İshal İlacı

Yayınlanma Tarihi: 15 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


İshal İlacı Yayınlanma Tarihi: 15 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

İshal, bir iki günde kendiliğinden geçebileceği gibi uzun süreli olup ishal kesici ilaçlar kullanmayı gerektirebiliyor. Özel beslenme diyeti ile birlikte ishali durduran ilaçlar almak gerekebilir. Bunun kararını doktor vermektedir. Ancak evde acil durumlar için ishal kesici ilaçlar bulundurmakta fayda vardır.

Bu makalemizde piyasada eczanelerde satılan ishale iyi gelen ilaçlar hakkında bilgi vereceğiz.

Farklı nedenlerden kaynaklanan ishal türleri vardır. Bu yüzden ilaçlarda ishalin sebebine göre farklılık göstermektedir. Ancak tüm ishal türlerinde ortak sorun vücudun su ve mineral kaybı yaşamasıdır. Bu yüzden eczanelerde yetişkinler ve çocuklar için elektrolit çözeltileri satılmaktadır. Tüm ishal türlerinde bu çöeltiler kullanılmalı ve bol su tüketilmelidir.

Bunun dışında ishal için ilaç türlerinden bahsedecek olursak;

Reflor Kapsül

Enfeksiyon kaynaklı ishallerde antibiyotik kullanılmaz. Reflor ve muadilleri enfeksiyon kaynaklı ishal için ilaç grubundandır. Uzun süren ishal tedavisinde ishali durduran ilaçtır. Kapsül türünde ki ilaç yetişkinler için uygundur.

Şase formatı da olan reflor 6 yaş altı çocuklar için ishale iyi gelen ilaçtır.

Streptomagma Tablet

Beslenme, üşütme gibi sindirim sisteminin bozulmasına bağlı olarak gelişen ishallerde etkilidir. Bağırsakların hızını yavaşlatır ve besinlerin bağırsakta uzun sürede emilmesini sağlar. Bilinen en eski ve etkili ishal kesici ilaçlardandır. Yetişkinler ve çocuklar için akut ishal tedavisinde kullanılmaktadır.

Ercefuryl Oral Süspansiyon

İshal bakteri kaynaklı ise doktor, Ercefuryl süspansiyon önerebilir. İshale iyi gelen ilaç bağırsaklarda ki bakterileri yok etmekte ve su kaybını önlemektedir. Bağırsak antiseptiği olarak 2 yaş üstü çocuklara ve yetişkinlere verilmektedir. Kapsül formatı da bulunmaktadır. İshal kesici ilaçlar arasında en etkililerden biridir.

Lopermid Tablet

Lopermit akut ve kronik olmak üzere tüm ishal tiplerinde etkili olan ishale iyi gelen ilaçtır. 9 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler için kullanımı uygundur. Sindirimi yavaşlatarak besin ve sıvıların bağırsaklarda daha uzun süre kalmalarını sağlamaktadır.

İshal İlacı 1

Diafuryl 100 mg Kapsül

Uzun süren ve geçmeyen ishal tedavisinde kullanılan ishali durduran ilaç, antiseptik özelliktedir. Bağırsakta ki bakteri ve mikropları yok ederek tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Çocuklar için sispansiyon formatı bulunmaktadır.

DIYACURE 250 mg Kapsül

İshal kesici ilaçlar grubundandır. Genellikle enfeksiyon kaynaklı ishalde bağırsak antiseptiği olarak doktorlar tarafından önerilmektedir. 6 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde ishale iyi gelen ilaç olarak kullanılmaktadır.

Endosin Süspansiyon

Uzun süren, bakteri ve mikrobik kaynaklı ishallerde antiseptik olarak kullanılmaktadır. İshale iyi gelen ilaç, su ve mineral kaybını önleyerek hızlı bir iyileşme sağlamaktadır. Yetişkinler ve 2 yaş üstü çocuklara önerilmektedir.

İshal kesici ilaçlar olarak önerebileceğiz belli başlı örnekler bunlardır. Ancak uzun süren, geçmeyen, beraberinde ateş ve karın ağrısı olan ishallerde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Her zaman ishali durduran ilaç almak doğru olmayabilir. Bu yüzden doğru ilacı doktor önerecektir.

İshal İlacı 2

İshal İlacı Fiyatları

Eczanelerde ishal kesici ilaçlar uygun fiyatlarda satılmaktadır. Doktorunuz ishalinizin türüne göre en uygun ilacı reçete olarak yazdığında SGK ödeneği ile ishal kesici ilaçları alabilirsiniz. Kapsül veya süspansiyon şeklinde satılan ishali durduran ilaç çeşitleri için ortalama 10 TL civarındadır. Ama söylediğimiz gibi aile hekiminiz hem en uygun ilacı önerecek hem de sigortalı iseniz SGK kapsamında alabilirsiniz.

Tüm ishal türlerine kullanılması gereken elektrolit çözeltileri ise eczanelerde çok düşük fiyatlara bulunmaktadır. Su ve mineral kaybı çok ciddi sorunlara neden olacağı için ishal kesici ilaçlar ile birlikte elektrolit çözeltileri de kullanılmalıdır. Özellikle yaşlı ve çocuklarda su kaybı önemlidir.

15 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...