Format Nasıl Atılır

Yayınlanma Tarihi: 20 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Format Nasıl Atılır Yayınlanma Tarihi: 20 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

Günümüzde hayatımız teknoloji ile çevrilmiş durumdadır ve bu teknolojilerin hemen hepsi esasında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Örneğin bugün akıllı telefonlar ve bilgisayarlar olmadan bir yaşantı tasavvur etmek söz konusu değildir. Zira bu cihazlar hayatın her alanında vardır, artık kamusal ihtiyaçlarımız dahi bilgi işlem cihazları tarafından karşılanmaktadır. Otobüsün durağa geleceği saat, yarın ki hava durumu, arkadaşımızın paylaştığı kedi videosu ve daha pek çok unsur artık masamızda, hatta cebimizde, ve geri dönüşü olmayacak biçimde hayatımızın tam ortasındadır. Tabii bu teknolojik cihazların birer sistemi vardır ve donanımları kadar yazılımları da büyük öneme sahiptir. Yaşadığımzı en büyük yazılımsal sorun ise kuşkusuz format atma konusudur. Pekiyi bilgisayara nasıl format atılır?

Bilgisayara Nasıl Format Atılır

Bilgisayarların format ihtiyacı esasında günümüzde yavaş yavaş ortadan kalkmaktadır. İşletim sistemi üreticileri, yeniden yapılandırma uygulamalarını güçlendirdikçe, formatın tek tuşla yapılabilirliği gündeme gelmiştir. Ancak çoğu zaman majör problemlerin aşılması için format hala gereklidir.

Eğer bilgisayarınızın yapılandırma dosyalarını bozmuşsanız ve/veya bilgisayara agresif bir virüs girmişse, format kaçınılmaz olacaktır. Tabii bu noktada kullandığınız yazılımın ne olduğu da formatın özelliklerini büyük ölüde değiştirecektir. Örneğin Apple marka ürünlerde, geleneksel Windows cihazların format protokolü geçerli değildir. Mac sistemlerde yerleşik ve değiştirilemez bir işletim sistemi imaj dosyası vardır ve tek tuşla sistem en başa döndürülebilmektedir. Bu dosya kolay kolay bozulmadığı gibi, virüs bulaşması da mümkün değildir.

Ancak Windows için durum bu şekilde değildir. Yeniden yükleme için ciddi bir süreç kullanıcıyı beklemektedir. Diz üstü ürünlerde ger yükleme imajları bilgisayarda hazır bulunuyor olsa da kimi zaman bu dosyalar virüsler nedeniyle zarar görür ve kullanılamaz. Bu durumda temiz yükleme gerekecektir.

Temiz yükleme Windows 10 öncesindeki işletim sistemleri için Dvd rom ile gerçekleşmektedir. Bilgisayarınızın boot (başlangıç) sürücüsünü DVD rom olarak ayarladıktan sonra, çıkan ekranda verilerin ön yükleme yapılması seneğini tercih etmeniz gereklidir. Tercih yapıldıktan sonra ise, sırasıyla, sürüsünün silinmesi ve işletim sisteminin yüklenmesi süreçleri gelecektir. Ancak, bu noktada temzi yükleme yapmadan önce verilerinizi yedeklemeniz gerektiğini hatırlatmak gerekir. Zira tüm sürücü silinecek olduğundan verilerinize ulaşma şansınız yoktur. İşleme başlamadan önce verilerinizi bir diske almanız gerekmektedir.

Format Nasıl Atılır 1

Format atma süreci bilgisayar için, esasında çok zor değildir. Windows 10 işletim sisteminde ise, tıpkı apple da olduğu gibi bir geri yükleme, restore etme sistemi entegre edilmiştir. Sistem tek tuşla ilk güne geri dönmektedir. Yine de kimi cihazlarda bazı sorunlar ortaya çıktığında, bu sistemde de tenzi yükleme yapılabilmesi mümkündür. Bu durumda yukarıdaki yönergelere benzer süreçler izlenecektir.

Telefona Nasıl Format Atılır

Telefonlar üzerin kurulu işletim sistemleri, üreticinin tercihine bağlı olarak kurulan, kolay kolay değiştirilemeyen yazılımlardır. Kaldı kibir şekilde muvaffak olsanız dahi, telefonunuzun pek çok özelliği zarar görebilir ve hatta çalışmaya bilir. Üreticinin sunmadığı yükseltmeyi, kendi yöntemleri ile gerçekleştirmeye çalışıp, telefonun imei numarası dahil her şeyin silinmesine neden olan çok sayıda kullanıcı olduğu da bilinmektedir. Bu nedenle, telefonunuzu biçimlendirmeye çalışmayınız ve üreticinin farklı cihazlara sunup size sunmadığı yükseltmeleri bu şekilde almaya çalışmayınız. Üreticinin ilgili yükseltmeyi sizin makineniz için sunmuyor olmasının muhakkak bir nedeni bulunur ve size yüklenmemesi gerekir. Yani telefona nasıl format atılır dendiğinde, bunun yerine fabrika ayarlarına dönüş seçeneğinin tercih edilmesinin daha doğru olduğu sonucu çıkmaktadır.

Telefona Nasıl Format Atılır

Tablete Nasıl Format Atılır

Tabletler de durum telefonlar gibidir. Esasında tablet teknolojisi telefonla aynıdır. Sadece daha büyük olmaları sebebi ile daha hızlı ve daha stabil çalışırlar ve pil ömürleri daha uzundur. Fakat format konusu yine aynı olduğundan, biçimlendirme yerine reset en doğru seçenek olacaktır.

26 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...