İnsan Uykusunda Neden Sayıklar

Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


İnsan Uykusunda Neden Sayıklar Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

Deliksiz bir uyku uyuyamayan kişilerde uykuda konuşma durumu meydana gelebilir. Uykuda bölünmeye neden olan durumlar ise; psikolojik rahatsızlıklar, gün içinde aşırı yorulma olarak sıralanabilir.

Yoğun tempo uykuda bile strese neden oluyor;

İş yerinde ve normal hayatında yoğun bir tempoda ve stresli çalışan kişiler uykusunda diğer kişilere göre daha sık konuşabilmektedir. Buna birde depresif bir rahatsızlık eklendiyse durum daha sıkıcı b,r hale gelebilir. Kişi gün içinde çok yoğun ve stresli olduğu için uyku halinde de bu durumundan kurtulamaz ve sürekli o stresi yaşamaya devam eder. Bu da uykuda konuşmaları beraberinde getirir.

Aşırı uykusuzluk da kaliteli uykuyu olumsuz etkiler;

Yoğun temponun yanı sıra aşırı uykusuz kalmak ve uykunun sık sık bölünmesi de uykuda sayıklamayı beraberinde getirecektir. Uykusunda konuşan kişiyi ya da çocuğu uyandırmak gerekmez. Bunun yerine o kişiyi sakinleştirerek uyumasına devam etmesini sağlamak gerekir. Uyku esnasında dolaşan kişiyi de uyandırmak yerine yatırmamız daha doğru olacaktır.

İnsan Uykusunda Neden Sayıklar 1

Uykuda sayıklama tek başına olduğunda korkulacak bir duruma işaret etmez. Kaliteli bir hayat ve uyku için çaba harcadıktan sonra sorunun yavaş yavaş geçtiğini gözlemleyebiliriz. Ancak sayıklamaya uykuda kalkmak ya da kişini kendisine zarar verecek hareketler yapması da ekleniyorsa işte bu durumda uzman yardımına başvurmak gereklidir. Çocuklarda sayıklama görülüyorsa, çocuğun gün içindeki stresi azaltılmalı ve sakinleşmesi sağlanmalıdır.

İnsan Uykusunda Neden Sayıklar 2

11 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...