Göz Altı Morlukları Neden Olur

Yayınlanma Tarihi: 5 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Göz Altı Morlukları Neden Olur Yayınlanma Tarihi: 5 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Yorucu ve stresli hayatımızın yaşam kalitemizle birlikte sağlığımızı da etkilediği bilinen bir gerçektir. Gerek yorgunluk, gerek alerjik nedenler gerekse beslenme alışkanlıklar gibi nedenlerle karşımıza çıkan sorunlardan biride göz altı morarması olmaktadır. Bir çok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen gözaltı morarması, insanları huzursuz eden bir durumdur. Bakımına ve görünüşüne önem vermek her insanın doğasında vardır ve göz altı morarması gibi nedenlerin ortaya çıkması ister istemez insanı olumsuz etkilemektedir.

Göz altı morarması neden olur diye baktığımızda başlıklar halinde, genetik yatkınlık, alerjiler, burun akıntısı, uykusuzluk, vitamin eksikliği, sigara içmek ve hormonlar sebepleri arasında gösterilmektedir. Aslında ciddi bir rahatsızlık olarak görülmemekle birlikte şekil olarak insanlarda kötü bir görüntü verdiği için önemsenen bir durum olmaktadır.

Göz altı morlukları nedenleri arasında en fazla görülen genetik yatkınlık, cilt yapısında bulunan melaninin fazla olması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bir diğer sebep ise yaşlanma olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşlanan cilt incelir ve cildi genç gergin ve canlı gösteren kollajen maddesi vücutta eksilir. Bu nedenle de göz altı morlukları yaşanabilir.

Göz altı morluklarının nedenleri arasında kemik yapısı da yer almaktadır. İçe dönük göz yapısına sahip olan kişilerde kemik yapısı nedeniyle göz altlarında gölgeler oluşur. Bu durumda kullanılan gözaltı kapatıcı kremler çözüm olarak görülmektedir. Uykusuzluk bir çok hastalıpa sebep olabileceği gibi göz altı morluklarının da ana sebeplerindendir. Yeterli uyku alınmadığı zamanlarda ve yerei kadar dinlenmediğimiz durumlarda yüzün solgun görünmesi nedeniyle göz altları koyu görünmektedir. Bu durumlarda göz altlarında morlukların yanı sıra gözaltı torbaları da oluşmaktadır.

Güneş ışınları altında uzun süreli kalan kişilerde de göz altı morlukları oluşmaktadır. Ciltteki melanin güneş ışınlarına karşı cildimizi korur ancak uzun süreli güneş ışınları melaninin yok olmasına ve göz altlarında morlukların oluşmasına sebep olur. Göz altları neden morarır diye baktığımızda bir diğer sebep ise beslenme olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzensiz ve yetersiz beslenme vücudun yeterli vitamini alamamasına sebep olacaktır. Bu durumda göz altlarında morlukların oluşmasına sebep olmaktadır.

Genellikle büyüklerde görülmesine rağmen bazen de çocuklarda göz altı morarması ve bebeklerde göz altı morluğu görülebilmektedir. Çocuklarda ve bebeklerde görülen göz altı morluklarının en önemli nedeni alerjik nedenlerdir. Alerji nedeni ile bebeğin veya çocuğu burnu tıkanır ve rahat nefes alamaz. Rahat nefes alamayan bebekte kan göz altı bölgesine yeteri kadar pompalanamaz ve bu durumda göz altı morluklarına sebep olur.

Göz Altı Morlukları Neden Olur 1

Çocuklarda ve bebeklerde görülen göz altı morluklarının bir diğer nedeni ise göz enfeksiyonlarıdır. Gözlerdeki iltihaplanma göz altı morluklarına sebep olduğu gibi, gözlerin fazlaca ovuşturulması da göz altı morlukları sebebidir. Çocukların veya bebeklerin parmaklarıyla sık sık gözlerini ovuşturması göz altına giden kan akışını engeleler ve bu durumda göz altı morluklarına sebep olur. Bunu yanı sıra yetersiz sıvı alımı olarak bilinen dehidrasyon, nezle, genetik etmenler, açık ten rengi de göz altı morluklarının oluşmasındaki diğer etkilerdir.

Göz altı morlukaları genelde ağrısız ve sadece görüntü olarak etki eden rahatsızlıklardır ve birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Morluğun sebebine ve seviyesine göre seçilecek tedavi yöntemleri arasında krem tedavisi, lazer tedavisi, kimyasallarla peeling, dolgu tedavisi, cerrahi müdahaleler gibi tıbbi müdahaleler yer alırken, kişisel bakım ve koruma amaçlı uygulanabilecek yöntemler arasında da dengeli beslenme, güneşe karşı korunma, düzenli uyku, uzun süre televizyon ve bilgisayar başında durmama, soğuk su kompleksi ve gerekli vitamini almak olarak sıralanmaktadır.

Göz Altı Morlukları Neden Olur 2

Göz altı morlukları neden olur diye incelediğimizde normalde bir hastalık belirtisi olmamakla birlikte, bazen de bir hastalığı işaret edebilmektedir. Eğer ciddi düzeyde bir morluk yaşıyorsanız doktorunuza müracaat ederek tedavi yöntemlerinden birini seçmenizde fayda vardır.

 

5 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...