınlarda ise %20 oranında görülebilmektedir. Yaşlılara görülme oranı artan depresyonun oluşmasında hayat şartları eti etmektedir. Özellikle boşanan veya ayrılan kişiler, ekonomik sorunlar, çaresizlik, işsizlik ve sosyal yaşantının eksik olması gibi nedenler tetikleyiciler arasında yer almaktadır.

Bir çok sebeple ortaya çıkabilen depresyonun belli başlı birçok özelliği vardır. Depresyon genetik olabilmektedir. Ailesinde depresyon geçirmiş olan kişilerin depresyona girme ihtimalleri daha yüksektir. Depresyon sadece duygusal değil aynı zamanda  fiziksel bir hastalıktır. Depresyona giren kişilerde iştah kaybı, vücutta yavaşlama, uyku bozuklukları gibi semptomlar görülmektedir. Oldukça yaygın olarak görülen bir hastalıktır ancak her geçen gün tedavisine yönelik yeni buluşlar da ortaya çıkmaktadır.

Depresyon Belirtileri 1

Depresyon bir psikolojik sorun olarak görüldüğü için bir çok kişi tarafından gizlenen, olduğuna inanılmak istenmeyen bir hastalıktır. Oysaki depresyon da diğer hastalıklar gibi vücutta görülen bir rahatsızlıktır ve tedavi edilebilen, edilmediği taktir de ciddi sorunlar yaşatabilen ve en kötü senaryo da intihara kadar gidebilen bir hastalıktır. Bu nedenle ilk belirtiler ile birlikte profesyonel destek alarak tedavi edilmelidir. Aşağıdaki depresyon belirtileri testi ile kendinizi bu konuda sınayabilirsiniz. Aşağıdaki belirtilerden 5 tanesini veya daha fazlasını en az iki hafta süre ile yaşıyorsanız depresyonda olabilirsiniz.

Depresyon Belirtileri 2

 1. Zevk alamama ve ilginin azalması
 2. Nedensiz bir şekilde kilo kaybetme veya kilo alma
 3. Kendinizi üzgün ve boş bir şekilde hissetme
 4. Yersiz bir şekilde uyuşukluk veya aşırı hareketlilik
 5. Aşırı uyuma veya uykusuzluk
 6. Sürekli bir şekilde enerji kaybı, yorgunluk
 7. Suçluluk duygusu yaşama, değersizlik yaşama
 8. Konsantrasyon da zorlanma, düşünmenin yavaşlaması
 9. İntihar düşüncesi

Depresyon Belirtileri 3

Depresyonun bir çok belirtisi vardır. Yukarıda yazılan belirtileri ile  birlikte en önemli belirtileri ilgi kaybı, yorgunluk, enerjisizliktir. Bunun yanı sıra, iştahsızlık, ağrılar olması, uyku bozukluğu, fiziksel sağlığın bozulması, karar vermede zorlanma, üzgün görünme, suçluluk hissi gibi bir çok belirtisi vardır. Aşağıdaki maddeler halinde sıralı ağır depresyon belirtileri, arasında bazıları sizde de varsa depresyonda olabilirsiniz.

 • Kendinizi boş hissetme, değersiz görme, sürekli üzüntülü, umutsuz ve çaresiz olma
 • Kendinizi suçlu hissetme
 • Konsantrasyon eksikliği, karar vermede zorlanma ve hafıza sorunu yaşama
 • Cinsel isteksizlik dahil daha önce severek yaptığınız şeylerden zevk alamama
 • Çevrenizdeki kişiler ile sorunlar yaşamaya başlama
 • Yalnız kalma isteği
 • Yorgunluk, enerji kaybı ve erken sinirlenme
 • Uyku bozukluğu yaşama
 • İştahsızlık veya aşırı iştahlı olma ve sebepsiz kilo alma veya verme
 • Baş, boyun gibi vücudun çeşitli yerlerinde nedensiz ağrılar hissetme
 • Kendine zarar verme, intihar etme gibi düşüncelere sahip olma

Depresyon Belirtileri 4

Depresyonun bir çok çeşidi bulunmakla birlikte, bu çeşitler arasında majör depresyon, mevsimsel depresyonlar, kronik depresyon, distimi, manik depresyon gibi farklı isimler ile telaffuz edilmektedirler. Bu çeşitler arasında en ağır ve günlük işlevselliği en çok bozanı ise majör depresyondur. Majör depresyon belirtileri, bunaltıcı düzeyde üzüntülü olma, kederli olma, ilgi kaybı yaşama, zevk alınan şeylerden artık zevk alınamaması yer almaktadır.

Depresyon belirtileri, bir duygusal veya fiziksel olabilmektedir. Yaşam kalitemizi oldukça etkileyen bu belirtilerin görülmesi halinde doktora müracaat edilmeli ve tedavi süreci başlatılmalıdır. Yukarıda yazılı belirtiler fikir oluşturması amacıyla verilmiştir. Depresyonla ilgili kesin kararı ve tedavi sürecini doktorunuzla birlikte değerlendirmelisiniz.

7 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...