Gümüş Nasıl Parlatılır

Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Gümüş Nasıl Parlatılır Yayınlanma Tarihi: 15 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Gümüş, günümüzde en fazla takı olarak gördüğümüz, parlak yapılıi gri renkli bir madendir. Parlaklığından dolayı insanların severek kullandığı bu maden, evlerde mini biblo, süs eşyası, takı, ayna ya da resim çerçevesi olarak da kullanılıyor. Zaman içinde tüm değerli madenlerde olduğu gibi gümüşlerde de kararma ortaya çıkabilir. Bu kararmaların önüne geçmek için gümüş ürünlerin düzenli aralıklar ile temizlenmesi gerekir. Bu temizleme ve bakım sırasında özel gümüş parlatıcı sıvı malzemelerden ve silme bezlerinden yararlanılabilir.

Gümüşler, parlaklıkları ile tercih sebebi olan ürünlerdir. Hem takılarda, hem de ev ürünlerinde gümüşü tercih edenlerin en büyük sebebi göz alıcı parlaklığıdır. Ancak zaman içinde çevresel bazı faktörler nedeni ile gümüşlerde kararma meydana gelebilir. Bu kararmalar kullanıcıların aklına gümüş nasıl parlar sorusunu getirir.

Gümüşlerin parlatılmasında genel olarak aynı yöntemler uygulanır. Aşağıda farkı malzemeler ile gümüş parlatma yöntemlerini sizler için derledik.

Diş Macunu ile Gümüş Parlatma: Diş macunu ve diş fırçası ile gümüş parlatma en yaygın gümüş temizleme yöntemlerinden biridir. Bu yöntem için kullanılmayan temiz bir diş fırçanız ve normal bir diş macununuz olması yeterli. Uygulama için ilk olarak diş fırçası üzerine macun sürün. Bu fırça ile güzelce gümüş ürünü fırçalayın. Kararmasının geçtiğinden emin olduktan sonra soğuk su ile durulayın.

Sabunlu Su ile Gümüş Parlatma: Gümüşlerin zarar görmeden parlatılmasında sabunlu suyun etkisi de büyüktür. Bu yöntem için bir kap içine temiz su koyun. Ocak üzerinde kaynatın. Yeni kaynamaya başlayan suyun içine 2-3 damla sıvı bulaşık deterjanı koyun. Bir kaşık ile karıştırın. Karışım tam kaynadığında ocaktan alın ve içine takılarınızı atın. Su ılımaya başlayınca alın ve yumuşak bir diş fırçası ile fırçalayın. En son soğuk su ile durulayın ve kurulayın. Bu yöntem takılar için idealdir. Özellikle gümüş yüzük nasıl parlatılır sorusuna cevap olarak önerebiliriz.

Gümüş Nasıl Parlatılır 1

Sirkeli Su ve Karbonat ile Gümüş Parlatma: Sirke farklı temizlik alanlarında kullanılan bir malzemedir. Gümüşleri parlatmak içinse 2 yemek kaşığı sirkeyi, biraz su ve 2 yemek kaşığı karbonat ile karıştırabilirsiniz. Elde ettiğiniz bu karışım içine gümüşlerinizi bırakın ve yarım saat bekleyin. Süre sonunda takılarınızı alıp ılık su ile durulayıp kurulayın.

Limon Suyu ve Tuz ile Gümüş Parlatma: Limon suyu içindeki doğal asitler gümüşler üzerinde yer eden kirlerin sökülmesini sağlayarak kararmanın önüne geçecektir. Bu uygulama için 2-3 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı tuz ve biraz suyu bir kase içine alın. Malzemeleri karıştırıp karışımı elde edin. Bu karışım içine takılarınızı bırakın ve 1 saat kadar bekletin. Süre sonunda durulama ve kurulama yapmayı unutmayın.

Gümüşlerinizin her zaman parlak ve temiz görünmesi için düzenli olarak bakımını yapabilirsiniz. Bunun için bir kase ılık su içine 2-3 damla sıvı bulaşık deterjanı ekleyin. Malzemeleri karıştırın. Temiz, toz bırakmayan bir bezi bu karışım içine sokun. Güzelce sıkın ve fazla suyunu alın. Nemli bez ile gümüş eşyalarınızı ayda 1 kere silip temizleyebilirsiniz. Silme işleminden sonra mutlaka toz bırakmayan bir bez ile kurulama yapmayı unutmayın. Bu uygulamayı hazır satılan gümüş parlatıcılar ile de belirli periyotlarda yapabilirsiniz.

Gümüş Nasıl Parlatılır 2

Gümüş eşya, gümüş takı ve gümüş kolye nasıl parlatılır, gibi sorunların cevaplarını verdiğimiz bu konumuz ile siz de evde kendi gümüşlerinizi kendiniz temizleyebilirsiniz. Ancak bu yöntemler ile uğraşmak istemezseniz gümüş satan yerlerde özel temizleme yaptırabilirsiniz.

15 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...