Dukan Diyeti Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 3 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Dukan Diyeti Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 3 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Fazla kilolar pek çok kişi için önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Diyet konusunda uzman hale gelmiş diyetisyenler fazla kilolardan kurtulmak için çeşitli diyet listeleri ve öneriler sıralamıştır. Ünlü Fransız beslenme uzmanı Pierre Dukan protein ağırlıklı bir diyet hazırlamıştır. Biz de sizler için dukan diyeti nasıl yapılır listesi hazırladık ve yazımızın devamında paylaşmak istiyoruz.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet önerileri üzerine kitap yazan ve dünyanın çeşitli ülkelerinde piyasaya sunan ünlü diyetisyen Pierre Dukan’ın mucizevi diyeti tüm dünyada popüler hale gelmiştir. Dukan diyetinin temelinde karbonhidratların yerine proteinlerin olması bulunmaktadır. Bu diyet ile kalori hesabı yapmadan kolay bir şekilde kilo verebiliyor olacaksınız. Diyetin etkileri ve sonuçları hakkında çok net ifadeler kullanmak istemiyoruz. Bilindiği gibi her insanın metopolizması farklı çalışmaktadır. Bu diyetin işe yarayıp yaramadığını anlamak için öncelikle diyeti uygulamak şarttır. Diyet listesinde hayvansal gıdalar ağırlıklı olarak yer almaktadır. Pek çok önemli diyet uzmanının Dukan diyetinin kalıcı ve hızlı kilo verdirdiğini desteklemektedir. Dukan diyeti temelde 4 aşamadan oluşturulmuştur. Bu aşamaları birlikte inceleyelim.

İlk aşama için Atak adı verilmiştir. Diyetin bu bölümü 1 hafta sürmektedir. Protein ağırlıklı beslenme ve her gün 20 dakika egzersiz şarttır. İkinci aşama olarak seyir aşaması bulunmaktadır. Seyir aşamasında proteinlere sebzeler eklenmektedir. Bu süreçte de her gün 30 dakika egzersiz yapılması zorunludur. Üçüncü aşama olarak sağlamlaştırma gelmektedir. Protein ve sebzelere meyve ve de peynir çeşitleri ilave edilmektedir. Her gün 25 dakika egzersiz yapılması zorunludur. Bu kapsamda dukan diyeti nasıl yapılır gün gün bilmek gerekmektedir. Listeye uymak ve bu doğrultuda hareket etmek büyük önem arz etmektedir. Son aşama dengeleme aşaması olarak ifade edilmiştir. Bu aşamada tüm gıdalar tüketilebilmektedir. Bu son aşamada da her gün 25’er dakikalık egzersizlerin yapılması gerekmektedir.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

1 Haftada 5 Kilo Verdiren Dukan Ekspres Diyeti

Dukan ekspres diyeti ile 1 hafta 5 kilo verebiliyorsunuz. Bu diyet kısa süre içinde sizi arzu ettiğiniz vücut şekline sokmuş olacaktır. Fazla kilolarınızdan kurtulacak, daha sağlıklı olacak ve hayata daha pozitif bakabileceksiniz.

1.Gün: En az 1,5 litre su tüketmeli, saf proteinler yemeli, 20 dakika tempolü yürüyüş yapmalı ve 1,5 kaşık yulak kepeği yemelisiniz.

2.Gün: İkinci günde saf proteinler ile birlikte sebzeler tüketebiliyorsunuz. Bunun yanında aynı şekilde 1,5 litre su, 1,5 kaşık yulaf kepeği ve en az 20 dakika yürüyüş yapmalısınız.

1 Haftada 5 Kilo Verdiren Dukan Ekspres Diyeti

3.Gün: Diyetin üçüncü günüde saf proteinler, sebzeler ve 2 adet meyve yiyebilirsiniz. Aynı zamanda 1,5 kaşık kepek yulafı, 15 dakika tempolu yürüyüş ve en az 1,5 litre su tüketimi yapmanız şarttır.

4.Gün: Saf proteinler, sebzeler ve meyve tüketiminin yanında 1,5 kaşık kepek yulafı, 2 dilim buğday ekmeği, 1,5 litre su içmeniz ve 15 dakika tempolu yürümeniz gerekmektedir.

5.Gün: Pretoin, sebze, meyve, yulaf kepeği, buğday ekmeğine ilave olarak 40 gram kadar peynir yiyebileceksiniz. 1,5 litre su ve yürüyüş yine 5.günde de uygulanmalıdır.

1 Haftada 5 Kilo Verdiren Dukan Ekspres Diyeti 1

6.Gün: 5.gündeki listeye ilave olarak 200 gram kadar nişastalı gıda ekleyebilirsiniz.

7.Gün: Diyetin son gününde biraz daha şanslı olacaksınız. Bu günde kendinize herhangi bir öğünde ödül verebilirsiniz. Öğlen veya akşam yemeğinde sınırsız yemek yiyerek 1 haftanın tadını ve acısını çıkartabilirsiniz.

Kısaca toparlamak gerekirse, kilo vermek için ideal ve popüler diyet listelerinden biridir. Sizde bu diyeti uygulayarak kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

3 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...