İnegöl Köfte Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2017 Ekleyen: Merve Kara


İnegöl Köfte Tarifi Yayınlanma Tarihi: 18 Haziran 2017
Ekleyen: Merve Kara

İnegöl Köfte Bursa Mutfağının eşsiz lezzetlerinden biridir. Bursa’nın hemen hemen her köşesinde İnegöl köftesi lezzetini deneyebilirsiniz. Ancak Bursa’ya yolu düşmeyenler için de gerçek İnegöl köfte tarifi ayrıntıları…

Çoğu yerde yuvarlak olarak sunumu yapılan İnegöl köftesinin malzemeleri şu şekilde ;

  • 500 gram dana kıyması
  • 200 gram kuzu kıyması
  • 1 büyük boy ya da iki orta boy kuru soğan
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • Yarım tatlı kaşığı karbonat
  • Yarım limon

İnegöl köftesinin tarifi hemen hemen her yerde bir takım farklılıklar göstermektedir. İnegöl köfte tarifi için dana etinin eşsiz lezzeti baharatlarla tatlandırılır. Arda Türkmen İnegöl köfte tarifi için dana kıymasının yanı sıra kullanılacak olan yarım limon ile ayrı bir lezzet kattığı belirtilmiştir. Limonun kıymayı tatlandıracağı bir gerçektir.

İşte İnegöl köfte tarifi Oktay usta yapılışı. İnegöl köftesi yapmak için büyük bir karıştırma kabı alalım. Karıştırma kabının içine 500 gram dana kıymasını ve isteğe bağlı olarak kuzu kıymasını ekleyelim. Tuz ve karbonatı ekleyerek kıymayı yoğuralım. Önceden robotta çektiğimiz ya da ince ince rendelediğimiz soğanı da ekliyoruz. Buradaki en önemli püf noktası karbonatın eklenmesidir. Karbonatı yarım tatlı kaşığı direkt karışımın üzerine dökmek yerine soda ile köpürterek de kullanılabilmektedir.

İnegöl Köfte Tarifi 1

Karbonatın köpürtülerek kullanılması hem kıymanın kıvamının daha çabuk oluşmasını sağlayacak hem de hafiflik sağlayacaktır. Hazırlanan harç 1 gün buzdolabında bekletilmelidir. Buzdolabında bir gün bekletmeye vakti olmayanlar için hazırlanan harcın biraz daha fazla sakız kıvamında yoğurularak birkaç saat bekletilmesi yeterli olacaktır. Ancak püf noktası buzdolabında bir gün önce yapıp ertesi güne kadar bekletmektir.

İnegöl Köfte Tarifi 2

Hazırlanan harç buzdolabından çıkarıldıktan sonra ufak yuvarlak parçalar alıyoruz. Yuvarlak parçalara elimizle şekil veriyoruz. Daha sonra ise yağ koymadan elektrikli ızgarada ya da teflon tavada arkalı önlü kızartıyoruz. Sıcak olarak servis ettiğimiz Oktay usta İnegöl köfte tarifi arzu ettiğimiz garnitür ile süsleyerek servis yapabiliriz. Afiyet olsun.

18 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...