Doğum Lekesi Neden Olur

Yayınlanma Tarihi: 29 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Doğum Lekesi Neden Olur Yayınlanma Tarihi: 29 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Doğum lekesinin nedeni bilinmemektedir. Günümüzde hala bu konuda uzmanların araştırmaları devam etmektedir. Genetik olmadığı kanıtlanmıştır.

Doğum lekelerinin çeşitlerinden bahsedecek olursak nedenleri hakkında fikir yürütebiliriz.

Bebekte doğum lekesi 2 türde olmaktadır. Damarsal yapılı ve pigment yapılı doğum lekeleri bu iki grubu oluşturur.

Damarsal yapılı bebekte doğum lekesine hemanjiom denmektedir. Bunlar ciltte oluşan damarsal yumaklardır. Damar Beni olarak da bilinen bu lekeler takip edilmeli büyümeleri gözlenmelidir.

Damarsal yapılı bebekte doğum lekesi tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İlaçla tedavi çok etkili değildir. En etkili tedavi yöntemi lazerle tedavidir.  Kabarık olmayan bebekte doğum lekesi lazer yöntemi ile tamamen yok edilebilmektedir. Bunun için birkaç seans yeterli olmaktadır. Tabi ki bebekte doğum lekesinin büyüklüğü tedevi süresini etkilemektedir.

Başka bir tedavi yöntemi de köpüklü tedavidir. Bu köpük Sklerozan denen madde ile hava karışımı köpük haline getirilerek damarda oluşan hemanjioma enjekte edilir. Bebekte doğum lekesi tedavisinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Pigment yapılı bebekte doğum lekesi ise ciltteki renk farklılıklarıdır. Bunlara mongol lekesi denir. Bebeklerin bel ve sırt bölgelerinde mavi tonlu lekelerdir. Koyu tenli bebeklerde daha sık rastlanır. Genellikle bebek büyüdükçe kendiliğinden yok olurlar.

Kafeole denen kahverengi noktasal doğumsal lekeler vardır. Küçük olanlar zararsızdır. Ancak fazla sayıda ve büyük olanları doktor kontrolünde olmalıdır.

Bunların dışında bebekte doğum lekesi, alında ve ensede leylek ısırığı denen geçici lekeler vardır.

Pigment yapılı bebekte doğum lekesi genellikle kendiliğinden kaybolmaktadır. Kaybolmayan ve görüntü olarak rahatsız eden lekeler lazer tedavisi ile yok olmaktadır.

dogum lekesi neden olur

Doğum lekelerinin annenin yiyemedikleriyle ilgisi var mı? Halk arasında bu tür inançlar olmakla beraber bunların hiçbir bilimsel teorisi ve açıklaması bulunmamaktadır.

Bebeklerde kırmızı çileğe benzeyen lekeler gibi bazı lekeler bazı meyve ve yiyeceklere benzetilmektedir. Bu da halk arasında bu tür düşüncelere neden olmuştur.

Bunun gibi annenin sahibinden izinsiz yediği şeylerinde bebekte leke olarak bulunacağı inancı vardır. Tüm bunlar kanıtlanmamış, bilimsel açıklaması olmayan inanışlardır.

Annede Doğum Lekesi Neden Olur?

Hamilelikte doğum lekesi nasıl oluşur? Hamilelerde genellikle yüz bölgesinde kahverengi lekeler oluşur. Hamilelikle birlikte artan hormonlar bu lekeleri oluşturmaktadır. Özellikle de östrojen hormonunun fazla salgılanması ile bu lekeler meydana gelmektedir. Östrojen hormonu ciltteki pigmentlere etki ederek lekelerin oluşmasına neden olur.

dogum lekesi neden olur

Hamilelikte doğum lekeleri hamileliğin 5. ayından itibaren görülmektedir. Koyu tenli kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Bu lekeler anneleri rahatsız etmektedir. Bunlardan kurtulmanın yollarını araştırırlar. Bu lekelerin giderilmesi için bitkisel çözümler ve kimyasal ilaçlar bulunmaktadır.

Örnek verecek olursak, Yarım limon suyu sıkılır. Bir çay kaşığı şeker ile karıştırılır. Lekeli bölgeye peeling yapılır. 5 dakika bekletilir ve yıkanır. Haftada 3 kez yapılması lekelerin kaybolmasında etkili olmaktadır.

Başka bir bitkisel çözümde, 1 yemek kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı portakal suyu, 1 yemek kaşığı maydanoz suyu karıştırılır ve gece yatmadan yüze sürülür. Bu bitkisel karışım ile hamilelikte oluşan cilt lekeleri kısa sürede yok olmaktadır.

dogum lekesi neden olur

Bu makalemizde bebekte doğum lekesi ve hamilelikte doğum lekesi nasıl oluşur konularında merak edilenleri açıklamaya çalıştık. Doğum lekelerinin annenin yiyemedikleriyle ilgisi var mı? Sorusuna açıklık getirdik.

Doğum lekelerinin türlerine göre en uygun tedaviyi doktorlar önerecektir. Bu yüzden doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Özellikle bebekte doğum lekesi için doktor kontrolü önemlidir. Doktorunuz bebeğe en uygun tedavi yöntemini uygulayacaktır.

7 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...