Göz Altı Morlukları Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: 7 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Göz Altı Morlukları Tedavisi Yayınlanma Tarihi: 7 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Güzel ve kusursuz olmak insanları en çok uğraştıran ve en çok düşündüren konulardandır. İnsanoğlu bir çok özellikleri ile doğanın en muhteşem varlığıdır. Ancak bu varlık elbette ki bazen kendi hataları, bazen çevrenin etkisi ve bazen de genetik nedenlerle hastalıklar yaşamaktadır. Bu hastalıklardan biri de insanların yüz bölgesinde oluşan ve görünüşü etkilediği için oldukça rahatsız edici olan göz altı morluklarıdır. Göz altı morlukları tedavisi bir çok yöntemle tedavi edilebilen, göz çevresi bakımı ve uygulanan tedaviler ile göz altı morluklarına kesin çözüm  bulunabilmektedir.

Göz altı tedavisi için uygulanabilecek iki farklı tercih bulunmaktadır. Bunlardan ilki evde uygulayabileceğiniz ve kendinizin hazırlayabileceğiniz göz altı morlukları için maske kullanımı ve diğer bitkisel çözümlerdir. Bu yöntemler genelde başarılı olmakla birlikte, başarılı olunamayan durumlarda doktor müdahalesi gerekebilir. Doktorunuz tarafından yapılan inceleme doğrultusunda morluk giderici krem kullanılması, lazer tedavisi, peeling ve cerrahi müdahale yöntemleri kullanılabilmektedir.

Göz altı morlukları için doktorunuzun önereceği göz altı morluk kremi kullanılması veya diğer yöntemlerle ilgili gerekli bilgiyi doktorunuz sizinle paylaşacaktır. Özellikle göz altı torbaları için krem önerileri internette sıkça aranmaktadır. Ancak, gerek kişilerin cilt yapısı, gerek göz altı morluklarının türü, gerekse göz altı morluklarının seviyesi kişiden kişiye değişeceği için bu tür önerilerin alanındaki uzman olan doktorlar tarafından yapılmasında fayda olacaktır. Bunun dışında evde uygulayabileceğiniz yöntemler hakkında ki bilgileri sizinle paylaşıyoruz. Ancak, bu bilgilerden önce göz altı morluklarının oluşmaması için dikkat etmeniz gereken birkaç öneriyi paylaşmakta fayda olacaktır.

Göz Altı Morlukları Tedavisi 1

Göz altı morluklarının sebepleri arasında yer alan günlük yaşantımızın etkisi ile ortaya çıkan uykusuzluk, vitamin eksikliği, yorgunluk, alkol ve sigara kullanımı gibi sebepler yer almaktadır. Be nedenle, yeterli uyku alımını sağlamak, yeterli ve düzenli beslenme alışkanlığı ile vitamin düzeyini kontrol altına almak, yeteri miktarda dinlenme, alkol ve sigara alışkanlıklarını azaltma, ciltteki melamin miktarını azaltarak göz altımorluğu oluşuma sebep olan güneş ışınlarına fazla maruz kalmama, gözleri yorucu faaliyetleri uzun süre yapmamak gibi günlük yaşantımızdaki bazı düzenlemeler göz altı morluklarının oluşumunu önleyecektir.

Oluşan göz altı morluklarını önlemek için ise her evde olan materyallerle yapılabilecek olan göz altı morlukları tedavi yöntemlerini incelersek:

Göz Altı Morlukları Tedavisi 2

İlk sırada bitkisel tedavi yöntemlerin uzmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği göz altı morlukları için maske hazırlanması bulunmaktadır. Maske için ihtiyacınız olan ebegümeci ve birkaç çay kaşığı süttür. Sütü ve ebegümecini karıştırdıktan sonra hazırlanan maskeyi göz çevresine sürerek 15 dakika bekliyoruz ve sonrasında cildi güzelce temizliyoruz. Bu şekilde hazırlanan maskeyi 1 ay süre ile kullanmanız faydalı olacaktır.

Diğer bir yöntem ise salatalık veya patates dilimlerini kullanmaktır. Küçük küçük doğranmış olan sulu salatalık dilimlerini veya patates dilimlerini göz altı morluklarının üzerine koyarak  10 – 15 dakika bekletilmesi morlukların düzelmesinde faydalı olacaktır. BU şekilde uygulanan tedavi göz altı morlukları düzelene kadar uygulanabilir.

Göz Altı Morlukları Tedavisi 3

Bir diğer yöntemde ise çiğ patates rendelenip püre haline getirilir. Püre haline gelen patates göz çevresine sürülür ve bir saat bekledikten sonra papatya çayı ile yüz defalarca yıkanır.

Göz altı morluklarına soğuk tedavisi iyi gelmektedir. Bu amaçla buzdolabında 10 – 15 bekletilen kaşık veya soğuk süte bandırılan pamuk parçaları göz altı morluklarının üzerinde 10 – 15 dakika bekletilir. Bu yöntemde morluklar düzelene kadar tekrarlanabilir.

Göz altı morlukları bazen başka hastalıkların habercisi olabilir veya  belirtilen yöntemler ile geçmeyebilir. Bu durumda göz altı morluklarına kesin çözüm için yapılması gereken işin uzmanına yani doktorunuza müracaat etmek ve onun önereceği tavsiyeler doğrultusunda tedavi sürecine devam etmektir.

7 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...