Format Nasıl Atılır Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 1 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Format Nasıl Atılır Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 1 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Format atma, kısaca bir elektronik aletin fabrika çıkış ayarlarına geri döndürülmesi anlamına gelir. Format atılan cihazın özelliklerine göre değişik şekillerde ve sürelerde uygulanabilir. Bu yazımızda format atma konusunda merak edilen bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Format atmak, elektronik hafızası olan cihazların zaman içinde çok kullanılması ile dolan beyinlerinin boşaltılması anlamına gelir. Bu işlem ile cihazınızı ile satın aldığınız ayarlarına geri döndürürsünüz. Bu nedenle hangi tür cihaz olursa olsun format atmadan önemli verilerinizi yedekleyin. Format sonrası bu verileri yeniden yükleyebilirsiniz.

Bir cihazın format istediğini anlamanın en kolay yolu, işlevlerinin hızı ve verimidir. Eğer ilk aldığınızdan daha yavaş bir cihazınız varsa, hızlanması için mutlaka format attırıp biraz olsun beynini hafızasını hafifletmeniz gerekir. Bu format atma işlemi için eğer yeterli bilginiz yoksa bunu bilgisi olan bir kişi ile birlikte yapmanızı tavsiye ediyoruz. Genelde cihazınızı satın aldığınız yer ya da benzer cihazların satışlarını yapan yerlerde format atma işlemi de yapılır. Bu konuda ilk tercihiniz güvenilir ve kaliteli işyerlerinden yana olmalıdır. Cihazınız ne olursa olsun bilgisine güvenmediğiniz kişilere işlem yaptırmamanızı öneririz.

Bilgisayara Nasıl Format Atılır

Bilgisayara format atmak diğer cihazlardan daha zordur. Bunun için mutlaka bilgisayar konusunda deneyimli hatta mümkünse uzman kişiler tarafından format atılması gerekir. Bilgisayarınız yavaşladı ve format atılma zamanı geldiyse eğer biraz bilginiz varsa bunu evde de kendiniz yapabilirsiniz. Genelde sıfır olarak alınan bilgisayarlar ile birlikte verilen format cd’si bu konuda size yardım edebilir. Cd’yi bilgisayarınıza takıp çalıştırdığınızda karşınıza çıkan aşama seçeneklerini işaretleyerek format atabilirsiniz. Ancak cd’nin doğru çalıştığından emin olmadan bu işlemi uygulamayın ve verilerinizi de mutalak yedekleyin.

Bilgisayara Nasıl Format Atılır

Telefona Nasıl Format Atılır

Gün içinde sürekli kullanımdan dolayı yavaşlayan android telefonlara basit format atma yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemlerden en basidi ise telefonub sıfırlayarak fabrika ayarlarına döndürmektir. Bunun için genelde Menü–> Ayarlar –> Yedekle ve Sıfırla  ya da Fabrika Ayarlarına Geri Dön adımlarını okeylemeniz yeterli.

Eğer bu yöntem yerine başka bir yöntem denemek isterseniz ilk olarak telefonuzu kapatın. Yeniden açtığınızda ekranda beliren wipe data/ seçeneğinden /factory reseti seçin. Sonraki aşamada  reboot now ile format atarak telefonunuzu yeniden başlatın. Bu yöntem de telefonunuzun formatlanmasını sağlayacaktır. Her iki yöntemde de format sırasında veriler silineceği için mutlaka yedeklemesini yapın.

Telefona Nasıl Format Atılır

Tablete Nasıl Format Atılır

Diğer cihazlarda olduğu gibi tablet bilgisayarlarda da format atılması gereken durumlar ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda genelde uzun süren rom arayışları ya da uygun program desteği aramaları yapılabilir. Biz bugün tüm bu aramaların dışında genelde her android cihaza uygun bir format atma yönteminin aşamalarını sizlerle paylaşacağız.

Bu yöntemi uygulamadan önce cihazını şarj edin ve kapatın. Sonrasında tabletin ses açma (Ses +) tuşuna basılı tutun. Power tuşuna basılı tutup tabletin açılmasını bekleyin. Tablet açılınca ekrana android logosu gelecek. Bir kaç dakika sonra karışık yazıların ekrana gelmesinden sonra (Ses – ) tuşu ile yazıları seçebilirsiniz. Bu yazılardan “Wipte data/factory” yazısının üzerine gelin ve açma yani power tuşunu seçin. Yine karşınıza gelen yazılardan “yes, delete” seçeneğini işaretleyin. Bu formatı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Okeyleyin ve tabletinizi kapatıp açın… Format atma işlemi bu aşamadan sonra tamamdır. Bu yöntem genelde android tabletlere uygundur acak siz emin değilseniz bir uzmandan destek almanızı öneririz.

Tablete Nasıl Format Atılır

31 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...