Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır

Yayınlanma Tarihi: 23 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır Yayınlanma Tarihi: 23 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Duvar kağıdı, evlerinin bütün havasını bir anda değiştirebilen bir dekor malzemesidir. Odasının bütün duvarlarına uygulanabileceği gibi odasının sadece belirli bir bölgesinde uygulanabilir. Odanın tamamına uygulanacak olan modeller daha sade ve dikkat çekmeyen modeller olur. Diğer modellerin tüm odaya uygulanması dikkat çekici olabilir. Bu da gözünüzün yorulmasına neden olur. Bir süre sonra duvar kağıdını çıkarmak istersiniz.

Duvar kağıdı yaptırmaya karar verdiğiniz iki adet soru türer? Bu sorulardan ilki duvar kağıdını nasıl seçmeliyimdir. Duvar kağıdı kaplama yapılacak bir şey olduğu için istenildiği zaman çıkartılabilir. Yani her kararınızın bir dönüşü vardır. En doğru duvar kağıdı, o odayı en çok kullanacak kişilerin birlikte seçmesi ile birlikte seçilen duvar kağıdıdır. Duvar kağıdının odaya uyum sağlayarak şıklık göstermesi önemli iken, odayı kullanacak kişileri mutlu etmesi de önemlidir. Duvar kağıtları oda tiplerine göre çeşitlilik gösterecektir. Birkaç mağaza gezmeniz, duvar kağıdı seçmeden önce size önerilen şeydir.

Duvar kağıdı yaptırmaya karar verdiğinizde aklınıza gelen ikinci soru ise duvar kağıdının nasıl yapıştırıldığıdır. Duvar kağıdının güzel bir şekilde yapıştırılabilmesi için işinin ehli insanlar tarafından yapılması gerekmektedir. Duvar kağıdı nasıl yapılır? Duvar kağıdı nasıl yapıştırılır?

Duvar kağıdı yapıştırma işlemi, profesyonel kişiler tarafından yapıldığında oldukça kısa bir sürede başarılı bir sonuçlar tamamlanabilir. Duvar kağıdının yapıştırılmasının birkaç küçük zahmetli yanı vardır. Bu işlem yapılacaksa, eve ilk taşınılacağı zaman yapılması büyük kolaylık olacaktır.

Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır 1

Duvar kağıdı özellikle su bazlı ve plastik boyalı zeminlerde çok rahat kaplanabilir. Elbette duvarın tipi gibi, duvar kağıdının tipi de çok önemlidir. Sizin kafanızdaki modeller, duvarınız ile uyumlu olmayabilir. Bunu duvar kağıdını alacağınız firma ile görüştüğünüz taktirde, sizi aydınlatacaklardır.

Duvar kağıdı yapıştırmayı, bir sıranın üzerine kağıt yapıştırmak olarak düşünebilirsiniz. Sıra pürüzlü olduğu taktirde bunlar kağıttan belli olacaktır. Haliyle güzel bir görüntü elde etmek mümkün olmayacaktır. Aynı mantıkla, ilk önce duvar kağıdının uygulanacağı duvardaki pürüzler temizlenir. Bu işlem kağıdın daha iyi ve pürüzsüz bir şekilde duvara tutunmasını sağlayacaktır. Bu işlemin ardından duvar alçı sıva işlemin tabi tutulacaktır. Bu işlemi her şirket uygulamamaktır. Duvarın yapısına göre bu işlem değişebilir. Kimi duvarların bu işleme ihtiyacı yoktur. Eğer siz bu işlemin yapılmasını da kesinlikle isterseniz, şirket isteğinizi geri de çevirmeyecektir.

Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır 2

Duvar pürüzsüz hale getirildikten sonra tutkal hazırlanır. Duvar kağıdının duvara tutunabilmesi için duvarın tutkallanması gerekmektedir. Bu tutkallar iki çeşittir. Bu çeşidin belirlenmesinde sizin bir etkiniz bulunmamaktadır. Bu tamamen ustanın seçimidir.

Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır 3

Tutkal hazırlandıktan sonra duvar kağıdının yapıştırılacağı duvara, tutkal sürülür. Bu en başta gelişigüzel yapılır. Tüm duvarın tutkal ile kaplandığından emin olunduğu taktirde, kenarlardan daha ince fırçalarla geçilir. Bu kenarların soyulmasının engellenmesi için yapılması gereken bir işlemdir. Bu işlemin de ardından daha önce ölçüleri alınmış olan duvar kağıdı, duvara yapıştırılacaktır. Duvar kağıdı duvara yapıştırılırken en uç kısımlarında genellikle fazlalık kalır. Azlık olmasından daha iyi olan bu fazlalık durumu, kesici bir alet tarafından düzeltilir.

Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır 4

Duvar kağıdının tamamen oturabilmesi için bir mala yardımıyla defalarca duvar kağıdının duvara bastırılması sağlanır. Buradaki amaç, duvar kağıdı ile duvar arasında boşluklar kaldıysa bunların yok olmasını sağlamaktır.

Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır 5

İşlemler bu şekilde anlatınca kolay gelmektedir. Bu işlemleri evde siz de yapabilirsiniz. Ancak sizin ilk denemenizde muhtemelen daha uzun sürecektir. Yorucu gelecektir. Zamanla bu duruma alışabilir veya her seferinde bir ustadan yardım alabilirsiniz.

23 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...