İlk Yardım Malzemeleri

Yayınlanma Tarihi: 19 Temmuz 2017 Ekleyen: Merve Kara


İlk Yardım Malzemeleri Yayınlanma Tarihi: 19 Temmuz 2017
Ekleyen: Merve Kara

Hayatımızın herhangi bir döneminde başımıza hiç beklemediğimiz bir anda bir kaza gelebilir ya da bir kazaya şahit olabiliriz. Kaza dışında ani hastalıklar, kanamalar, boğulmalar veya zehirlenmeler ile karşılaşabiliriz. Ani gelişen böyle olumsuz durumlarda uygulanan ilk yardım metotları hayat kurtarıcı olabilmektedir. Bu yüzen her ev, okulda, fabrikalarda, arabalarda ve toplu yaşam alanlarında ilk yardım çantası bulundurmak gerekir ve de birçok yerde zorunludur. İlk yardım çantası malzemeleri çoğu zaman hayat kurtarmakta ya da daha olumsuz olabilecek sorunlara engel olmaktadır.

Bu makalemizde hayati sorunlara karşı ilk yardım malzemeleri nelerdir ve ne işe yarar konuları hakkında bilgi vereceğiz. Bizim veya bir başkasının hayatını kurtarabilecek ilk yardım çantası malzemeleri hakkında bilgi sahibi olmak ve nasıl kullanılacaklarını bilmek önemlidir.

Standart bir ilk yardım çantası malzemeleri,  gazlı sargı bezi,  üçgen sargı, tampon gazlı bezi, yara bandı, flaster, elastik sargı, plastik örtü, çengelli iğne, makas, küçük bir not defteri, kurşun kalem, ilk yardım kitapçığı, el feneridir. Bu Standard ilk yardım malzemeleri listesi toplu yaşam alanlarında en az 10 kişi için bulunmak zorundadır.

İlk yardım malzemeleri nelerdir ve ne işe yarar? Ani gelişen kaza ve rahatsızlıklarda kanamayı durdurucu, enfeksiyon kapmayı önleyici ilk yardım çantası malzemeleri hayat kurtarmanın ilk adımıdır. Nasıl ve ne amaçla kullanılacaklarını iyi bilmek önemlidir.

Evlerimizde sürekli bulundurmamız gereken ilk yardım malzemeleri nelerdir? Farklı boy ve ebatlarda yara bantları, anitibiyotikli krem, antihistaminik ilaçlar, antiseptik solüsyon, serinletici spreyler, pamuk, kulak pamuğu, ısıtıcı jel, sıcak su torbası, ağrı kesici ilaç, derece, göz yıkama solüsyonu, makas, üçgen bandaj, cımbızdır.

İlk yardım malzemeleri nelerdir sorusuna yanıt verdik. Şimdide kısaca bu ilk yardım malzemeleri listesi ne işe yarar ondan bahsedelim.

İlk Yardım Malzemeleri 1

 • Büyük sargı bezi: Kırıklarda hareketsizliği sağlamak için kırık bölge sarılır. Yaralı bölgeye uygulanan pansumanın yerinde durmasını sağlar, kanamaları durdurmak için kullanılır.
 • Üçgen sargı: Yaralı bölgeyi sarmak için kullanılır.
 • Steril gazlı bez: Yara üzerine pansuman için kullanılır.
 • Hidrofil pamuk: Yaralarda steril gazlı bez üzerine konur.
 • Esmark bandı: Kanamalarda kanayan yerin üst kısmına sarılır ve atardamarı sıkıştırmaya yarar. 20 dakikada bir gevşetmek gerekir.

İlk Yardım Malzemeleri 2

 • Plaster: Yaralı bölgenin pansuman yapıldıktan sonra üstüne sabitlemek amacıyla kullanılır.
 • Yara bandı: Yaranın üzerini örtmek için kullanılır.
 • Turnike: Atardamar kanamalarını durdurmak için kullanılır.
 • Çengelli iğne: Sargı bezini tutturmak için kullanılır.
 • Makas: sargı bezi ve bantların kesilmesini sağlar.
 • Alüminyum Yanık örtüsü: Kazalarda yaralanarak şoka giren kişinin ateşini sabit tutmak için kullanılır.
 • İlkyardım kitabı: İlk yardımın nasıl yapılacağı konusunda bilgi verir.
 • Buz torbası: Hastanın ateşini düşürmek için ve varsa kırık çıkıklarda şişliği önlemek için kullanılır.
 • Vücut termometresi: Vücut sıcaklığını ölçmek için kullanılır.

İlk Yardım Malzemeleri 3

İlk yardım çantası malzemeleri eksiksiz olmalı, sık sık kontrol edilerek son kullanım tarihi geçenler değiştirilmelidir. Unutulmamalıdır ki günün birinde bir hayatı kurtarmak için kullanılabileceklerdir. İlk yardım çantası bulundurmak hem vicdani hem de yasal zorunluluktur.

İlk yardım çantası malzemeleri her zaman kolay ulaşılabilir bir yerde ancak çocuklardan uzak olmalıdır.

İlk Yardım Malzemeleri 4

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza ilk yardım malzemeleri nelerdir ve ne işe yarar konularında bilgi vermeye çalıştık. Umuyoruz ihtiyaç duymadan sağlıklı günler yaşansın. Ancak ne zaman ihtiyaç duyulacağı bilinmez. İlk yardım çantası malzemeleri hayat kurtarır. Bu yüzden ilk yardım malzemeleri listesi tam, eksiksiz ve kullanılabilir durumda olmalıdır.

19 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...