Doğal Sivri Sinek Kovucu

Yayınlanma Tarihi: 27 Eylül 2017 Ekleyen: Merve Kara


Doğal Sivri Sinek Kovucu Yayınlanma Tarihi: 27 Eylül 2017
Ekleyen: Merve Kara

Yazın en sıcak günlerinde uyku tutmayan geceler ve sivrisinekler en yaygın sorunlardır. Sivrisineklerin her yerde var olması ve yakalanamayacak kadar ufak olması, onların daha fazla rahatsız edici olmasına neden olur. Evde ya da işyerinde bulunan sivrisineklerden kurtulmak için ev yapımı sivrisinek kovucu doğal karışımlar ve yöntemleri uygulanabilir.

Sivrisineklerin ölmesi ya da ortamdan uzaklaştırılması için kimyasal maddeler ile elde edilen sinek kovucular mevcuttur. Bu sinek kovucular farklı şekillerden kullanılan ürünlerdir. Genel olarak büyük marketlerde ya da özel böcek ilacı satışı yapılan yerlerde bulunabilirler. Sineklerin bulunduğu ortama sıkılan ya da ortamın havasına eklenen bu maddeler, hassas bünyeler ve küçük çocuklar için tehlikeli olabilir. Bu durumda tamamen doğal malzemeler ile hazırlanan sivrisinek doğal kovucu yöntemlerinden yararlanılabilir.

Sivrisineklerin bulunulan ortamdan uzak tutulması için sivrisinek kovucu doğal yöntemler ve doğal sivrisinek kovucu bitkiler ile ilgili maddeler şu şekildedir.

 • Sivrisineklerden kurtulmak için fesleğen yapraklarından faydalanabilirsiniz. Bu yaprakları taze olarak cildinize sürdüğünüzde yayılan kokudan dolayı sinekler sizden uzaklaşacaktır.
 • Fesleğeni evinizde de kullanabilirsiniz. Bunun için ev içinde saksıda fesleğen beslemeniz yeterlidir. Sivrisineklerin hoşuna gitmeyen kokular arasında yer alır fesleğen kokusu.
 • Bir kap içine biraz su koyun. Bir kaç diş sarımsağı soyup ince ince kıyın. Daha sonra bu kıyılan sarımsakları suyun içine ekleyin ve bir kaç saat bu şekilde bekletin. Karışımı bir sprey şişesine koyun ve kapı, pencereleri kapatın. Sivrisineklerin olabilecekleri tüm kıyı, köşeye bu karışımdan sıkın.

Doğal Sivri Sinek Kovucu 1

 • Sivrisineklerin hoşlanmadıkları kokulardan birisi de taze nane kokusudur. Evinizin bir köşesinde taze nane yaprağı bulundurabilir, ya da ezerek su içine karıştırıp daha fazla koku vermesini sağlayabilirsiniz.
 • Sivrisineklerin evinize ya da yatak odanıza gelmemesi için en basit çözümlerden birisi de limon ve karanfil yöntemidir. Bu yöntem için bir limonu ortadan ikiye bölün. Yumuşaması için elinizde hafifçe bastırın. Daha sonra 9-10 adet karanfil tanesini limona saplayın. Sivrisinekler bu şekilde o ortama gelmeyecektir.
 • Lavanta kokusunu da sevmeyen sivrisinekler için lavanta ve nemlendirici kremi karıştırıp kullanabilirsiniz. Bu özel krem ile hem cildiniz daha genç ve pürüzsüz olsun, hem de sivrisinekler sizden uzak dursun.
 • Papatya ve sade su ile sinekler için doğal bir karışım elde edebilirsiniz. 250 gram papatya çiçeğini bol su ile yıkayın ve cildinize sürün. Bu uygulamayı 2 saatte bir kere tekrar edebilirsiniz.
 • 250 gram okaliptüs yaprağı ve 1 litre suyu karıştırın. Bu şekilde ikisini beraber yapraklar kokusunu suya verene kadar 45 dakika boyunca kaynatın. Daha sıcakken evinizdeki nemli alanlara, kapı ve pencere kenarlarına dökün. Sinekler gelmeyecektir.

Doğal Sivri Sinek Kovucu 2

 • İçinde sirke bulunan bir bardağı pencere kenarına koyun. Sinekler kokudan eve girmeyecektir.
 • Sarımsak ve soğan kokusundan etkilenmezseniz, iki malzemeden birini ortadan ikiye bölüp uyurken baş ucunuza koyabilirsiniz. Bu şekilde sinekleri uzak tutabilirsiniz.
 • Sineklerin evden uzak durması için 1 su bardağı elma sirkesi, birer tutam kurutulmuş adaçayı, biberiye, lavanta, kekik ve nane, 1 adet kapaklı cam kavanoza koyup karıştırın. Karışımı 2 hafta bekletip sprey şeklinde uygulayabilirsiniz.

Doğal Sivri Sinek Kovucu 3

Sineklerin evlerden ve insanlardan uzak tutulması için farklı çok sayıda yöntem vardır. Bizler sizlere en basit ve en doğal yöntemleri anlattık. İstediğiniz yöntemlerden birilerini sevdikleriniz ya da kendiniz için uygulayabilirsiniz. Evinizde özel kokulu doğal bitkileri bulundurarak bu canlıları uzak tutabilirsiniz. Bu şekilde hem eviniz daha ferah kokabilir, hem de çocuklarınız ya da kendiniz kimyasal madde solumadan en doğal yoldan sineklerden kurtulabilirsiniz.

27 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...