Evde Tarhana Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 2 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Evde Tarhana Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 2 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Tarhana çorbası, çorbaların en sevileni ve tercih edilenidir. Pek çok mutfakta pek çok farklı şekilde pişirilir. Tarhana çorbasını farklı yapan içine konacak baharatlar ve kıvamıdır. Tarhana çorbası tarifinde çok az malzeme bulunmaktadır.  Haliyle evde tarhana yapımı çok kolay hale gelir.

 Tarhana Çorbası Tarifi Malzemeleri:

  • Üç yemek kaşığı toz tarhana
  • Bir çorba kaşığı salça
  • Bir çorba kaşığı tereyağı
  • Tuz
  • Bir çay kaşığı kırmızıbiber (isteğe bağlı olarak başka baharatlar da eklenebilir)

Tarhana çorbası yapmak için her evde bulunacak yukarıdaki malzemeler yeterli olacaktır. Tarhana yapılışında ilk basamak tereyağını tencerenin içerisine almaktır. Siz damak tadınıza göre sıvı yağ veya zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Tereyağı eridikten sonra (diğer yağları kullanıyorsanız yağ kızdıktan sonra) bir çorba kaşığı salça da eklenir. Salça yağın içerisinde güzelce eritilir. Ardından beş su bardağı sıcak su eklenilir.

Bir tabağın içerisinde üç yemek kaşığı tarhanaya soğuk su eklenir. Bu su yaklaşık olarak bir su bardağıdır. Suyu soğuk olması tarhananın topaklanmasını engelleyecek çok ince bir detaydır. Suyun içerisinde tarhananın erimesi sağlanır. Kaynamakta olan tencereye bu karışım yavaş yavaş ilave edilir. Bir yandan ilave edilirken bir yandan karıştırılır. Buradaki amaç tarhananın topaklanmasına engel olmaktır. 15 – 20 dakika pişirildikten sonra bir çay kaşığı nane ve toz biber eklenir. Güzelce karıştırılır.

Evde Tarhana Nasıl Yapılır 1

Evde Tarhana Nasıl Kurutulur?

Ev tarhanası yapılır? Ev tarhanası yapmak biraz zahmetli görünse de yaptıkça yaptıkça daha kolay hale gelecektir. Tarhana nasıl yapılır videoları size bu konuda yardımcı olabilir. Ev tarhana yapımı için tüm malzemeleri bünyesinde bulundurmaktadır. Evde tarhana yapıldığında o lezzet genellikle bir daha hiçbir yerde bulunamaz. Sürekli tarhananızı kendiniz yapmak istersiniz ve bu duruma zamanla alışırsınız.

Tarhana tarifi genellikle değişir. Yöreden yöreye değiştiği kadar kişiden kişiye göre de tarif değişmektedir. Yoğurt, nane, un, kırmızı biber, yeşilbiber, istenirse soğan iyice kıyılıp parçalanarak karıştırılır. Birleştirilerek bir hamur elde edilir. Hamurun mayalanması gerekmektedir. Bunun için üstü örtülü bir şekilde kabarması ve mayalanması için en az bir hafta beklemelidir. Kuruyunca da elle ovulup toz haline getirilir ve cam kavanozlar içerisine saklanır.

Evde Tarhana Nasıl Kurutulur?

Tarhananın yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Tarhana yapmanın püf noktalarını bilmek tarhananızın kalitesini belirler. Püf noktaları bilinmeden yapılan bir tarhana felaketle sonuçlanabilir. Bu sebeple bir daha hiç tarhana yapmak istemeyebilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek için tarhana yaptığını bildiğiniz herkesten bilgi almaya gözen göstermelisiniz. Yöreden yöreye farklılıklar sizi şaşırtmamalı, temel şeyleri iyi öğrenmelisiniz. Tarhana emek isteyen bir iştir. Ancak özenle yaparsanız da en sağlıklı yoldan en lezzetli tarhananızı kendiniz yapmış olursunuz.

Püf noktalardan ilki tarhananın içerisindeki yoğurttan dolayı direk güneş altında bırakılmamasıdır. Bunun nedeni güneş ışığının B ve C vitaminlerinin birçoğunun kaybolmasına neden olmasıdır.

Evde Tarhana Nasıl Kurutulur? 1

Tarhana ile ilgili ikinci püf nokta tarhananın kurumasıyla ilgilidir. Hiç kimse emek emek yaptığı tarhananın erkenden bozulması istemez bu yüzden tarhananızın tam kurumadan çekilmemesinden emin olmalısınız. Bu durum tarhananın içerisinde küf oluşmasına neden olacaktır.

Bazı yörelerde tarhana ekşi sevilmektedir. Tarhananın ekşi olmasını istiyorsanız, yoğurdunuzu ekşi seçmeniz bunu sağlar. Eğer yoğurdun ekşiliği sizi ürkütüyorsa hamurunu da ekşitebilirsiniz. Hazırladığınız hamuru 2 gün bekletebilir, bu şekilde daha ekşi bir tada sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Tarhana hazırlandıktan sonra bir kış boyunca sağlıklı bir şekilde saklamanız gerekmektedir. Mümkün olduğunca serin ve gölge yerlerde, nemden uzakta saklanması tarhananın ömrünü arttıracaktır.

1 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...