En Güzel İğne Oyası Modelleri

Yayınlanma Tarihi: 12 Kasım 2016 Ekleyen: Merve Kara


En Güzel İğne Oyası Modelleri Yayınlanma Tarihi: 12 Kasım 2016
Ekleyen: Merve Kara

Elbette güzel, göreceli bir kavramdır. Ancak bir kumaşın kenarına işlenecek oyanın güzelliğini de tartışacak olan herhalde yoktur. Bir havluyu, seccadeyi, yazmayı veya mendili işlemesiz bırakmak yerine etrafını Güzel iğne oyası modelleri ile süslemek, adettendir. Elbette bu adet oldukça şık tasarımları ortaya çıkarır. Hatta Anadolu kanının basit bez parçaları üzerine yaptığı çalışmalar, otoritelerce ciddi sanat eserleri olarak tanımlanmaktadır, ki bu hiç de yanlış değildir. Eğer bir mozaik kadar uzun ömürlü olabilseydi, binlerce yıl sonra dahi, güzelliği ile göz kamaştırabilecek iğne oyası çalışmaları olduğu da tartışılmaz bir gerçekliktir. Kültürümüzün bu en nadide unsurlarından biri olan örneği hakkında daha detaylı bilgiye erişmek için sayfamızı incelemeye devam ediniz.

El becerisini çok fazla insan hafife almış olabilir. Fakat bu da bir yetenektir. Çoğu da keşfedilmemiş bir yetenek. Kanaviçe emek isteyen ancak kolay bir iştir. Eskiden en az dantel kadar değerli sayılmakta olan bu el işi şimdilerde neredeyse hiç yoktur. İğne oyası ise her zaman ilgi görmüş, zor bir iştir. Son derece marifet gerektirir. Ev hanımları birbirleriyle bu konuda yarışa bile girmektedirler.

Güzel iğne oyası modelleri zor bulunmaktadır. İnsanların zevkleri birbirleriyle uyuşmamaktadır. Yeni ve denenmemiş şeyler daha çok ilgilerini çekmektedir. İğne oyasının göze hitap etmesinin en büyük özelliği farklı renklerin bir araya gelerek oluşturduğu uyumdur.

En Güzel İğne Oyası Modelleri 1

En Güzel İğne Oyası Yazma Modelleri

Bayanlar için çok önemli bir rahatlık olan yazma kenarları, şıklığı sade bir şekilde oluşturamaz. Bunun için yazma kenarlarını süslemek oldukça önemlidir. Güzel iğne oyası modelleri oluşturmak için büyük emekler sarf edilmektedir. İğne oyasının içinde en zor olanlardan bir tanesi de yazma kenarıdır. Yazmanın rengine göre ip ayarlanması gerekmektedir. O ipi uyumlu olacak şekilde yazmaya dikmesi gerekmektedir. Yazmanın kenarlarını içe doğru katlanarak dikilmelidir. Böylelikle oyasız olan yazma kenarlarındaki püskül kapatılmış olmaktadır. Bu sayede daha güzel bir görüntü oluşturulmaktadır.

En Güzel İğne Oyası Modelleri 3

En Güzel İğne Oyası Havlu Modelleri

Havlu kenarı çeyizlere koyulan vazgeçilmez bir eşyadır. Bir çok havlu çeşidi vardır ve oya merakı olan insanlar, hep süslemek isterler. Güzel iğne oyası modelleri, insanı çok uğraştırır. Güzel olduğu kadar da emek ister çünkü. Yapamadığı halde ısrarla deneyen insanlar başarabilir. Fakat erken sıkılabilirler. En ufak bir hata yapmamanız gerekmektedir. Böyle olduğunu bilen insanların oya gözünde büyür. Havlu modellerinde bu şans biraz daha azdır. Havlu kenarı, elde oyalandıktan sonra havluya dikilir. Bu da oya yapma işini bir nebze kolaylaştırmaktadır. Havlu kenarına yapılan oya sonradan dikildiği için, hata oranı fazla olabilir. Ancak tekrar tekrar sökülüp dikilmediği için, kumaşa zarar vermemektedir. Bu da iğne oyasında havlu kenarının daha fazla tercih edilmesine sebep olur.

En Güzel İğne Oyası Modelleri 3

 

12 Kasım 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...