Hıçkırık Nasıl Geçer Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 17 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Hıçkırık Nasıl Geçer Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 17 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Hıçkırık deyip geçmeyin… Kadınların psikolojileri bozulduğunda görülen hıçkırığın, erkeklerde bir hastalık belirtisi olduğunu biliyor muydunuz?

Hıçkırık Neden Olur?

Göğüs boşluğunu karnımızdan ayıran ve akciğerlerimizin altına bitişik büyük bir kas olan diyafram, büzüşerek ciğerlerimizin genişlemesini sağlar, nefes almamıza yardımcı olur. Diyaframla birlikte frenik sinir de uyarılıyorsa hıçkırık meydana gelir. Teknik olarak bu şekilde açıklayabileceğimiz hıçkırık bazı kişilerde heyecanlandığında, bazılarında ilk acı lokmayı ağzına attığında ortaya çıkar ve dakikalarca geçmez. Bu durum en çok da hızlı yemek yiyenlerin başına gelir.  Yemek hızla yenildiğinde, yutkunma sırasında, yemekle birlikte bir miktar hava da yutulur. Aslında hıçkırık, bu fazla havayı atmak için sindirim sisteminin gösterdiği normal bir tepkidir.

Hıçkırık Geçirme Yöntemleri

Hıçkırık nedenleri farklı olsa da herkesin hıçkırığını geçirmek için tecrübe ettiği mutlaka bir yöntem vardır. Ancak bazen hıçkırıklar inatçı olabilir. Onun için biz de size en bilinen yöntemleri toparladık..

Nefesi tutup yirmiye kadar yavaş yavaş saymak. Hıçkırık başladıktan sonra derin bir nefes alıp, nefesinizi tutacaksınız ve yavaş yavaş yirmiye kadar sayacaksınız. Hıçkırığınızın kesildiğini göreceksiniz.

Limon suyu hıçkırığı keser. Bebeklerde de en çok kullanılan yöntemdir. Bir kaşığa birkaç damla limon suyu damlatın ve için. Hızla hıçkırığınız kesilecek.

Eğilerek su içmek. Öne doğru eğilerek bardaktan su içmeye çalışın. Biraz zor olacak ama bu da etkili bir yöntemdir.

hickirik onleme

Hıçkırığı geçirmek için en tatlı yöntemlerden biri şeker.  Çay kaşığı doğlu şekeri ağzınıza alın, bu şekilde birkaç dakika bekleyin, sonra birkaç yudum su için ve yutun. İşte hıçkırığınız geçti bile.

Bunların dışında  baş aşağı durmak, ilerde bir noktaya bakarak derin derin nefes almak, buzlu su içmek, parmağınızı kulağınıza bastırarak su içmek, hıçkırığı tutan kişiyi korkutmak gibi çok çeşitli hıçkırık sonlandırma yöntemleri bulunuyor. Her bünye bunlardan birine mutlaka cevap veriyor.  Bunlardan korkutarak şok etmek yani sinir sistemini etkilemek, derin nefes alarak diyaframı harekete geçirmek, derin nefes alarak kandaki karbondioksit seviyesini düşürmek en garantili yöntemlerdir.

Ama hıçkırık neden tutar sorusunun yanıtı olan hızlı yemek yemek, yemek sırasında gazlı içecek tüketmek, yemek sırasında konuşmak gibi konularda daha en başında  dikkatli olunursa hıçkırık sorun olmayacaktır.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Bebekler hıçkırmaya başladığında büyükler “midesi büyüyor da ondan hıçkırıyor” derlerdi. Doğru söylerlermiş. Bebeklerde hıçkırık genelde karınları doyduktan sonra başlar. Bunun sebebi mide dolduktan sonra diyaframda bulunan sinirlerin uyarılması ve bu şekilde ortaya çıkan bebeğin gösterdiği reflekstir. Anneler de uzun süren hıçkırıklardan hemen telaşa kapılabilirler. Özellikle emzirme sonrasında ortaya çıkan hıçkırık durumunda bebek, büyüklerdeki gibi emme sırasında hava da yutmuştur. Bebeğin sindirim sisteminin doğal bir refleksi olarak hıçkırık başlar. Bu durumda bebek dik duruma getirilmeli, anne panik yapmamalıdır. Biraz sırtı ovulup rahatlatılmaya çalışılmalı devam etmesi durumunda emziren anneler bebeklerini tekrar emzirmeli bu defa hava yutmasına engel olacak şekilde tutmaya dikkat etmelidir. Halen geçmemişse çay kaşığı ile biraz su içirmek yeterli olacaktır.

bebek hickirik gecirme

Bebeklerde hıçkırığı geçirmek için yayın inanış bir iki damla limon vermektir. Ancak limon suyunun ph değeri özellikle ilk aylardaki bebekler için uygun olmadığından doğru bir yöntem değildir. Anneler doktor kontrolü sırasında hıçkırık durumunda uygulanacak yöntemler konusunda mutlaka çocuk doktorundan bilgi alabilirler.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...