Gümüş Nasıl Temizlenir

Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Gümüş Nasıl Temizlenir Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Gümüş, altın gibi değerli ve özel bir malzemedir. Günlük hayatta daha çok küpe, kolye, bileklik gibi takı ürünleri olarak karşımıza çıkan bu malzeme, normalde parlak gri renktedir. Ancak zaman içinde fazla kullanım ve oksijen ile temas etmesi halinde gümüşlerde kararma meydana gelir. Bu yazımızda gümüş kararmasına ne iyi gelir sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Zaman içinde toz ve kirden dolayı kararan gümüşler, özel olarak satılan gümüş parlatma sıvı malzemeleri ile temizlenebilir. Temizleme, parlatma ve günlük bakım için özel olarak hazırlanan bu ürünler, takı ürünleri satan yerlerin yanında büyük marketlerde de satışa sunuluyor. Gümüş takı, ayna, biblo, tabak gibi gümüş ürünlerinizde kararma meydana geldiyse bu ürünler ile temizlemesini yapabilirsiniz. Eğer hazır ürün kullanmak istemezseniz evde doğal malzemeler ile de gümüşlerinizde oluşan kararmayı önleyebilirsiniz.

Gümüşlerde meydana gelen kararmalar için karbonat ile temizleme yapabilirsiniz. Karbonat ile gümüş temizlemek için hafif nemli yumuşak bir bezin orta kısmına bir miktar karbonat dökün. Bu karbonatı gümüş ürün üzerine yavaş hareketler ile uygulayın. Ovalama yöntemi ile takı ya da ev ürününüzün temizliğini sağlayabilirsiniz. Uygulama sonrasında nemli bir bez ile karbonatı gümüş üzerinden alın ve kurulayın.

Gümüş Temizleme ve Parlatma Yöntemleri

Gümüş temizleme ve parlatma yöntemlerinden en fazla bilineni, sirke ile gümüş parlatma yöntemidir. Bu yöntem için 2 yemek kaşığı sirke ve 2 yemek kaşığı kabartma tozunu bir kap içine alın. İçine bir miktar daha su ekleyin ve küçük gümüş takı ya da eşyalarınızı bu suyun içine bırakın. Yarım saat bu suyun içinde beklettiğiniz gümüşleri sirkeli su içine batırıp ıslaklığını aldığınız nemli bez ile silin. İlk günkü gibi parlak ve temiz gümüşleriniz olacaktır. Bu gümüşleri kullanımınıza göre haftada 1 ya da ayda 1 şeklinde belirli periyotlar ile temizleyebilir, bakımını yapabilirsiniz.

Gümüşleri temizlemek ve parlatmak için kullanmadığınız bir diş fırçası ve her hangi bir diş macununu kullanabilirsiniz. Gümüşleri parlatmak için bir miktar macunu fırçaya koyun. Bu fırça ile gümüşlerinizi fırçalayın. Fırçalama işlemi için dikkatli davranmalı ve gümüşlerinize zarar vermeden bu işlemi uygulamalısınız. 15 dakika kadar diş macunu ile kaplı olarak duran gümüşlerinizi soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Gümüşün kararması kullananlar için dezavantaj olsa da bu gümüşü gerçekliği ve kalitesini ortaya koyan bir özelliktir. İlk günkü gibi parlak gümüşler için özel cila, temizleme spreyi, gümüş fırçaları ile günlük bakımlarını ihmal etmeyin. Düzenli bakım ve temizlik ile gümüşlerinizin parlaklığını ilk günkü gibi koruyabilirsiniz.

Matlaşan gümüşler için uygun büyüklükte bir alüminyum tencere içine parlatmak istediğiniz gümüşleri koyun. Üzerine gümüşlerin üzerini kaplayacak kadar su ekleyin. Tencere içine 500 ml suya 1 çay kaşığı yani 5 ml kadar kabartma sodası koyarak karıştırın.           Su kaynamaya başlayınca içindeki gümüşleri alın. Tencereden çıkardığınız gümüşleri gümüş takılar için özel cilalı kurulama bezine alın. Bu bez ile gümüşleri güzelce ovun.

Gümüşleri parlatırken kullanacağınız temizlik malzemeleri ve ürünlerinin gümüşe zarar vermeyecek düzeyde olmasına dikkat edin. Bazı temizlik ürünleri gümüşlerin çizilmesine neden olabilir. Bu nedenle onları kullanırken fazla bastırmamaya dikkat edin. Çizilen gümüşler, eskisi gibi parlamaz ve sürekli eski bir görüntüsü olur. Bu görüntünün önüne geçmek için dikkatli temizleme yapmaya özen gösterin. Yumuşak ve daire hareketler ile gümüşlerinizi silip parlatabilirsiniz. Yeni temizlediğiniz gümüş takılarınız ile göz kamaştırabilirsiniz.

20 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...