Gerçek İnci Nasıl Anlaşılır

Yayınlanma Tarihi: 26 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Gerçek İnci Nasıl Anlaşılır Yayınlanma Tarihi: 26 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Zarafetin ve doğallığın simgesi olan inci, her kadının sahip olmak istediği mücevherdir. Tabi ki gerçek inciden bahsediyoruz. Piyasada özellikle bijuterilerde inci taklitlerini görmek mümkündür. Bazen ayırt edilemeyecek kadar başarılı ürünler bulunsa da gerçek incinin yeri her zaman ayrıdır.

İnci doğanın mucizelerinden biridir. İstiridye gibi kabuklu canlıların ürettiği inciler yüzyıllardır değerini korumuş ve özellikle kadınlar tarafından tercih edilen mücevher olmuştur.

Bu makalemizde gerçek inci nasıl anlaşılır ve sahte inci nasıl anlaşılır konularında bilgi vereceğiz.

Doğada farklı formlarda ve renklerde inci bulunmaktadır. Yuvarlak ve simetrik şekilde olan inciler daha değerli kabul edilir. Ayrıca yüzeyinin düzgün ve lekesiz olması, parlaklığı değerini arttırmaktadır. Krem rengi ve beyaz inciler daha çok tercih edilse de gümüşi beyaz, pembemsi ve konyak rengi incilerde tercih edilen renkler arasındadır.

Doğal yollarla oluşan hakiki inciler nadir bulunmakta bu da değerini daha da arttırmaktadır. Kültür incileri son yıllarda hem bulunabilirliği hem de daha uygun fiyatlı olması nedeni ile daha çok tercih edilmektedir.

Gerçek İnci Nasıl Ayırt Edilir?

Gerçek inciyi anlamanın en kolay yolu sert bir cisimle yüzeyini kazımaktır. Alttaki tabakada aynı parlaklıkta ise bu kesinlikle gerçek incidir. Gerçek incinin bilinen en belirgin özelliği yanmaz oluşudur. İnciyi ateşe tuttuğunuzda yanmıyorsa gerçek olduğuna emin olabilirsiniz.

İnci ne kadar yuvarlak ve parlaksa değeri o kadar fazladır. Sahte inci ile hakiki incinin farkı dokunarak ya da bakılarak anlaşılmaz. Çok başarılı taklitler piyasa da bulunmakta ve gerçek mi değil mi anlaşılmamaktadır.

Gerçek İnci Nasıl Ayırt Edilir?

İnci almak isteyenlerin en çok sorduğu soru Sahte inci nasıl anlaşılır? Bunu anlamanın tek yolu yukarda belirttiğimiz gibi sert bir madde ile kazımak ve altından çıkan yüzeye bakmaktır. Rengi, parlaklığı ve dokusu üst tabaka ile aynı ise gerçek sahte ise farklıdır. Aynı şekilde yakınca da gerçek inci rengini ve dokusunu korurken sahte inci yanarak kararacaktır. Özellikle alt tabakası plastikten yapılan sahte inciler yakıldıklarında kötü bir koku ortaya çıkar. Bu da incinin plastik bir maddeden yapıldığını gösterir.

İnci bir kolye almak istiyorsanız ama emin olamıyorsanız ve gerçek inci kolye nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız mutlaka kazıma ve yanma testlerine tabi tutmanız gerekmektedir. Çizilmeyen ve altından farklı bir renk çıkmayan inciler gerçektir. Sertifikalı inciler tercih edilmelidir.

Gerçek İnci Nasıl Ayırt Edilir? 1

Tuzlu su incileri ile kültür incileri arasında fark yoktur. Kültür incileri de gerçek inci kabul edilir. Kültür incileri daha kısa sürede oluşmaktadır. Renk ve boyut farkının incinin kalitesinde belirleyici farkı bulunmamaktadır.

İncinin boyu, inciyi oluşturan istiridyenin yaşı, incinin kültür edildiği yer incinin değerini belirler. İstiridyenin büyüklüğü ve yaşı oluşan incinin değerini arttırmaktadır.

Sahte inciler hangi maddelerden yapılır ve sahte inci nasıl anlaşılır? Sahte inciler kazındığında altında ki maddelerin plastik, cam gibi maddelerden yapıldığı ortaya çıkmaktadır.

Gerçek İnci Nasıl Ayırt Edilir? 3

Gerçek inci kolye nasıl anlaşılır diyorsanız size incinin deliklerine bakmanızı önerebiliriz. Sahte incinin deliklerinin kenarı pürüzlü ve yuvarlaktır. İpe dizilerek oluşturulan kolyelerde inci taneleri birbirine sürtünmektedir. Bu sürtünme ile sahte incilerin deliklerinde kazınmalar ve kıymıklanmalar meydana gelir. Gerçek inciler de böyle bir durum yoktur.

Eskilerden beri incilerin serinlik hissi verdiği söylenmektedir. Elinize aldığınızda gerçek incinin serinlik etkisi olduğu sahte incinin ise çabuk soğuyup çabuk ısındığı bilinir. Ancak bu kesin olarak gerçek mi sahte mi olduğuna karar vermede sağlıklı bir yöntem değildir?

25 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...