Evde Şarap Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 26 Ağustos 2017 Ekleyen: Merve Kara


Evde Şarap Yapımı Yayınlanma Tarihi: 26 Ağustos 2017
Ekleyen: Merve Kara

Şarap tam olarak bir bakteri buluşmasına karşı olarak dizayn edilmelidir. Bu durumdan hemen sonra şarap tam olarak bozulabilir ya da hijyen seviyesini el alt noktaya inebilir. Sonra toz almayan bir yerde kurumaya bırakılır. Eller de bu solüsyonla yıkanır. Bu solüsyonun zehirli bulunduğu unutulmamalıdır.

Kırmızı Şarap Yapımı

Gerekli Malzeme:

20 litre şarap elde etmek amacıyla 40 kg. Şaraplık kırmızı üzüm, Şarap Mayası, Maya Gıdası, Dezenfektasyon amacıyla Sodyum Metabisülfit. Şarap amacıyla Potasyum Metabisülfit.

Öncelikle kullanılacak alet edevat, eller ve şarabın bekleyeceği bölge dezenfekte edilir. Bağdan alınmış olan üzümlerin temizliği çok önemli bir noktadır. Salkım salkım temizleme işlemi yapılırken tane tane de temizliği çok önemlidir. Cibre denilen bu patlatılmış üzüm tanelerinden çıkan su ve üzümün kabuk gibi diğer kısımlarından meydana gelen karışım bir kova içeresinde toplanır. 1100 civarındaki şeker fermantasyon neticesi %13 civarında alkol seviyesini verecektir. 20 litre cibreye 1 gr. Bu durumdan sonra yabani mayaların tamamen yok edilmesi için kükürtlenmesi gerekmektedir. B durum şarap için en ince detaylardan biridir. Günde iki kez karıştırılarak 24 saat sonra mayalanır.  Maya aktif bulunduğunda cibre içeresindeki posalar yukarıda birikerek kapak oluştururlar. Bu kapağın uzun vakit susuz kalması küflenmesine amacıyla olmasından günde iki kez kırılarak aşağıdaki şıra ile ıslatılmalıdır. Tülbendin üstüne bir kevgir konur. Kevgir konmasının son derece önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır.

Damacanada gözlenen sirkülasyon bunun diğer bir belirtisidir. Bu aşamada damacananın dibinde biriken tortuları çok bekletmeden oluşum aşamasındaki şaraptan ayırmak gerekir. Bu transfer her tortu birikiminde yinelenir. Damacanadaki civar ufak kaptaki şaraplarla ya da daha evvelce yaptığınız aynı tür şarapla takviye yapılarak boyun hizasına istikbal şekilde doldurulur.

Evde Şarap Yapımı 1

Dinlendirme

Eğer dinlendirmek ve güzelleştirmek isterseniz, tadı hoşunuza giden şarabı, 1 litrelik, kapaklı şarap şişelerine aktarabilirsiniz. Şişeyi tam doldurun ve kapakla şarap arasında nerdeyse hiç hava kalmasın. Dinlendirme prosedürü de karanlıkta olacak elbette. Şişeyi de yatık bir şekilde koyacaksınız. Serin olmayan yaz günlerinde ise son derece basit bir işlemler gerçekleştirmek kolaydır. Şişenin çevresinin nemli olan bir bez ile sarabilirsiniz. Bezlerin tamamen ıslık olması bu durumdan daha iyi verim almanızı sağlayabilir. Bunlar gerçekleşirken ortam içindeki durumun serin olmasına önem verilmesi gerekiyor. Böylece sık sık bir buharlaşma yardımıyla şarap serin kalır. Yalnızca memnun kaldığınız şarapları dinlendirin. Daha sonra bu durumlar için pişmanlık yaşamazsınız.

Dinlendirme

Durdurma

Şarapların içerisindeki fermantasyon gerçekte her vakit devam edebiliyor. Bunun amacıyla fermantasyonu durdurmanız gerekmektedir. Piyasadaki şaraplar kükürt ile durduruluyor ve bu şaraplara Dry Wine deniyor.

Eğer 15 litre kadar az bir miktar düşünüyorsanız şişeleme açısından kükürtleme işlemleri iyi bir sonuş üretmeyecektir. Sizlere böyle bir durum için zaman kaybı durumu yaratmak iyi olmayacaktır. Çünkü bu kükürt şarabı koruma amaçlıdır. Kısa vakitte tüketilecek şarap amacıyla lüzum yoktur. Kaldı ki kükürt şarapta istenmeyen kötü koku bir ve pek çok kişide baş ağrısı yapar.

Durdurma

Biz şarabımıza yabancı bir madde katmak istemediğimiz amacıyla kuvvetlendirme tekniğini uyguluyoruz. Şarabı kuvvetlendirmek amacıyla transfer ardından dipte kalan tortulu kısımları bakır imbik de damıtarak alkolünü ayırıyoruz ve kendi alkolünü içerisine koyuyoruz. Bu prosedürü yaptığımız da şarabın alkol seviyesini yükselterek şarabın fermantasyonunu durdurmuş oluyoruz. Alkolün verilen sertliği azaltmak amacıyla damacanaya bir su bardağı kadar şeker eklenebilir.

Şeker eklemenin tat açısından fazla bir etki yaratmayacağı gibi sertliğin azaltılmasına tam olarak yardımcı olacaktır.

26 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...