Et Beni Neden Çıkar

Yayınlanma Tarihi: 21 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Et Beni Neden Çıkar Yayınlanma Tarihi: 21 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Et benleri farklı nedenler ile ortaya çıkmaktadır. Vücudun değişik bölgelerinde ortaya çıkan bu benler, bölgelere göre farklı çıkış nedenlerine sahiptir. Bu yazımızda et benleri ve et beni neden olur sorusunu cevabını sizlerla paylaşacağız. Vücutta hemen hemen her bölgede çıkabilen bu benlerin nedenleri hakkında yaptığımız araştırmanın sonuçlarını şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Et beni genelde doğuştan insanlarda var olan bir ben çeşididir. Farklı nedenlere bağlı olarak oluşan bu benler, sonradan ise daha çok ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkar. Ergenlik ile birlikte ortaya çıkabilen kırmızı et beni neden çıkar sorusunun cevabı olarak hormonal bozuklukları verebiliriz. Ergenlik ile birlikte farklı bir hormonal yapıya ulaşan gençlerde oluşan bu benler bazen kahve rengi ya da pembemsi bir renkte de olabiliyor. Yaşlılık döneminde ortaya çıkan et benlerinin nedeni ise bazı vücut fonksiyonlarının artık daha yavaş çalışmaya başlamasıdır. Sonradan çıkan et benleri, doğuştan et benlerinden farklı olarak ele alınır ve daha farklı şekilde kontrol edilir.

Boyunda Et Beni Neden Çıkar?

Boyun bölgesinde sonradan ortaya çıkan et benleri hormonal etkenlerin yanında sürekli boğaz bölgesini sıkacak kazak türlerinin kullanımından dolayı da ortaya çıkar. Bu benler sıkma ve sürtünmenin etkisi ile kısa sürede büyüyüp koyu bir renk alabilir. Benlerin ilerlemesini durdurmak için boğaz bölgesini açıkta bırakan kıyafetler giyip özel bitkisel yağlardan destek alabilirsiniz.

Vücutta Et Beni Neden Çıkar?

Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan et benlerinin en büyük nedeni hormonlardır. Bunların dışında sürekli terleme ya da sürtünmeye maruz kalan vücut bölgelerinde de et beni çıkma olasılığı yüksektir. Bunların yanında bazı hastalıkların belirtisi olarak da et benleri ortaya çıkabilir. Bu hastalıklara örnek olarak şeker hastalığını verebiliriz. Nedeni tam bilinmese de şeker hastalığının bir belirtisi olarak et benleri ortaya çıkabiliyor.

Et benlerinin ortaya çıkmasının bir nedeni olarak da güneş ışınlarını verebiliriz. Güneşin yoğun olduğu saatlerde sürekli dışarıda olan kişilerde bu lekeler zaman içinde ortaya çıkacaktır. Ayrıca genetik faktörler de doğuştan gelen et benlerinde etkili rol oynar.

Vücutta Et Beni Neden Çıkar?

Sürekli boğazlı kazak giymek, sıkı kravat takmak da et benlerinin oluşumunu tetikler. Bunun önüne geçmek için her zaman rahat ve sıkmayan kıyafetler tercih edilmeli. Ayrıca hamilelik döneminde de ortaya çıkan hormonal değişiklikler, et benlerinin oluşmasında etkilidir.

Genital Bölgede Et Beni Neden Çıkar?

Vajina bölgesinde ortaya çıkan et benleri, diğer et benlerinden farklı olarak ele alınır. Genital siğil ile aynı olarak kabul edilen bu benler, genital virüs türlerinden biri olan HPV nedeni ile ortaya çıkar. Tedavisinde bu virüs için de özel olarak ilaç kullanılması önerilen genital et benlerinin benzerleri erkeklerde de kasık bölgesinde ortaya çıkar. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte vajinada et beni neden çıkar, kasıkta et beni neden çıkar sorularını cevaplarına farklı enfeksiyon türleri neden olmaktadır diyebiliriz.

Hem doğuştan hem de sonradan ortaya çıkan et benlerinde en fazla dikkat edilmesi gereken durum, ilerlemeleridir. Renkleri değişen ve ilerleyen et benlerine karşı gerekli önlemlerin alınması, tedavi lazımsa yapılması gerekir. Eğer sizde de et benleri varsa mutlaka bir doktora başvurup tedavi olmanız gerekir. Et beninin oluşması, rengi ve şekline göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemlerin belirlenmesi için mutlaka uzman bir doktordan destek alınmalı. Tedavi için de aynı şekilde uzmanlardan destek alınmasında fayda vardır.

21 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...