Donmuş Et Nasıl Çözülür

Yayınlanma Tarihi: 16 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Donmuş Et Nasıl Çözülür Yayınlanma Tarihi: 16 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Yiyecekleri dondurarak saklamak sağlıklı bir yöntemdir ve pratikdir. Çoğu kişi market alışverişinden sonra buzbolabının dondurucu kısmını et, tavuk, balık  ya da mevsim sebzeleriyle doldurur ve ihtiyaç oldukça çıkartarak kullanmak ister. Ancak yiyecekleri dondurarak saklarken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Aynı şekilde dondurucudan çıkarttığınız yiyeceklerin üzerinde bakteri oluşumuna sebep olmadan çözülmesi ve sağlıklı bir şeklide tüketilmesi çok önemlidir. Bu yazımızda özellikle buzlu et nasıl çözdürülmeli konusunda size kısa bir bilgilendirme yapalım istedik.  İsterseniz donmuş et kaç saatte çözülür? Buzluktan çıkarttığınız etinizin en sağlıklı şekilde çözülme yöntemi ne olmadır birlikte inceleyelim.

Donmuş Et Çözdürme

Etin sağlıklı pişirilmesi kadar önemli bir diğer konuda saklanmasıdır. Örneğin kıyma haline getirilmiş bir etin aynı gün içinde tüketilmesi gerekir. Yine dondurduğunuz etin besin değerlerini kaybetmeden ve üzerinde bakteriler yerleşmeden doğru yöntemle çözdürülmesi de çok önemli bir konudur. Bunun için eminiz sizin de kullandığınız yöntemler vardır ancak uzmanlar en iyi yöntemin “hızlı dondur hızlı çöz” olduğunu belirtiyorlar. Eğer doğru yöntemle etinizi buzundan çözdürürseniz besin değeri kaybetmeden tüketebilirsiniz. Öncelikle etinizi her zaman güvendiğiniz kasaptan alın. Diğer ürünlerle temasını engelleyin. Kıyma halinde kullanacaksınız kasapta kendi seçtiğiniz etten çekilmesine özen gösterin. Eve getirdiğiniz etinizi kullanım miktarınıza göre buzdolabı poşetlerine bölüştürün ve o şekilde dondurun. Unutmayın dondurucudan bir kez çıkarttığınız eti tekrar donduramazsınız.

Donmuş Et Kaç Saatte Çözülür?

Uygulayacağınız yönteme göre etin çözülme süreci değişir. Öncelikle uzmanların önerisinin, eti dışarıda değil buzdolabına alarak çözülmeye bırakmak olduğunu belirtelim. Bu yöntemde eğer ertesi gün et pişireceksiniz, akşam yatmadan önce etinizi buzdolabınıza alabilirsiniz. Uzun sürecektir ancak sağlıklı bir yöntemdir. Bu yöntemde etin çözülmesi yaklaşık 12 saat sürecektir. Buzluktan çıkan et ne kadar bekler? Bahsettiğimiz şekilde çözülmenin ardından en fazla bir gün daha buzdolabında tutabilirsiniz. Çok zaman geçmeden tüketmeniz gerekir.

Donmuş Et Kaç Saatte Çözülür?

Çok fazla vaktiniz yoksa en kolay yöntemlerden biri geniş bir kabın içine oda sıcaklığında su doldurmak ve poşetli, ağzı kilitli eti bu suya bırakmaktır. Su soğudukça değiştirmeniz çözülme süresini kısaltacaktır. Bu yöntemle 1-2 saat içinde, etinizin miktarına göre, etiniz çözülür.

Donmuş eti mikrodalgada çözmek de bir yöntemdir. Hatta en hızlı yöntemdir diyebiliriz. Mikrodalga fırınların defrost (çözme) özelliği vardır. Bunun için etinizi uygun büyüklükte bir kabın içine alın. Kabınız alüminyum ya da metal kaplamalı olmamalı. Defrost seçeneğinden uygun olanının seçin ve fırınınızı çalıştırın. Bu şekilde çözdüğünüz etlerinizi çok kısa süre içinde tüketmeye dikkat edin.

Donmuş Et Kaç Saatte Çözülür? 1

Pratik ve de pek bilminmeyen bir yöntemde kıymalar için verelim:

Donmuş Kıyma Nasıl Çözülür?

Buzlu kıyma nasıl çözülür? Aslında 5 dakika içinde çözmeniz mümkün. Bunun için size iki çelik tencere, oda sıcaklığında su lazım. Tabii kıymanızı mümkün olduğunda saklama poşetine ince bir şekilde yerleştirmeniz gerekli. Topak halinde koyduğunuz kıymaların çözülmesi zaman alır. Bir tenceyi tabanı yukarı bakacak şekilde ters çeviriyorsunuz. Üstüne kıyma poşetinizi koyup, onun üstüne de içini oda sıcaklığında su doldurduğunuz tencereyi bırakıyorsunuz. Bu şekilde 5 dakikada kıymanın çözülmüş olacak.

Donmuş Kıyma Nasıl Çözülür?

Hiç vaktiniz yoksa ve kıymanızı ya da etinizi kavurarak kullanacağınız bir yemek yapacaksanız en sağlıklı yöntem hafif ateşte etinizi çözdürmeniz olacaktır.

16 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...