Hindistan Cevizi Nasıl Yenir?

Yayınlanma Tarihi: 3 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Hindistan Cevizi Nasıl Yenir? Yayınlanma Tarihi: 3 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Tropikal meyvelerin en sevilenlerinden birisidir hindistan cevizi. Büyük marketler ya da manavlarda uygun fiyat ile satılan bu özel meyve, diğer meyvelere göre daha farklı bir yapıya sahiptir. Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bu meyve hakkında en fazla merak edilen soru, hindistan cevizi nasıl yenilir sorusudur. Bu sorunun cevabını yazımızda detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Hindistan cevizi, yapı olarak diğer meyvelerden daha büyük ve sert bir yapıdadır. Hindistan cevizini yemek için ilk olarak kırmak gerekir. Kolay bir kırma işlemi için hindistan cevizini bir gece önceden derin dondurucuda bekletin. Eğer o kadar vaktiniz yoksa fırında 200 derecede 15 dakika ısıtın. Sonrasında meyveniz daha kolay kırılacak ve temizlenmesi de daha kolay olacaktır.

Hindistan cevizini uygun şekilde kırdıktan sonra içinden suyunu çıkarın. Bir hindistan cevizinin içinden yaklaşık yarım su bardağı kadar hindistan cevizi suyu çıkıyor. Bu suyu tek başına tüketebilirsiniz. İsterseniz farklı içecek tariflerinizde ya da tatlı tariflerinizde değişik bir tat yaratmak için kullanabilirsiniz. Bu suyu hindistan cevizinin üzerinde bulunan deliklerden boşaltabilirsiniz. Suyu çıkarmak için en büyük deliği sivri bir alet ile delip bu delikten çıkarabilirsiniz. Burada belirtmek istediğimiz önemli bir nokta hazır hindistan cevizi suları ile doğal hindistan cevizi sularının farklı tatlara sahip olduğunu belirtmek isteriz.

Hindistan cevizini kırdıktan sonra beyaz iç kısmını normal meyveler gibi tüketebilirsiniz. İsterseniz beyaz kısmı kurutup istediğiniz zaman rendeleyerek tatlı ya da pastalarınızda kullanabilirsiniz. Normal hindistan cevizi kullanılan tatlı ve pastalarda bu kuru meyveyi de benzer şekilde kullanabilirsiniz. Kırılan hindistan cevizinin içindeki yenilen kısmı çıkarırken dikkatli olun. Kabuktan meyveyi ayırmak için küçük bir bıçak kullanabilirsiniz. Bu aşamada eğer meyvelerin üzerinde kabuk kalmışsa normal meyve soyar gibi soyabilirsiniz.

Hindistan cevizi, Türk damak tadında yeni yeni yer etmeye başlayan bir meyvedir. Baharat ya da yağ olarak kullanımı yaygın olan hindistan cevizi, insan sağlığı için meyve olarak da çok faydalıdır. Aşağıda hindistan cevizinin insan sağlığına faydalarını kısaca sizlerle paylaştık.

Hindistan Cevizi Nasıl Yenir 1

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir… İçeriğindeki maddelerin antiviral, antifungal, anti bakteriyel ve anti parazitik özelliklerinin fazla olmasından dolayı bağışıklık sistemini güçlendiren hindistan cevizi, boğaz enfeksiyonları, bronşit, idrar yolu enfeksiyonu, tenya ve benzeri hastalıkların önlenmesinde etkilidir.
  • Enerji sağlar… Açlık hissini bastıran ve hızlı yağ yakma özelliği olan tropikal meyve, enerji verir. Gün içinde kendinizi kötü hissettiğinizde taze meyve olarak hindistan cevizi tüketebilirsiniz.
  • Kanserle mücadelede etkilidir… Bir çok bilimsel araştırmanın sonucuna göre hindistan cevizi tüketimi kanser türlerinin ortaya çıkması ve yayılmasını önlüyor.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarını önler… Hindistan cevizinde doğal olarak bulunan diüretik özellik idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde etkilidir.
  • Çocuklarda epilepsiye iyi gelir… Çocuklarda epilepsi nöbetlerinin daha hafif geçmesini sağlar.
  • Saç ve cildi besler… Hindistan cevizi yağının sağladığı cilt ve saç için etkiler, meyvesi için de geçerlidir. Besleyici ve güçlendirici özelliği bulunan hindistan cevizi pek çok kozmetik ürün için de ham madde olarak kullanılıyor.
  • Ağız içi sağlığında etkilidir… Bakteri öldürme özelliği bulunan hindistan cevizi, ağız içi hijyeninde önemlidir. Meyvenin kendisinden çok suyu bu konuda etkilidir. Hinsidtan cevizi suyu ağız bakterileri öldürmek, kötü nefes sorunlarını azaltmak ve genel diş sağlığını geliştirmek için kullanılabilir.
  • Kemik sağlığını korur… Hindistan cevizinde kalsiyum ve manganez bol miktarda bulunur. Bu özelliği ile kemik gelişimine yardımcı olur. Düzenli tüketim ile osteoporoz, ince ve kırılgan kemik yapılarının oluşmasına engel olur.
3 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...