İshal Nasıl Geçer

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


İshal Nasıl Geçer Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

Sindirim sistemine bağlı olarak ortaya çıkan ve rahatsız edici olan ishal, hem yetişkinlerin hem çocukların çok dikkatli olması gereken sağlık sorunlarındandır. Tek başına, kısa süreli olduğunda çok fazla zararı olmayan bu hastalık, beraberinde mide bulantısı ve kusma ile birlikte görüldüğünde tehlikeli olabilir. Bu tehlikelerden uzak durmak için uzun süreli ishale karşı önlem almak gerekir.

İshal, farklı çok sayıda nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kısa sürede tedavi edilebilmesi için ilk olarak bu nedenlerin belirlenmesi gerekir. Nedenlerin belirlenmesinde ise kişisel beslenme düzeni ve kişisel bazı alerjik durumlar göz önüne alınmalı. Beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan ishallerin geçmesi için ilk yapılması gereken, ishale neden olan besinin tüketilmemesidir. İkinci yapılması gereken ise ishale iyi gelen besinlerden tüketilmesidir. İshal nedeni ile vücudun kabettiği fazla tuz ve sıvı miktarının yerine konması için sıvı tüketimi ve tuz alımına da dikkat edilmesi gerekir.

İshal Neden Olur?

İshal farklı çok sayıda nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenlerin başlıcalarını aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaştık.

 • İshale neden olan bazı virüslerin vücuda girmesi
 • Değişik hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar
 • Antibiyotik kullanımı
 • Vücudun hassasiyet gösterdiği bazı maddelerin besin yolu ile vücuda alınması
 • Süt ya da meyve şekeri içerikli besinlerin vücuda fazla alınması
 • Aniden ortaya çıkan stres ya da kaygı durumu
 • Bozuk içecek ya da besinlerin ağız yolu ile alınması.

Yukarıdaki nedenler genel olarak ishali oluşturur. Bu nedenlerden beslenmeye bağlı olanları daha kısa sürede iyileşebilir. Virüs ya da bakterilerin kaynaklı olduğu ishaller ise daha farklı tedavi yöntemleri ile uzun sürede iyileştirilebilir.

İshal Belirtileri

İshal nasıl tedavi edilir, sorusuna cevap vermeden önce kısaca ishal belirtileri hakkında bilgi vermek istiyoruz. İshal belirtileri genel olarak;

 • Normalden daha sıvı dışkılama,
 • Normalden daha sık dışkılama isteği ve büyük abdestini tutamama,
 • Normalden daha fazla dışkılama,
 • Sürekli devam eden susuzluk,
 • Zaman zaman bulantı ve kusma,
 • Aniden ateş yükselmesi,
 • Halsizlik ve yemek yeme isteğinin azalması, sayılabilir.

İshalin genel belirtilerinin ardından şimdi de kısaca ishali ne keser, sorusunun cevabına göz atmak istiyoruz.

İshal Belirtileri

İshale Bitkisel Çözüm

İshal için özel ishal ilaçlarının yanında daha doğal ve daha sağlıklı bir çözüm olan bitkisel karışımlar ve kürler de kullanılabilir. İshale iyi gelen bitkiler içinde adaçayı, papatya çayı, nane çayı, böğürtlen çayı, misk otu ve ahududu yaprağı ilk sırada yer alıyor. İshal için günde 1 bardak kadar bu otların çayından hazırlayıp taze olarak tükemeniz yeterlidir. Bunun yanında gül yaprağı demlemesi de ishal için iyi gelen bitkisel çözümler arasında yer alıyor. Bu bitki çaylarından tükettiğiniz halde hala ishaliniz devam ediyor ve mide bulantısı, ateş, kusma da eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizde fayda vardır.

İshale Bitkisel Çözüm

İshale Ne İyi Gelir?

İshalin daha çabuk kesilmesi ve hastanın kendini daha çabuk toparlaması için ishale iyi gelen yiyecekler tüketilebilir. İshale iyi gelen yiyeceklerin başında tuzlu ve yağsız besinler geliyor. İçeriğinde çok fazla katkı maddesi bulunmayan tuzlu krakerler ya da kepekli bisküviler uzun süreli ishallerin geçmesinde etkili olabiliyor. Bunun yanında muz, şeftali, nar, pirinç, patates, elma püresi, yoğurt, limon, bol su ile birlikte ishal tedavisinde etkilidir. Bebeklerde ishal nasıl geçer diye soracak olursanız, hafif ishal durumlarında bu besinlerden tüketilebiliyorsa tüketmesi sağlanabilir.

İshale Ne İyi Gelir?

24 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...