Egzama Nedir

Yayınlanma Tarihi: 17 Eylül 2017 Ekleyen: Merve Kara


Egzama Nedir Yayınlanma Tarihi: 17 Eylül 2017
Ekleyen: Merve Kara

Tıp dilinde dermatit olarak da bilinen egzama, halk arasında yaygın görülen bir cilt hastalığıdır. Her yaşta ve herkeste görülebilen bu hastalık, farklı çok sayıda neden ile ortaya çıkabilir. Egzama nedir neden olur, belirtileri ve çeşitleri hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Egzama, halk arasında yaygın olan, çocukları da ciddi şekilde etkileyen bir hastalıktır. Halk arasında yaygın olan görüşün aksine bulaşıcılığı yoktur. Ancak çok yaygın olmasına karşılık tam olarak kesin bir tedavisi yoktur. Bunun nedeni dermatitin tam olarak nedenlerinin saptanamamış olmasıdır. Hastalıkların kesin tedavisinde önemli bir aşama olan nedenlerin belirlenmesi ve bu nedenlerin yok edilmesi aşaması, egzama için söz konusu değildir.

Egzama hastalığı nedir diye sorulacak olursa kısaca, deride kaşıntı, kırmızılık ve pul pul dökülmeye neden olan bir hastalıktır diyebiliriz. Erken teşhis edildiğinde etkileri daha hafif şekilde kontrol altına alıabilir. Bu nedenle egzamanın belirtilerine dikkat edilmesi gerekir.

Egzama hastalığının belirtileri genel olarak şu şekildedir…

  • Ciltte kaşıntı ve kaşınmanın etkisiyle kızarıklığa dönüşen lekeler.
  • Ciltte sıcaklık meydana gelmesi ve kuruma.
  • Önlem alınmadığında cilt kurumasını devam etmesi ve pullanma sunucu deride dökülme başlaması.
  • Pul pul dökülme sonrasında ciltte nemlenme ve şişmeler meydana gelmesi.
  • Bu etkilerin sonucu olarak ciltte enfeksiyon oluşması, iltihaplı yaralar meydana gelmesi. Bu yaraların yine önlem alınmadığında yayılması.
  • Ciltte kalınlaşma meydana gel

Yukarıdaki belirtiler ortaya çııktığında en kısa sürede doktora başvurulmasında fayda vardır. Teşhisin ardından bazı özel kremler ve ilaçlar ile egzama hastalığı kontrol altına alınabilir. Kısaca egzama nedir nasıl tedavi edilir sorusuna cevap verdikten sonra şimdi yine kısaca egzama çeşitlerinden bahsetmek istiyoruz.

Egzama Nedir 1

Kontakt Dermatit: Kendi arasında iki çeşide ayrılan kontakt dermatit hastalığından alerjik olanı, temizlik esnasında kullanılan ürünlerden meydana gelebilir. Kişisel bakım için kullanılan kremler, losyonlar, parfüm  ve şampuanlar da hastalığa neden olabilir. Tahriş eden kontakt dermatit ise deriyi tahriş edebilecek her hangi bir cisme dokunulduğunda ortaya çıkabilir.

Atopik Dermatit: Atopik egzama nedir merak edenler için hastalığın genellikle saman nezlesi, astım gibi alerjik hastalıkları olan kişilerde daha fazla ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Genel olarak diz, dirsek, yüz ve boyun bölgelerinde ortaya çıkar. Çok fazla kaşıntı olan bu egzama türü, çocuk ve bebeklerde de görülebilir. En fazla kafa derisi, yüz, vücut kıvrımları, eller ve ayaklarda görülür.

Seboreik Dermatit: Saç derisinde görülen egzama çeşididir. Yağlı bir egzama çeşidi olan seboreik dermatit, saç derisinde kepeklenme, kaşıntı, yağlanma, sulanma ve pullanma şeklinde görülür. Kafa derisi çok fazla enfeksiyona maruz kaldığında boyun bölgesi, burun etrafı, yüz ve ense çizgilerinde de görülür.

El, Ayak ve Avuç İçi Egzaması: En sık görülen egzama türlerinden birisidir ve şiddetli kaşıntı, iltihaba neden olur. Ellerde kimyasal ve mekanik travmalar sonucunda, ayaklarda ise ayakkabı içindeki nemli ve sıcak ortam nedeni ile ortaya çıkabilir.

Numuluer Dermatit: Bu egzama türünde yaralar genelde yuvarlak, kızarmış ve tahriş olmuş şekildedir. Genel olarak atopik egzama sonrasında kol, bacak ve göğüs kısmında görülebilir. Zaman zaman mantar enfeksiyonları nedeni ile de bu tür egzamanın meydana geldiği görülür. Bu durumda egzama kol, bacak ve göğüs bölgesinde de görülebilir.

Asteatotik Dermatit: Bu egzama çeşidi kuru deride daha fazla meydana gelir. Yağ tabakasının az olduğu bölgelerde çatlaklara neden olur. Özellikle kış aylarında ve nem olmayan ortamlarda fazla vakit geçiren kişilerde meydana gelir.

Egzama Nedir 2

Egzama çeşitlerinden hangisi olursa olsun, belirtilerini vermeye başladığında mutlaka tedavisine başlanmalıdır. Ne kadar çabuk teşhis edilirse o kadar çabuk da tedavisinde sonuca varılacağı akıldan çıkmamalıdır.

16 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...