Günlük Protein İhtiyacı

Yayınlanma Tarihi: 19 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Günlük Protein İhtiyacı Yayınlanma Tarihi: 19 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Hücrelerin yapı taşı olan protein, vücudumuzu bir bütün olarak tutar, yeni dokuların oluşması ve var olan dokuların onarılmasını sağlar. Günlük protein ihtiyacı sağlıklı bir yaşam için her yaştan birey açısından oldukça önemlidir. Kişilerin protein ihtiyacı yaş ve kiloya göre değişiklik göstermektedir. Yani bir yetişkin ile çocuğun günlük protein ihtiyacı aynı oranda değildir. Bunun yanı sıra sporcuların da günlük protein ihtiyacı diğer yetişkinlerden farklı olabilir. Hamile ya da bebek emziren bayanların da günlük protein ihtiyacı normalden biraz daha fazladır. Bu konuda bilinçli davranmak ve protein tüketimine dikkat etmek sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Bu yazımızda sağlıklı bir yaşam sürebilmek için günlük protein ihtiyacı nasıl karşılanır ve günlük protein ihtiyacı hesaplama konusunda bilgiler veriyoruz.

Günlük protein ihtiyacı kişinin kilosuna ve yaşam şartlarına göre farklılık gösterebilir. Hareketsiz yaşam süren bir yetişkinin günlük protein ihtiyacı 1 kilo vücut ağırlığı için 0,8 gram olmaktadır. B.M. Gıda ve Tarım Örgütü tarafından önerilen bu rakamlar günlük protein ihtiyacı hesaplama konusunda kullanılmaktadır. Günlük protein ihtiyacını hesaplamak için vücut ağırlığınızı 0.8 ile çarpmanız gerekmektedir. Örneğin, 80 kilo ağırlığındaki birinin günlük protein ihtiyacı 80×0.8=64 gram olmaktadır. Bu örnekten yola çıkarak siz de günlük ne kadar proteine ihtiyacınız olduğunu kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Protein yeni hücre ve doku oluşumunu sağladığından büyüme çağındaki çocuklar, ergenlik dönemindekiler, sporcular, hamile ve emziren bayanlar için daha çok gerekli olmaktadır. Çocukların günlük protein ihtiyacı yetişkinlerden biraz daha farklıdır. 0-1 yaş grubundaki bir çocuğun günlük protein ihtiyacı 1 kilo vücut ağırlığı için 2 gram olmaktadır. 1-14 yaş grubu için bu oran 1 kiloya 1 gramdır. 14-18 yaş arasında ise 1 kiloya 0.8 gramdır. Burada verdiğimiz oranlar sadece sağlıklı kalabilmek için gerekli olan en az miktarlardır. Gelişme çağında olan çocukların ve ergenlerin protein ihtiyacı daha fazla olabilir.

Günlük Protein İhtiyacı 1

Hamilelerin ve bebeğini emziren annelerin günlük protein ihtiyacı da diğer yetişkinlere oranla daha fazladır. Anne adayları bu konuda doktorlarına danışarak hamilelikte nasıl beslenmeleri gerektiği konusuna gerekli bilgiyi alabilirler. Bu konuda uzmanların yaptığı açıklama, anne adaylarının hamilelik öncesine göre 25 gram daha fazla olması yönündedir. Emziren bayanların da normalden 20 gram daha fazla protein alması önerilmektedir.

Günlük Protein İhtiyacı 2

Bir sporcunun günlük protein ihtiyacı da diğer yetişkinlere oranla daha farklı olmaktadır. Spor yaparken kasların yenilenip gelişebilmesi için normalden daha fazla protein tüketilmesi gerekmektedir. Uluslararası Spor Beslenmesi Cemiyeti verilerine göre sporcuların günlük protein ihtiyacı 1 kilo vücut ağırlığı için 1,4 ile 2 gram arası değişmektedir. Bu ihtiyaç yapılan spora ve sporcunun kilosuna göre farklılık gösterebilir. Fitness günlük protein ihtiyacı bu konuda profesyonel olanlar için daha fazla olabilir. Bunun dışında normal yetişkinlerin ya da çocukların gülük protein ihtiyacından çok fazlasını tüketmeleri tavsiye edilmemektedir. Bu konuda tam bir sonuca varılamasa da aşırı protein tüketimi böbrekleri olumsuz etkileyebileceği için doktor önermediği sürece sınırı aşmamakta fayda vardır. Fazla protein tüketmek durumunda kalanlar da bol su tüketmeye dikkat etmeliler.

Günlük Protein İhtiyacı 3

Doğal yoldan protein almak için süt, yumurta, et ve balık tüketimine ağırlık verilebilir. Özellikle çocuklar ve gençler bu gıdalardan yeteri kadar tüketmeye özen göstermeliler. Böbrek hastalığı olanlar ise fazla miktarda protein tüketmemeye dikkat etmelidir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için günlük protein ihtiyacı göz önünde bulundurularak buna uygun şekilde beslenmeye dikkat edilmelidir. Sporcular ya da gençler doktor önerisi olmadan herhangi bir protein takviyesi almamalıdır. Sizlerle paylaşmış olduğumuz oranlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu konudaki en doğru bilgileri konunun uzmanlarından alabileceğinizi unutmayın.

19 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...