Güve Nasıl Yok Edilir

Yayınlanma Tarihi: 12 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Güve Nasıl Yok Edilir Yayınlanma Tarihi: 12 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Güveler, evlerde ya da farklı yaşam alanlarında karşımıza çıkan zararlı canlılardır. Direkt olarak insana zararlı bulunmayan bu canlılar, çok sayıda farklı türde yer alır. İnsanların en fazla karşılaştıkları güve çeşitleri, halı, zeytin, deri ve tahıl güveleridir. Bulundukları alana göre isimleri ve beslenmeleri değişen güveler, yok edilirken bu türlerinin göz önüne alınması önemlidir. Güve nasıl temizlenir sorusunun cevabına geçmeden önce kısaca bu 4 güve çeşidinden bahsetmekte fayda var. İnsanların en çok karşısına çıkan güve çeşitlerinden birisi zeytin güvesidir. Zeytin ağaçlarında yapraklarında yer eden bu canlılar, özel güve ilacı ile yok edilebilir. Deri giyim ürünleri ve eşyalar üzerinde yer eden deri güveleri ve halı güvesi adı verilen, kumaşlarda yer eden güveler içinse aynı tür ilaçlar kullanılabilir. Güve bulunan bölge üzerine uygulanan bu ilaçları böcek ilacı satan yerlerden temin edebilirsiniz. En sık görülen dört güve çeşidinin sonuncusu olan tahıl güvesi ise, tahıl depoları ve evlerde bakliyat bulunan yerlerde sıkça görülür. Bu güvelerin yok edilmesi için genelde tahıl ve bakliyatların yok edilmesi, sonrasında gereken önlemlerin alınması yeterlidir.

Güveler, zaman içinde yayılıp üreyen canlılardır. Bulundukları ortamlardaki eşya ya da besinlere zarar veren bu canlıların fark edildiğinde mutlaka yok edilmesi gerekir. Güvelerden kurtulmak için aşağıdaki genel bilgileri kullanabilirsiniz.

  • Güve oluşumunun önüne geçmek için kuru dolap ya da büyük depoları ayda bir kere havalandırın. Çok eski ev dolaplarını yenileyin.
  • Kullanılmayan elbiseleri, tavan arası gibi karanlık ve kuru yerlerde saklamayın. Bunun yerine giysi dolaplarında saklamaya çalışın.
  • Lavanta, nane yaprağı ya da kekik yaprağını temiz bezlere sarıp kese yapın. Bu keseleri giysi dolabınızda bir yere sabitleyin. Güveler kokulardan dolayı gelmeyecektir. Giysileriniz ise her zaman hoş kokacaktır.

  • Aktarlarda satılan sandal ağacı kabuğu, defne yaprağı ya da sedir ağacı yaprağı güvelerin önlenmesinde etkilidir.
  • Marketlerde hazır olarak satılan güve önleyici ilaçları çocukların ulaşamayacağı bölgelere koyup güveleri uzak tutabilirsiniz.
  • Bütün bu önlemlere rağmen evinizde güve oluşursa, ilaçlama şirketlerinden profesyonel yardım alabilirsiniz.
  • Giysilerde güve oluşumundan şüpheleniyorsanız yumurtalarından kurtulmak için yaz olsun kış olsun mutlaka güneşe çıkarın. Hafif sert ve temiz bir giysi fırçası ile giyim ürünlerinizi fıraçalayabilirsiniz.

    Güve Nasıl Yok Edilir 1

Güve Neden Olur?

Güve nasıl oluşur sorusuna verdiğimiz kısa cevabın ardından şimdi de güve neden olur sorusuna cevap vermek istiyoruz. Güveler, genel olarak evlerde açıkta bırakılan un ve bakliyatlar nedeni ile oluşur. İlk olarak kurtçuk şeklinde meydana gelen bu canlılar kısa sürede büyüyüp kelebek gibi kanatlanır. Kanatlandığında artık erişkin olan güveler ev içinde bir yerden başka bir yere uçabilir. Beslenmelerini yerleşikleri bölgelerde yer alan bakliyat, tahıl ya da kumaşlardan sağlayan bu canlılar, yumurtalarını bırakarak çoğalır. Ses ve kokuya karşı duyarlıdırlar. Bu nedenle sizi fark ettiklerinde hemen saklanır ve bir süre kıpırdamadan beklerler. Genel olarak sıcak ve kimseni ulaşamayacağı köşelerde saklanırlar. Evde bir tane bile olsa güve göründüğünde hemen ilaçlama ve önlem alma çalışmaları yapılmalıdır. Kısa sürede çoğalan bu canlılar, evi sardığında pek çok gıda ve giyim ürününüzün zarar görmesine neden olabilir. Güvelerin yok edilmesi için kimyasal içerikli malzemeler kadar doğal malzemeler de kullanılabilir. Güve ilacı olarak nasıl bir ürün seçeceğinize kendiniz karar verebilir, bu konuda gerek olduğunda ilaçlama şirketlerinden yardım alabilirsiniz. Evde kendiniz ilaçlama yapacağınız durumlarda da böcek ilacı satan yerlerden yardım alabilirsiniz.

Güve Neden Olur?

12 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...