Gümüş Nasıl Anlaşılır?

Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Gümüş Nasıl Anlaşılır? Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Parlaklığı ile göz kamaştıran, doğal ve değerli maddelerimizden biri de gümüşlerdir. Tıpkı altınlarda olduğu gibi değerli olmasından dolayı piyasada sahtelerine sıkça rastlanılan bu maddeler, hayatımızda pek çok alanda karşımıza çıkıyor. Daha çok takılarımızda kullandığımız gümüş maddesi, farklı ev eşyalarında, resim, ayna çerçevelerinde ya da süs ürünlerinin yapımlarında ana malzeme olarak kullanılıyor. Sahtesi de çok sayıda olan bu ürünlerin gerçek olduğunu anlamak aslında çok kolay.

Gümüş ürünleri kullanmayı çok seviyor, ancak piyasadaki satıcılara fazla güvenmiyorsanız aklınızda gerçek gümüş nasıl anlaşılır sorusu yer etmiştir. Gümüşler de tıpkı altınlar gibi değerli maddeler oldukları için zaman zaman farklı malzemeler ile karıştırılabiliyor. Bu da gümüşlerde de ayarların ortaya çıkmasına neden oluyor. Gerçek gümüşlerde bu ayarlar mutlaka ürünün bir yerine kazınmış halde bulunur. Eğer gümüş üzerinde böyle bir ibare yoksa sahte olma olasılığı yüksektir. Ancak günümüzde altınlarda olduğu gibi gümüş ürünlerde de çok sayıda sahteliğe rastlanıyor. Bu sahtelikler arasında sahte ayar basımı da geliyor. Yani, aslında hiç bir değeri olmayan gümüş görünümlü ürünlerin üzerine sahte ayar basıp gerçek gümüş diye satılabiliyor. Bu durumda tükecilerin aklına peki sahte gümüş nasıl anlaşılır sorusu takılıyor.

Üzerinde gümüş ayarı bulunmasına rağmen sahte gümüşleri ayırt etmek mümkündür. Bunun için ürünün ağırlığına bakabilirsiniz. Gerçek gümüşler, göründüklerinden daha ağır yapılıdır. Sahte gümüşler ise hafif ve çabuk yamulan, kırılan özelliklere sahiptir. Gümüş olarak satın alcağınız ürünleri mutlaka elinize alın ve diğer aynı boyuttaki ürünler ile ağırlıklarını karşılaştırın. Ellerini terazi gibi kullanan bayanlar bu konuda başarılı olacaktır.

Gerçek gümüşlerin üzerinde ülkemizde genel olarak 925 ayarı yazar. Eğer satın aldığınız üründe başka bir ayar var ise sahte olmasından şüphelenebilirsiniz. Satın almış olduğunuz bu ürün ile ilgili gümüşün gerçek olduğu nasıl anlaşılır diye soracak olursanız bir süre kullandıktan sonra kararıp kararmamasından anlayabilirsiniz. Gerçek gümüşler, uzun süreli kullanımlarda kararıp oksitlenir. Eğer kararma yoksa ürün sahtedir.

Gümüş Nasıl Anlaşılır 1

Gümüş olmadıkları halde gümüş görünümü verilen ürünler genelde boyama ile parlak renklerini alır. Bu renklerini her hangi bir çizme ya da kırmadan sonra kaybedebilir. Eğer satın aldığınız bir üründen şüpheleniyorsanız görünmeyen bir bölgesine ürüne zarar vermeden çizik atın. Çiziğin altından hala aynı renk çıkıyorsa gerçek gümüştür. Eğer farklı bir renk çıkıyorsa sahte gümüştür. Çizim için tırnak törpülerinden yardım alabilirsiniz.

Gerçek gümüş ile sahte gümüşü ayırt etmek için uygulanabilecek bir diğer pratik yöntem ise mıknatıs uygulamasıdır. Şüpheye düştüğünüz ürününüzü bir mıknatıs ile kontrol edin. Mıknatıs eğer çekiyorsa sahte ürün ile karşı karşıyayız demektir. Çünkü gerçek gümüş mıknatıs ile çekilmez.

Gümüş Nasıl Anlaşılır 2

Bilmediğiniz bir yerde gümüş olarak adlandırılan bir ürün satın alacaksınız ancak sahte olabilir düşüncesi varsa, yanınızda bulunan her hangi bir kağıdı test için kullanabilirsiniz. Ürünü kağıda sürttüğünüzde eğer kurşun kalem gibi iz çıkarırsa gümüştür. Çıkarmazsa sahtedir. Bu uygulama için beyaz kağıt kullanımı idealdir.

Satın aldığınız gümüş ürünlerin düzenli olarak bakım ve temizliğini yaparak temiz, parlak kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu ürünler değerli oldukları için satın alma aşamasında sahtelerine karşı mutlaka tedbirli olun. Bilmediğiniz yerlerden alışveriş yapmayın. Eğer çok gereki ise mutlaka kağıt ya da mıknatıs ile gümüş olup olmadığını kontrol edin. Hemen mağaza ya da satış yerlerinde pratik şekilde uygulanan bu yöntemler, sahte gümüş satanlar için caydırıcıdır. Bu konuda bilinçlenip sevdiklerinize konu ile ilgili yardımda bulanabilirsiniz.

15 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...