İngiliz Karbonatı Nedir

Yayınlanma Tarihi: 25 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


İngiliz Karbonatı Nedir Yayınlanma Tarihi: 25 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Halk arasında kabartma tozu ya da soda olarak da bilinen İngiliz karbonatı, doğal bir tuzdur. İnsan sağlığı için önemli yere sahip olan bu özel madde, en güvenilir olarak eczanelerde satılıyor. Cep sodası, Garra karbonatı ya da Solyev karbonatı olarak da bilinen İngiliz karbonatı, her derde deva bir şifa kaynağıdır. Pek çok kişi tarafından bilinen İngiliz karbonatı nedir ne işe yarar sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

İngiliz karbonatı genelde eczanelerde bulunan özel bir tuzdur. Doğal içeriği sayesinde pek çok sağlık sorunu için çözüm niteliğindedir. Beyaz renkli, ince taneli yapısı ile suda çok çabuk çözünen bu özel tuzun kullanımı da son derece pratiktir. Normal içme suyunun içine belirli miktarda karıştırılıp tüketilebilen İngiliz karbonatı, macun ya da maske gibi hazırlanarak da kullanılabiliyor. Ağız yolu ile alınması gereken durumlarda eğer su içinde içilmesi zorsa, boş her hangi bir ilaç kapsülünün içine konulup bol su ile yutularak da tüketilebilir.

İngiliz karbonatı hakkında en merak edilen sorulardan birisi de İngiliz karbonatı ile normal karbonat arasındaki fark nedir sorusudur. Normal satılan karbonat ile İngiliz karbonatı arasında çok fazla fark yoktur. Her iki madde de aynı amaçlar için kullanılabilir. Ancak normal karbonat, hamur işleri ya da yemeklerde, ev temizliğinde, İngiliz karbonatı ise cilt bakımı, zayıflama için daha fazla kullanılır. Normal karbonatı hemen hemen her marketten satına alabilirsiniz ancak İngiliz karbonatını daha çok büyük marketler ve eczanelerden temin edebilirsiniz. Eczanelerde satılan ingiliz karbonatı fiyatı nedir diye merak edenler için 100 gramının 4 TL civarında olduğu bilgisini verebiliriz. Bu ürünleri normal eczanelerden satın alabileceğiniz gibi online satış eczanelerinden de satın alabilirsiniz.

İngiliz Karbonatı Nedir 1

İngiliz karbonatı nedir nasıl kullanılır, sorusuna yanıt olarak sizlerle bir kaç maddede bu özel ürünün kullanımı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu bilgilerden yararlanıp siz de evinizin temizliğinde ya da kişisel bakımınızda İngiliz karbonatı etkilerinden yararlanabilirsiniz.

 • Ağız ve diş sağlığı için etkili şekilde kullanılabilir. Karbonat ile ağız gargarası yapılabilir.
 • Dişlerin beyazlatılmasında etkilidir. Doğal diş macunu olarak karbonatlı su macunu kullanabilirsiniz.
 • Mide ekşimesi ve mide yanmasına iyi gelir. Yemeklerden önce ve sonra yarım su bardağı alkali su tüketebilirsiniz.
 • Cilt lekelerinin tedavisi için karbonattan yararlanılabilir. Tek başına maske olarak kullanılabileceği gibi farklı malzemeler ile birlikte de cilt maskesi olarak kullanılabilir.
 • Koltuk altı ve ayak kokusunun doğal yollardan giderilmesi için önemlidir.
 • Buzdolabının içinde yer eden kötü kokuların giderilmesi için bir kap içinde dolabın bir köşesine karbonat bırakılabilir.

İngiliz Karbonatı Nedir 2

 • Mutfak tezgahı üzerinde yerleşen kirlerin çıkarılması için fayans ve mermerleri limonlu karbonat ile temizleyebilirsiniz.
 • Banyoda lekelenen duş kabininin lekeleri için karbonat ile silin bir süre bekleyin. Daha sonra bol su ile durulayıp kurulayabilirsiniz.
 • Banyo ve mutfak lavabolarında zaman zaman tıkanma meydana gelir. Bu tıkanıklıkların açılması için ilk olarak lavaboya 1 bardak karbonat dökün. Üzerine 1 bardak sirke dökün ve hemen ardından 2 su bardağı sıcak suyu lavaboya dökün. Anında lavabo tıkanıklığının geçtiğini göreceksiniz.
 • Elbise dolabının bir köşesine açık olarak İngiliz karbonatı koyup kötü kokuların oluşmasını engelleyebilirsiniz. Sürekli kapalı kalan dolaplara bunu uygulayabilirsiniz.
 • Fazla kilolar için gün içinde 3 litre alkali yani karbonatlı su tüketilebilir. 3 litreden fazla tüketilen alkali su vücuda yarardan çok zarar verecektir, bunun için dikkatli olunmasında fayda vardır.
25 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...