Fondoten Lekesi Nasıl Çıkar

Yayınlanma Tarihi: 24 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Fondoten Lekesi Nasıl Çıkar Yayınlanma Tarihi: 24 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Bayanların vazgeçemedikleri makyaj malzemelerinden birisi olan fondoten, bulaştığı kumaş ya da eşyalardan çok zor çıkar. Özellikle giyim ürünleri ve halı üzerinde sıkça karşılaştığımız bu inatçı leke ile mücadele etmek için farklı malzemeler ve yöntem kullanılabilir. Genel olarak fondoten lekesini ne çıkarır sorusuna yer verdiğimiz konumuzda farklı temizlik yöntemleri ve ürünlerini sizlerle paylaşacağız.

Fondoten lekesini çıkarmak için ilk dikkat edilmesi gereken lekelenen kumaşın türüdür. Kumaş türüne göre uygun temizlik ürünleri ve bu temizlik ürünlerini uygulamak için uygun silme bezleri kullanılması gerekir. Fondoten lekesi, normal bir leke olmanın dışında kimyasal içerikli lekelerdendir. Genelde sıvı halde bulunan bu makyaj ürünü yüze güzel bir ton vermek için farklı kimyasal maddeler ile hazırlanır. İçeriğindeki bu kimyasal maddeler nedeni ile bir kumaş üzerine yerleştiğinde kolay kolay çıkmaz ve hemen yer eder. Bu nedenle giysi ya da kumaş üzerine bulaşan fondoten lekelerine vakit kaybetmeden hemen müdahale edilmesi gerekir.

Kıyafetten Fondoten Lekesi Nasıl Çıkar?

Fondoten lekesi kumaştan nasıl çıkar sorusu fontoden lekeleri ile ilgili en fazla sorulan sorulardandır. Bu sorunun cevabını yıkanan ve yıkanmayan kumaşlar olarak iki şekilde vermek istiyoruz.

Kıyafetten Fondoten Lekesi Nasıl Çıkar?

  • Makinede yıkanma özelliği olmayan ipek, şifon ve yünlü kumaş tiplerini, bir parça kuru temizleme spreyi ve yumuşak bir fırça yardımı ile lekeyi dağıtılmadan hafifçe fırçalayın. Fırçalamanın ardından lekenin kuruması için bir parça bezle üzerindeki nemi alın. Bu işlemi, leke geçene kadar 4 – 5 kez tekrarlayabilirsiniz. Leke geçtikten sonra silme bölgesini sade su ile durulayın ve kurumaya bırakın. Bu şekilde yıkamadan kıyafetinizden fondoten lekesini çıkarabilirsiniz.
  • Pamuk, naylon ve polyester türü kumaşar yıkanan kumaşlardır. Bu kumaşlar ile hazırlanan kıyafetlerden fondöten lekesini çıkarmak için, yumuşak bir fırçaya bir parça beyaz sirke ekle Lekeyi dağıtmadan kıyafeti fırçalayın. Daha sonra bir miktar ılık su ile lekeli bölgeyi durulayın ve kurumasını sağlayın. Eğer leke geçmemiş ise işlemi tekrar edin, durulanan kıyafeti, çamaşır makinesinde uygun sıcaklıkta yıkayın.
  • Yıkanan kumaşlardan fondoten lekesini çıkarmak için tıraş spreyi köpüğünden yararlanabilirsiniz. Köpürttüğünüz malzemeye bir kaç damla alkol ekleyip etkisini daha da arttırabilirsiniz. Leke üzerine bu köpüklü karışımı sürüp biraz bekletin. Ovalarak lekeyi temizleyin. Sonrasında ise kıyafeti yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayıp kurutabilirsiniz.

Halıdan Fondoten Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Fondoten Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan fondoten lekesini çıkarmak için uygun bir temizleme malzemesi ile ilk olarak leke üzerini temizleyin. Leke temizlendikten sonra tüm halı yüzeyini sirkeli su ile silip temizleyin. En son sade su ile halınızı durulayın ve kurutun. Halı silmek için malzeme seçiminde halınıza zarar vermeyecek özelliklerde olan ürünlerin seçimine dikkat edin. Halıların temizliğinde yıkanmayan kumaşlar için uygulanan kuru temizleme yöntemleri uygulanır.

Halıda yer eden fondoten lekesinin temizliği için halının rengi, kumaşı ve özelliğine göre temizlik malzemesini seçebilirsiniz. Silme işlemi için kullanacağınız bezin beyaz renkte olmasına özen gösterin. Ayrıca toz ya da tüy bırakmayan özelliklerde olması da etkili şekilde bir temizlik için önemlidir.

Fondoten lekesinin çıkarılması konusunda pratik bilgileri sizlerle paylaştık. Bu bilgilerden yararlanarak giyim ürünleriniz ya da halınızda yer eden fondoten lekelerini kolayca temizleyebilir, ürünlerinize zarar vermeden ilk günkü gibi kalmalarını sağlayabilirsiniz.

24 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...