Depresyondan Kurtulma Yolları

Yayınlanma Tarihi: 26 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Depresyondan Kurtulma Yolları Yayınlanma Tarihi: 26 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Depresyondan kurtulma yolları, arasında ilaçlı tedavi ve kişinin kendi kendini kontrol etmesi gibi seçenekler bulunmaktadır. Bilindiği gibi depresyon, yaşamı ve hayatı olumsuz bir şekilde etkileyen, mutsuzluk, zevk almama duygusu, enerji düşüklüğü, yorgunluk, uykusuzluk, nedensiz ağrılar, halsizlik günlük yaşamı  negatif bir şekilde etkileyecek belirtilere sahiptir.

Depresyonda olan kişi sürekli bir şekilde mutsuzluk hisseder, etrafındakilere, daha önce yaptığı işlere ve eğlencelere karşı ilgisizlik hisseder, konsantrasyon eksikliği yaşar, karar alma süreçlerinde güvensiz olur, hafıza sorunları yaşar, hayatı değersiz görür, fiziksel aktiviteleri yaparken sorunlar yaşar. Bu kadar büyük sorunlar yaşatan depresyondan ilaçsız kurtulmanın yolları, olduğu gibi ilaçlı tedavi ile de  kurtulabilirsiniz. Ancak bilinmelidir ki, depresyon bir zayıflık değildir ve tıpkı diğer hastalıklar gibi bir hastalıktır ve uzun süreli bir tedavi gerektirebilir.

Ağır depresyondan kurtulmanın yolları  arasında ilk akla gelen tüm hastalıklarda olduğu gibi ilaçla yapılan tedavidir.  Depresyon tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçlar, hastalıktan kurtulmada etkili olmasına rağmen bazı durumlar da bazı kişiler üzerinde yeterli olamamaktadır. Depresyon tedavisi ilacın yanı sıra kişinin göstereceği gayret ve yaşam şartlarındaki iyileşme ile başarılı olabilmektedir. Depresyon ilaçları ve diğer konularla ilgili mutlaka doktor kontrolü gereklidir ve bu ilaçlar doktor kontrolü olmadan kullanılmamalıdır.

Depresyondan Kurtulma Yolları 1

Depresyon tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem ise psikoterapidir. Depresyona  giren kişinin, depresyona neden olan düşüncelerden arındırılması ve bu olumsuz düşüncelerin olumlu düşünceler ile yer değiştirilmesi amaç edinilir. Psikoterapi de kişinin sorunlarla baş edebilmesi için güçlendirilmesi ve kendisi ile yüzleşmesi sağlanır. Bir diğer tedavi yöntemi ise elektrokonvülsif tedavidir. Diğer ismi şok tedavisi olan bu yöntem, genellikle ağır depresyondan kurtulmanın yolları arasındadır. Ağır depresyonda olan ve ilaç tedavisinin fayda göstermediği hastaların beynine düşük voltajlı akım verilerek uygulanan bu yöntem genellikle intihara eğimli hastalar için kullanılır.

Depresyondan Kurtulma Yolları 2

Depresyondan kurtulmak için alınacak doktor desteği ile birlikte, hastanı yaşantısındaki olumsuzlukları yok edecek tedbirler alması da önemlidir. Depresyondan kurtulmanın doğal yolları, kişinin kendi kendini kontrol altına alması ve yaşantısını olumlu yönde değiştirmesidir. Öncelikle kişinin depresyonun da bir hastalık olduğunu bilmesi ve tıpkı diğer hastalıklar gibi iyileştirilebileceğini ve bu süreçte yine diğer hastalıklarda olduğu gibi özen göstermesi gerektiğini bilmesi gerekmektedir. Elimiz kırıldığında veya dişimiz ağrıdığında nasıl  ki bir tedavi süreci yaşarız ve bu süreçte bazı aktiviteleri yapmakta zorlanırsak, depresyon tedavisi sürecinde de aynı konular geçerlidir.

Depresyondan Kurtulma Yolları 3

Öncelikle kişinin yaşadığı duygu çöküntüsünün geçici olduğunu bilmesi ve bu süreçteki kendini yetersiz görme, boş görme gibi konuların geçici olduğunu bilmesi ve depresyonun en önemli tedavisi olan iyi düşüncelere sahip  olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yaşama dahil olmak adına;

 • Ailesi ile, arkadaşları ile ve sevdikleri ile daha çok vakit geçirmeye çalışmalı,
 • Duygu ve düşüncelerini içe atmadan insanlar ile paylaşmalı ve düşüncelerine değer vermeli,
 • Halsizlik, yorgunluk, bir şey yapmak istememe isteklerine karşı, zevk alınmasa da mutlaka mümkün olduğunca aktiviteler yapılmalı, faaliyetlerde bulunulmalı. Unutmamalı ki bu isteksizlik ve zevk almama duygusu geçicidir ve düzeltilecektir.
 • Yapmış olduklarını düşünmemeli, hatalarını sürekli aklında yenileyip tekrarlamamalı
 • Hayata olumlu bakmalı. Olumlu veya olumsuz düşüncelerini yerinde ve zamanında belirtmeli, biriktirmemeli.
 • Tedavi sürecinde ki dalgalanmalardan etkilenmemeli

Depresyondan Kurtulma Yolları 4

 • Yürüyüş yapmalı, spor aktivitelerine katılmalı, özellikle güneşli havaları dışarda geçirmeye özen göstermeli
 • Özellikle evde hareketsiz yaşamdan uzak durulmalı, ev içinde veya ev dışında sorumluluklar alarak, hareketli bir yaşam tercih edilmeli
 • Gün ışığını olabildiğince fazla yaşamaya özen gösterilmeli, erken yatılıp erken kalkmalı
 • Kendisine zaman tanımalı. Eski haline dönülmesi biraz zaman alacağı için pes edilmeden özenle tedaviye devam edilmeli
 • Kendisini suçlamamalı ve bunun bir hastalık olduğunu ve iyileşeceğini düşünmeli.
 • Kendisini zor durumda bırakacak büyük sorumluluklardan ve kararlardan kaçınmalı.

Depresyondan kurtulma yolları, için yukarıda bahsedilenler elbette ki öneri amaçlıdır. Eğe depresyon belirtileri yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmeli ve doktorunuzun önerileri doğrultusunda tedavi sürecine devam etmelisiniz.

26 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...