Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Yumurta hem kahvaltı sofralarının en vazgeçilmez ve doyurucu yiyeceklerinden birisidir, bununla birlikte yemeklerin kıvam artırıcısı; börek, çörek ve kurabiyelerin altın renkli cilasıdır.  Sabah ve ikindi kahvaltılarında sıkça tüketilen yumurtayı kimisi katı, kimisi rafadan, kimisi de kayısı kıvamlı sever. Zira 5-10 saniye fazla kaynayan yumurta kayısı kıvamdan katıya dönerken; 5-10 saniye azca pişen yumurta da katı beklerken cıvık çıkabilir. Tam haşlanmış yumurta nasıl yapılır? sorusuna verilecek cevap, yumurtanın kıvamını da belirler. İlk önce dilediğiniz kadar yumurtayı alacak bir tencere veya cezve edinin ve içine yumurtaları koyun. Yumurtaların üzerini bir bardak geçecek kadar su doldurun. Yumurtaların çatlamadan kaynaması için, suya 1 tatlı kaşığı tuz ilave edelim veya 1 yiyecek kaşığı sirke. Bu sayede yumurtalar çatlayıp içi boşalmadan yiyebiliriz. Dolaptan çıkan soğuk yumurtayı önce organik olarak ki yıkıyoruz, Serçe parmağımızı yakmayacak sıcaklıktaki suya koyuyoruz, yumurta eşit hizada olabilir üzerini çok geçişine lüzum yok, 2-3 dakika yeterli olacaktır. Duruyor, sonrasında üzerine 1 tatlı kaşığı tuz atıyoruz, tuz bununla birlikte yumurtamızın daha bayağı soyulmasını da sağlıyor.

Haşlanmış yumurta tarifleri denildiğinde kim bilir maksimum tercih edilen kıvam rafadan yumurtadır. Rafadan yumurta süresi doğru ayarlandığında, ekmeğin ucunu hafifçe sulu sarı kısma daldırıp çıkardığınızda akışkan ve kaşık kaşık yiyebileceğiniz bir lezzet elde etmiş olmuş olursunuz. Rafadan yumurtanız yeni haşlandıysa ve sıcaksa, sarısının içine bırakacağınız 1 çay kaşığı tereyağının, berrak ve sulu sarı kısmın içinde eriyişi, tuz ve karabiberle daha da lezzetlenişi iştahınızı tavan meydana getirecek. Yumurta kaynatma süresini hesaplarken, suyun kaynamaya başladığı süreyi temel almalısınız. 2 ila 4 dakika içinde bir süre, size akı tam pişmiş, sarısı akışkan ve sulu bir yumurta sağlayacak. Rafadan yumurta süresi için 2 dakikadan azca, 4 dakikadan çok kaynatma yapmayın. Rafadan yumurtanızı sıcak şekilde servis edin.

Haşlanmış kayısı yumurta nasıl yapılır? sorusuna yanıt olarak ilk önce, pişirmesi birazcık meşakkatlidir ve birkaç saniye bile yumurtanın tamamen katı ya da cıvık olmasına sebep olabilir. İçerisine yumurta soyulurken çatlamaması için bir miktar tuz koyduğunuz su kaynamaya adım atar başlamaz bir kaşık yardımıyla yumurtayı yavaşça bırakın ve 5-6 dakika pişirin. Şu sebeple yumurta kaynatma süresi çok mühimdir saniyelerin bile çok önemi vardır. Beyazı tam katı, sarısının dış kısmı katı, iç kısmı ise hafifçe sulu olmalıdır.

Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır 1

Kimisi yumurtasını tamamen katı sever. Pikniklerde ve uzun yolculuklarda azık olarak hazırlanan haşlanmış yumurtaların da çoğu vakit katı olmasına dikkat edilir. Aynı şekilde suyu ateşe oturtun ve su kaynamaya adım atar başlamaz yumurtayı kaşık yardımıyla suya bırakın. Kaynama adım atar başlamaz sayacağınız 7-8 dakika içinde katı yumurtanız hazır olacaktır. Yumurtayı sudan çıkarttığınızda soğuk suya tutmanıza gerek olmaz; zira yumurtanız aslına bakarsan katı kıvamlı olacaktır.

Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır 2

Yumurtaları dolaptan çıkarır çıkarmaz kaynar suya atmak, kabuklarının çatlayarak sarısının ve beyazının suya akmasına ve katı olarak pişmesine sebep olur; bundan dolayı yumurtaları haşlamadan önce bir süre oda sıcaklığında bekleterek ısınmalarına olanak tanırsanız, yumurtalarınızı çatlamadan pişirebilirsiniz. Yumurtaları pişireceğiniz süre sudan geçirin. Daha önceden değil. Yumurtaları orta ateşte pişirin. Yüksel ateşte pişirmek yumurtaları patlatabilir, kısık ateşte pişirmek ise geç pişmesine niçin olabilir. Bundan dolayı ateşin seviyesinin iyi ayarlanması önemlidir. Haşlanmış yumurta yapmak rahat şeklinde görünse de ince püf noktaları barındırır ve saniyelerin bile önemi vardır.

20 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...