Gece Ve Gündüz Nasıl Oluşur

Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Gece Ve Gündüz Nasıl Oluşur Yayınlanma Tarihi: 22 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Dünya üzerine yaşayan canlıların tümü günlerinin bir kısmını aydınlık, bir kısmını ise karanlık olarak yaşarlar. Aydınlık halde yaşadıkları zamana ”Gündüz” karanlık halde yaşadıkları zaman ise ”Gece” denir. Gece ve gündüz oluşumunu sağlayan en önemli olay, dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüşüdür. Bu dönüş tam olarak 24 saat sürmektedir. 24 saat kendi ekseninde dönen dünya aynı zamanda güneşinde etrafında dönmektedir. Güneş etrafındaki bu dönüşse mevsimleri oluşturur ve dönme işlemi tamamlandığında 1 yıl dolmuş olur.

Gece ve gündüz nasıl oluşur? 24 saat boyunca kendi ekseni etrafında dönen dünyanın güneşe dönük olan tarafı gündüzü, güneşe bakmayan tarafı ise geceyi oluşturur.

ÖRNEK; Evinizin tüm ışıklarını söndürün ve bir mum yakın. Daha sonra elinize bir top alın ve topu hem kendi çevresinde hem de mumun çevresinde döndürmeye başlayın. Yapmış olduğunuz bu deneyde göreceksiniz ki topun muma dönük olan kısmı aydınlıkken muma dönük olmayan kısmı karanlıkta olacaktır. Ve topun her bir dönme anında aydınlık kısımların kararmaya, karanlık kısımların aydınlanmaya başladığını göreceksiniz.

Gece Ve Gündüz Nasıl Oluşur 1

Dünya Dönerken Başka Neler Olur?

Gün içerisinde güneşin sürekli yer değiştirdiği görülür. Bu sebepten güneşin dünya etrafında döndüğü hissi oluşur. Lakin durum tam tersidir. Dünya güneşin etrafında dönmektedir. Ve bu dönüş 1600 km/saat hızla gerçekleşmektedir. Bu kadar büyük bir hızla dönen dünyayı, üzerinde yaşayan canlıların hiçbiri hissetmez. Bu yüzden olduğu yerde duruyormuş gibi düşünülür.

Dünya Dönerken Başka Neler Olur?

Dünya, batıdan doğuya doğru dönmektedir. Bunun için dünya üzerinde güneş, doğudan doğup batıdan batmaktadır. Güneşin doğduğu ilk saatlerde ışınlar dünyaya eğik şekilde vurur. Bu zaman dilimine sabah denir. Gölgeler uzun, sıcaklıksa düşük olur. Güneşin tam tepede olduğu saate öğle denir. Işınların dünyaya en dik ve tepeden vurduğu, gölgelerin kısa, sıcaklığınsa en yüksek olduğu saattir. Güneşin batıda görülmeye başlandığı zamana ise akşam denir.

Dünya Dönerken Başka Neler Olur? 1

30 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...