Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

Kahve, yaklaşık 400 yıldır, başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyanın severek tükettiği bir içecektir. Oldukça faydalı olan ürünü biz Türkler, Türk kahvesi biçiminde tanırız. Öğütülme ve pişirilme metodları batıya göre hayli farklı olan Türk Kahvesi Filtre kahveye hayli farklı bir içime sahiptir. Örneğin, sertliğinden ötürü çok miktarlarda içilmesi mümkün olmamaktadır. Batıda filtre kahve geleneksel bir kültür haline gelmiştir ve pek çok batı ülkesinde, bizde çayın tüketildiği biçimde tüketilir. Bahsettiğimiz gibi bizde yerleşik bir kültür olmadığı için pek çoğumuz filtre kahve nasıl yapılır? Bilmeyiz. Biz size bu sayfamızda evde filtre kahve nasıl yapılır, üzerine bilgiler ileteceğiz. Yumuşak içimli, sütlü filtre kahve veya ser bir espresso filtre kahve nasıl yapılır, hangi yöntemler kullanılır? Evsel araçlarla filtre kahve nasıl hazırlanır? İnceleyeceğiz. Tabii bizim Türk kahvesi dışında en iyi bildiğimiz yöntem hazır kahve olduğu için kahve yapımı bizim için çok kolay gibi görünür. Yanlışlıkla marketten filtre kahve satın aldığımızda ise şaşırır kalırız. İşte bu noktada nefis  filtre kahve yapımı için bu yazımız size yardım ecedektir.

Tek bir cümle aslında evde filtre kahve nasıl yapılır sorusunu cevaplamaya yetecektir; Kahve demlenir. Ancak, bizde çayın demlendiği şekilde değil. Zira kahve kaynarsa ve uzun süre ısıya maruz kalırsa, dayanılmaz bir lezzet ortaya çıkar, bunun yanında bitkinin içindeki zehirli maddeler de açığa çıkmaya başlayacağından zararlı bir form ortaya çıkması muhtemeldir. Bu nedenle 100 dereceye hiç maruz kalmayacak biçimde, mümkünse 80 – 90 derecede başlayacak demleme süreci, içecek 55 dereceye ulaşıncaya kadar; yani yaklaşık 5 dakika sürecek ve tamamlanacaktır. Hatta kahvenin telvesinin bardakta olması dahi, istenmeyen bir durumdur. Ne kadar uzun süre suyun içinde kalırsa, o kadar acıyacaktır.

Filtre kahve, Türk kahvesinden farklı olarak daha kalın öğütülür. Dolayısıyla, türk kahvesi kadar az kullanılmaz. Türk kahvesi tek taşımlık kaynatılabilir ve telve bardakta kalabilir, zira miktar azdır ve toksik hale gelmez. Filtre kahve için çaydanlık kullanılmaz. Bunun için Kahve makineleri veya French Press ismi verilen süzgeçli cam aparatlar kullanılır. Bir ek not olarak eklemek gerekir ki, sütlü kahve sütle yapılmaz. Sütte kahve çözünmesi doğru değildir, zira süt kaynadığında sudan çok daha yüksek ısılara çıkar, demlenme süreci bozulacaktır.  Kahve yapımı mutlaka su ile gerçekleşmelidir.

Elbette filtre kahve yapımı termometre ile, kimyasal analiz yapmayacağız. Suyun 90 dereceye inmesi, normal koşullarda kaynadıktan 1-2 dakika sonra gerçekleşir. Kahvenin üzerine kaynayan suyu değil, 2 dakika beklemiş suyu eklemeniz birinci prensibi sağlamanız anlamına gerelecektir.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır? 1

French Press üzerinde, süzgeci hareket ettiren bir piston bulunur. İşte filtre kahve nasıl hazırlanır sorusunun en can alıcı cevabı bu pistonda gizlidir. Pres cihazının pistonu, su eklenir eklenmez bastırılmamalıdır. Demlenme sürecinin tamamlanmasına yakın bir zamanda bastırılması doğru olacaktır. Zira, suyu eklemeden veya hemen ekleyince bastırmak, kahvenin sıkışmasına ve yeterince aroma verememesine neden olur. Demlenmeye yakın bir noktada pistonu bastırmak yeterli olacaktır.

Kahve makineleri de evde filtre kahve nasıl yapılır sorusunun direkt bir cevabıdır. Makineye kahve ve suyu ekleyip, hazırlamanız mümkündür. Ancak, bu kahve preste hazırlanmış kahve kadar lezzetli olmaz, zira asgari demlenme süreci tamamlanmadığından kahve su ile yeterince karışmaz.

Sütlü filtre kahve ise, bu süreçleri tamamladıktan sonra, keyfe keder bir içecektir. Hazırladığınız filtre kahve içerisine dilediğiniz kadar süt ekleyebilirsiniz

17 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...