Fırında Izgara Tavuk

Yayınlanma Tarihi: 21 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Fırında Izgara Tavuk Yayınlanma Tarihi: 21 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Fırında tavuk yapmak için mangala veya ızgaraya gerek yoktur. Evinizde bulunan fırın içerisinde ızgara var ise temiz ve pratik olarak fırında Izgara tavuk yapabilirsiniz. Fırında yapmış olduğumuz ızgara tavuk temiz olmaktadır. Fırında Izgara tavuk ızgara yapmak oldukça iyi özen ister. Biraz uğraştırıcı olmaktadır. Fırında ızgara yapmak temiz ve tatlı olmaktadır. Fırında Izgara tavuk yapmak için gerekli olan malzemeler şunlardır. 1 adet tavuk, tuz, salça, pul biber, sıvı yağ, bir diş sarımsak ve kekik olması gerekir. Bu malzemeleri hazırladıktan sonra yapılışı şu şekilde olmaktadır.

Sıvı yağ ile sarımsağı ezip karışım yapınız. Daha sonra tavuklar güzelce yıkanır ve temizlendikten sonra salça, sıvı yağ ve baharat ile harmanlama yapınız. Bu işlemi yaptıktan sonra fırın içerisinde bulunan ızgaraya tavuklar düzgün bir şekilde dizilmelidir. Fırın içerisinde bulunan tepsinin üzerine yağlı kağıt sermek gerekir. Patatesleri dilimlenmiş olarak üzerine bir miktar tuz atınız. Patateslerin yanına havuç ve biber diziniz. Izgarayı fırının üst kısmın bir altına tepsiyi ise alt kısmı ikinci rafına yerleştiriniz. Fırının ayarını ızgara konumuna getirip pişirmeye başlayınız. Tavuklar kızarıncaya kadar çevrilerek pişirilir. Pişmekte olan tavuğun suları alttaki tepsi üzerine damladığı için tepside bulunan malzemeler de bu su yardımıyla pişecek.

Fırında tavuk pirzola ızgara tavuk tarifi için gerekli malzemeler;

  1. 10 adet tavuk pirzola
  2. Bir çorba kaşığı domates salçası
  3. Bir çorba kaşığı biber salçası, 4 diş sarımsak
  4. 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  5. 2 çorba kaşığı su
  6. 1 tatlı kaşığı tuz
  7. 1 tatlı kaşığı kekik
  8. Bir miktar karabiber gereklidir.

Fırında Izgara Tavuk 1

Fırında tavuk pirzola yapımı şu şekilde olmaktadır;

İlk önce sarımsak güzelce doğranır. Sos için hazırlanacak malzemeler bir kap içerisinde güzelce karışım yapılır. Terbiye işlemi bittikten sonra tavuklar buzdolabında bir saat kadar dinlendirilir. Dinlendirilmesi süresini uzun olduğu sürece tavuk üzerinde bulunan baharatlar tavuğun içine kadar işlediği için daha çok lezzetli olmaktadır. Dinlendirilmiş olan tavuklar fırın tepsisi üzerine dizilmelidir. Tepsiye dizilmiş olan tavuklar fırın içerisinde 200 derece de yarım saat pişirilmesi gerekir.

Fırında Izgara Tavuk 2

Fırında tavuk kanat tarifi için gerekli olan malzemeler şunlardır. Bir kilogram kadar tavuk kanat, 4 adet patates, 4 diş sarımsak, 1 tatlı kaşığı salça, 2 tatlı kaşığı tuz, 2 çay kaşığı pul biber, bir çay kaşığı karabiber, 2 su bardağı su ve 3 yemek kaşığı sıvı yağ gereklidir. Fırında ızgara tavuk kanatın yapılış şekli şu şekilde olmaktadır. İlk önce tavuk kanatları güzelce yıkanmalıdır. Patatesleri soyduktan sonra elma dilimi şeklinde dilimleme yapılır. Dilimlenmiş olan patatesler üzerine bir miktar tuz atarak harmanlanmış olmalıdır.

Fırında Izgara Tavuk 3

Daha sonra patatesleri sıvı yağ içerisinde kızartılmalı. Tavuk kanatlarını bir tencere içerisinde koyunuz ve üzerine bir tatlı kaşığı tuz atmalıdır. Tencere üzerine bir miktar su ilave ederek kanatlar haşlanmalıdır. Fırın üzerine patatesler dizilmelidir. Üzerine Kanatlar düzgün bir şekilde yerleştirilir. Bunu yaptıktan sonra bir kase içerisine baharatlar, salça, sarımsak, su ve sıvı yağ ilave edilerek karıştırılır. Hazırlanmış olan sos kanatlar üzerine dökülür. Fırının sıcaklığını 200 dereceye kadar getirip Kanatlar pişirilir.

Fırında Izgara Tavuk 4

Pişirilecek olan tavukların üzerlerine kendi isteğinize göre bazı gıda maddeleri de ilave edebilirsiniz. Tuz oranlarını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Fırında Izgara tavuk yapmak zahmetli bir iş olmakla beraber temiz ve sağlıklı olmaktadır. Mangalda meydana gelen koku ve duman fırında pişirilen tavuklarda bu gibi durumlar ortadan kalkar. Fırında tavuk kanat ızgara yapımı biraz zahmetli fakat o kadar da lezzetli olmaktadır.

21 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...