Evde Oyun Hamuru Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 20 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Evde Oyun Hamuru Yapımı Yayınlanma Tarihi: 20 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Çocukların kendilerini geliştirmek için ve eğlenmesi yönünden oyun hamuru çok önemli bir araç olmaktadır. Oyun hamuru yapmak çok basit ve kolay olmaktadır. Evimizde yapacağımız oyun hamuru için gerekli olan malzemeler şunlardır. Evde oyun hamuru yapmak için iki farklı yöntem kullanılır. Bu yöntem iki şekilde olmaktadır. Pişirilerek yapılan oyun hamuru ve pişirilmeden yapılan oyun hamuru olmak üzeredir.

Evde oyun hamuru yapımı tarifi yapımında kullanılacak malzemeler şunlar olmalıdır; (Bu malzemeler çocuklar için geçerli olmaktadır.)

  1. 2 çorba kaşığı sıvı yağ gerekli
  2. 3 su bardağı un
  3. 3 çorba kaşığı tuz
  4. Bir su bardağı su ve gıda boyası

Sıvı yağ içerisine unu, tuzu ve suyu ilave ederek karıştırınız. Daha sonra bu karışımı hamur haline getirene kadar yoğurunuz. Yorulmuş olan hamuru boyamak için küçük parçalara ayırmak gerekir. Küçük parçalara ayrılmış olan oyun hamurları gıda boyası ile boyama yapılarak renklendirilir. Elinizde gıda boyası yok ise renklendirme yapmak için Sebze ve meyveden yararlanabilirsiniz. Örnek olarak verecek olursak zerdeçal, böğürtlen ve ıspanak suyu kullanarak çeşitli renkler elde edebilirsiniz. Bu verilmiş olan oyun hamuru yapımı pişirilmeden yapılmış olan oyun hamuru tarifidir. Pişirilerek elde edilecek oyun hamuru ise şu şekilde olmaktadır. Pişirilerek elde edilecek oyun hamuru yetişkinler için olmaktadır. Pişirilerek elde edilecek oyun hamuru gerekli malzemeler şunlardır;

  1. Bir su bardağı su
  2. 2 çorba kaşığı sıvı yağ
  3. 1 su bardağı un
  4. 6 çorba kaşığı tuz
  5. 2 çorba kaşığı elma sirkesi veya tartar kremi
  6. Gıda boyası (Evde oyun hamuru yapımı gıda boyasız olarak gerçekleştirmek adına sebze ve meyveler olabilir.)

Pişirilerek yapılacak olan oyun hamuru yapımı evde şu aşamalarda olmaktadır;

İlk önce un, tuz ve suyu karışım yaparak iyice karıştırılır, daha sonra elde edilen hamur üzerine tartar kremi veya elma sirkesi ilave edilir. Elde edilmiş olan hamur küçük parçalara ayrılarak gıda boyası ve sıvı yağ ile kısık bir ateş üzerinde pişirilmeye başlanır. Pişmiş olan hamur ateş üzerinden indirilerek soğumaya bırakılmalıdır. Evde yapılmış olan oyun hamurları çocuklar için sağlık yönünden hiçbir tehdit içermez. Evde yapılmış olan oyun hamurları kurumasın diye kapaklı kutularda saklanması gerekir.

Evde Oyun Hamuru Yapımı 1

Oyun hamurunun çocuklar üzerinde birçok faydaları bulunmaktadır. Oyun hamuru ile oynamak göz ve el koordinasyonunu sağlamaktadır. Oyun hamuru ile oynayan çocukların hayal güçleri artmaktadır. Çocukların el becerileri gelişmiş olur. Renkleri ve şekilleri öğrenmesinde çocuklara çok faydalı olmaktadır. Çocukların kendilerini ifade etme özgürlüğüne sahip olmalarıdır. 5 yaşına kadar oyun hamuru ile oynayan çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri sağlanmış olur.

Evde yapılmış olan oyun hamurları doğal malzemelerden yapıldığı için çocukların sağlık açısından hiçbir yan etkileri olmaz. Oyun hamurları ile yapılacak olan şekiller çocukların sanata olan ilgilerini artırmaktadır. Oyun hamuru ile çocuklar kendi becerilerini ortaya koyarlar. Çok küçük çocukların oyun hamuru ile oynamaları sırasında yalnız bırakılmamalıdır. Küçük parçalar halinde olan oyun hamurları çocukların ağızlarına alarak boğazlarında tıkanmalara neden olabilir.

Evde Oyun Hamuru Yapımı 2

Evde yapılacak olan oyun hamurları doğal malzemelerden yapıldığı için çocukların sağlığını olumlu yönde etkiler. Maddi yönden aile bireyleri için de faydalıdır. Yapılmış olan oyun hamurları açık ortamda bırakıldığı zaman mutlaka kurur. Oyun hamurlarının kurumalarını önlemek için kapaklı kavanozlarda ve kutularda saklanması gerekir. Kurumuş olan oyun hamurları içine bir miktar su ilave ederek hamur haline getirebilirsiniz. Oyun hamuru çok pişirildiği zaman uzun süre kullanılabilmektedir.

Oyun hamuru ile oynayan çocuklar kendi gelişimlerini ortaya koyarak güzel bir vakit geçirmektedirler. Çok küçük çocuklar için dikkatli olunması gerekiyor. Çocuklar bilmeden Oyun hamurlarını ağzına atabilmek de ve bunun sonucu havasız kalabilirler. Çocuklar oyun hamuru oynarken yalnız bırakılmamalıdır. Evde oyun hamuru yapımı izleyerek hızlı bir şekilde aşamaları gerçekleştirebilirsiniz.

Evde Oyun Hamuru Yapımı 3

20 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...