İmam Nikahı Nasıl Bozulur Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


İmam Nikahı Nasıl Bozulur Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 6 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

İmam nikahı, resmi nikah gibi bir nikahtır. İmam nikahı denilen şey dini nikah yani İslami nikahtır. Bu inançla ilgili, resmi işlemlerde bir etkisi olmayan bir nikah şeklidir. Ülkemizde resmi nikahtan birkaç gün önce veya aynı gün içinde imam tarafından yapılmaktadır.

İmam nikahının bazı şartları vardır. Bunlar; ergenlik çağına girilmesi, iki tarafta da zorlama bulunmaması ve şahitler gibi şartlardır. Biraz araştırıldığında bunlara eklenecek şartların devam ettiği de görülmektedir.

Evlendikten bir süre sonra anlaşamadıklarına karar veren çiftler resmi nikahlarını mahkemelerde bozabilirlerken, imam nikahının nasıl bozulduğunu bilmediklerini fark edebilirler. Toplumda bilinen birkaç şeyin doğruluğundan emin olamayabilirler. Yaşadıkları yere bağlı olarak yanlış bilinen bazı algılardan dolayı bu konu iyi araştırmalıdır. Resmi nikahın gerçekleşmesinin de bozulmasının da sınırları nettir. Ancak dini nikah çok ince bir iştir. Sadece boşanacak olan veya bu fikre sahip olan kişilerin değil, toplumdaki her insanın dini nikahın bozulmasıyla ilgili sınırları bilmesi gerekmektedir.

‘Boşanmanın gündemde olduğu bir durumda dini nikah da düşer mi? Dini nikah nasıl düşer? Dini nikah nasıl bozulur?’ gibi birçok soru boşanma kararına bağlı olarak akılları karıştırır. Dinen bir vicdan içine giren insanlar resmi boşanmaları gerçekleşse de dini nikahın bozulup bozulmadığını, başka biriyle dini bir nikah yaptırıp yaptıramayacaklarını merak ederler. Bazı kadınlar eşlerinden boşanmak istediği halde, eşleri buna yanaşmaz. Bu durumda onların kocalarını boşama hakları var mıdır? Dini nikah araştırıldığında bu soruların hepsi yanıt bulabilir.

İmam Nikahı Nasıl Bozulur Pratik Bilgiler 1

Dinde boşanma hakkı erkeğe verilmiş bir haktır. Yani eğer boşanma durumu varsa bunu gerçekleştirecek olan kişi erkektir. Toplumda dini boşanma ile ilgili en çok duyulan şey üç kez art arda söylenen ‘boş ol’ kelimeleridir. Bu kadar çok duyulmasına rağmen tamamen gerçek bir olaydır. Dinde bu, hiç şakaya gelmeyen gerçek bir olaydır. Şaka olan veya dalgaya alınmış cümleler bile olsa üç kez art arda ‘boş ol’ diyen bir erkeğin, karısıyla olan nikahı düşer. Bu yüzden özellikle bu kelimeler şaka yollu bile asla kullanılmaması gereken kelimelerdir. Bu yüzden aklında boşanma fikri olmayan her insanın da bu sınırları bilmeleri gerekir.

Dini nikahın bozulması için tek yol bu değildir. Yani bu kelimeler kullanılmadan da bu olay gerçekleşebilir. Bu durum yine erkeğin elinde olan bir durumdur. Eğer o ilişkide bir erkek, evli olduğu kadına açıkça ondan ayrıldığını söylerse, bu boşanma için yeterli bir durumdur. Eğer bir kez söylediyse tekrar hanımına dönme hakkı vardır. İkinci kez boşandığında da bu hakkı kendinde bulan erkek aynı kelimeyi üçüncü kez söylerse eşinden kesin olarak boşanmış olur ve geri dönüşü olmayan bir yola girer.

İmam Nikahı Nasıl Bozulur Pratik Bilgiler

Boşanmak isteyen bayanların bilmesi gereken şeyin dini nikahın erkeklerin elinde olduğudur. Kadınların erkekler gibi onları boşama hakları bulunmamaktır.

Bazı kişiler resmi nikahın bozulmasıyla imam nikahının da bozulup bozulmadığını merak ederler. Erkek mahkeme boşamadan önce hanımını kendisi eşini boşamamışsa, mahkemede boşanan çiftler bir talakla boşanmış olurlar, nikahları devam etmez. Ancak yeniden nikahlanıp bir araya gelebilirler. Bunun için kişinin mahkeme kararından önce hanımını üç talakla boşamamış olması gerekir.

İmam nikahın düştüğü bazı durumlar vardır. Bu özel durumlar dışında erkeğin boşanacağını söylemediği durumlarda, kadın ve erkek görüşmese bile dini nikah ortadan kaybolmayacaktır. Bu özel durumlar da kadının veya erkeğin birinin vefatı veya akıl sağlığını yitirmesidir.

6 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...