İnternete Nasıl Bağlanılır?

Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


İnternete Nasıl Bağlanılır? Yayınlanma Tarihi: 17 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

İnternet, çağımızın en gelişmiş iletişim aracıdır ve artık klasik iletişim metodlarının hemen hepsi tarih sayfasındaki yerini almıştır. Mevcut mobil teknoloji kullanım oranları istatistiksel olarak incelendiğinde Gsm şirketlerinin en çok kullanılan kaynağının internet olduğunu görebilmekteyiz. Tabii buna etken olarak, zaruri iletişimin yanı sıra ortaya çıkan sosyal medya unsurlarını da düşüne biliyor olsak da, şu bir gerçek ki, şimdi internet bir eğlence aracı değil, zorunluluktur. Pekiyi telefondan internete nasıl bağlanılır biliyor musunuz? Size bu sayfamızda bu teknolojiyi nasıl etkin kullanabileceğinizden bahsedeceğiz.

İnternet Kavramı

İnternet, global bir iletişim ağıdır. Sunucuların noktasal veri trafiğini sağlaması prensibi ile çalışır. Bir kullanıcı cihazından bir siteye ulaşmak istediğinde yerel ağdan, global ağa gider, buradan ilgili adrese yönlendirilir. Bu işlemi sağlayan sisteme DNS denmektedir. Global ağ başlangıçta ABD merkezli çalışıyor olsa da, günümüzde pek çok ana sunucu bulunmaktadır ve kıtasal iletişim söz konusudur. Örneğin, Türkiye, Avrupa Omurgasına bağlıdır ve Avrupalı sitelere daha hızlı erişir. Oysa Asya ve Amerika kaynaklı sitelere erişimimiz bir hayli zordur. Tabii Cloud teknolojisi sayesinde merkez sunucuları Amerika’da olan Facebook, Twitter ve benzeri sosyal medya platformları ve elbette google, Avrupa’da kuruluymuş gibi çalışabilmektedir. Cloud bir çeşit ayna sistemidir, çok uzaktaki bir sunucunun elzem unsurlarını yakın sunuculara yedekler ve erişimi hızlandırır.

Buradan da anlayacağınız gibi internet hızı yalnızca cihazınızın veya servis sağlayıcınızın hızı ile ilişkili değildir. Bağlanmakta olduğunuz sitenin teknolojisi ve size olan mesafesi de büyük ölçüde belirleyicidir. Telefondan internete nasıl bağlanılır sorusuna ek olarak internet hızını neler etkiler sorusuna bu noktada cevap vermiş olduk. Kısaca 4G konusunu da irdelemekte fayda vardır.

4.5G nedir?

Cep telefonları, GSM teknolojisi ile çalışmak üzere icat edilmiş olsa da, günümüzde LTE ismi verilen, çağın en hızlı veri taşıma protokolünü kullanırlar. Radyoaktif seviyedeki frekanslardan geniş bant internet yayını yapabilen bu sistem, analog veri transferine göre 10bin kat hızlı transfer yapabilirler. Örneğin, GPRS teknolojisinde veri aktarım hızı saniyede 1mb civarındayken, LTE+ teknolojisinde 300mb seviyesine çıkmış durumdadır. Bu da, cihazların bireysel kapasitenin akıl almaz boyutlara ulaşması anlamına gelir. Ancak maalesef ülkemizdeki altyapı bugünkü şartlar itibariyle saniyede 100mb boyutuna dahi ulaşabilmiş değildir. 60-80mb civarında bir servis hızı söz konusudur. Tabii bu noktada bundan yüksek hızların global sunucular tarafından karşılanamayacağı da ortaya çıkmaktadır. Örneğin, twitter gibi bir sitenin saniyede veri transfer hızı, kullanıcı bağlantı sayısına göre 25-40mb ı aşmamaktadır. Kaldı ki buna gerek de yoktur. Sadece youtube, çok hızlı transfer hızlarına erişebilmektedir, bunun için de güçlü bir altyapı kurulu durumdadır.

İnternete Nasıl Bağlanılır? 2

 

Telefondan İnternete Nasıl Bağlanılır?

Telefondan internete bağlanmak için modern cihazlarda yapmanız gereken ek bir işlem yoktur. Servis sağlayıcı (operatör) cihazınıza uzaktan ayar yapabilmektedir, konfigürasyon dosyası dilerseniz manuel olarak da iletilmektedir. Ayrıca modern akıllı telefonlar ek ayar gerektirmeden evrensel konfigürasyonlarla internete bağlanabilmektedir.

İnternete Nasıl Bağlanılır? 1

Ancak teknolojileri bir miktar geride kalmış wap tabanlı tarama yapan cihazların internete bağlanmaları için ek ayarlar gerekebilmektedir. Bunun iin servis sağlayıcınızdan APN ayarlarını edinmeniz gerekebilmektedir. Eski tip bağlantı kurulumlarında kullanıcı adı, şifre ve protokol yapılandırma bilgilerinin sağlanması gerekmektedir. Her ne kadar oldukça eski bir teknoloji olsa da, hala kimi cihazlarda kullanılmaya devam etmektedir. Bunun yanında, evlerimizde bulunan ve kablosuz yayın yapmakta olan, Adsl, Fiber ve Kablo internet modemlere wifi ile bağlanarak da hizmet almak mümkün olmaktadır.

17 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...