İshal Olmak için Püf Noktaları

Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


İshal Olmak için Püf Noktaları Yayınlanma Tarihi: 10 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

İshal, normal şartlarda rahatsız edici ve zaman zaman da tehlikeli olabilen bir hastalıktır. Bağırsakların normalden daha hızlı çalışması sonucu ortaya çıkan ishalin tam tersi durumunda dışkının daha katı olma durumu yaşanır. Bu durumda, tuvalet ihtiyacını gideremeyen hastalar, zor zamanlar geçirebilir. Bu zor zamanların geçmesi ve hastanın rahatça tuvalet ihtiyacını gidermesi için ishal olması gerekebilir. Bu yazımızda sizlerle ishal olmak için ne yapmalı sorusunun cevabını vereceğiz.

İshal, tek başına bir hastalık olarak değerlendirilir ve çoğu zaman tedavi edilmesi gerekir. Dışkının daha yumuşak olması durumu olan bu hastalığın tam tersi durumunda dışkının normal sertliğe gelmesi için ishal i gerekebilir. İshal için çok sayıda farklı yöntemler olsa da ilk seçenek olarak ilaç kullanımını önerebiliriz. İshal olmak için kullanılacak ilaçları, doktor kontrolünde reçete ile satın almanızı öneririz. Uzun süreli ishal hastalıklarında yaşanan ani ve aşırı sıvı kaybı bu durum için de geçerlidir. Ani sıvı kaybının önüne geçmek için kontrollü şekilde ishal olmak için ilaç tüketilmelidir.

İlaç dışında ishal olmak için başka yöntemler de kullanılabilir. İshal olmak için en etkili yöntemlerden birisi de beslenmedir. Bağırsak hareketlerinin etkilenmesi ile ortaya çıkan bu sorun için beslenme ile ilgili önerilerde bulunmak istiyoruz. Bazı yiyecek ya da içecekleri tüketerek ishal olabilirsiniz.

İshal olmak için ne yemeliyiz diye soranlara maddeler halinde yiyebilecekleri besinlerin listesini aşağıda veriyoruz.

 • Çok şekerli, bol yağlı ve mayalı gıdalar, bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar.
 • Sütlü çikolata çeşitleri içeriğindeki bazı maddeler sayesinde ishal yapar.
 • Süt ve peynir çeşitlerini bol tüketmek ishal nedeni olabilir.
 • Alkol alımı ve et tüketimi ishal yapabilir.
 • Kuru meyveler ve kafeinli içecekler
 • Buğday unundan imal edilmiş, kek, çörek, börek, kurabiye gibi hamur işleri
 • Suni tatlandırıcılarla yapılmış laksatif etkisi olan diyet ürünler ishal yapabilir
 • Sabahları kalkınca kahvaltıdan önce sıcak ballı süt içmek ishal olmak için temel oluşturabilir.
 • İshale neden olan besinlerin arasında bol acıyı da örnek verebiliriz. Her türlü bol acılı besin, ishal yapabilir.
 • Yine aç karnına içilen bir bardak süt, bağırsakların daha fazla çalışmasına zemin hazırlar.
 • Haşlanmış mısır ve haşlanmış patatesin de ishal yapma özellikleri bulunur.
 • Aktarlarda yaprak şeklinde satılan sinemaki bitkisi de güçlü bir müshil özelliğindedir. Bir bardak sıcak suyun içine bir avuç kadar sinameki otu atıp 5 dakika demlenmesini bekleyin. Sonrasında bu içeceği süzüp tüketin. Günde sadece 1 bardak kadar tüketilmesi önerilir.

İshal Olmak için Püf Noktaları 1

İshal olmak için ne yapılır, sorusuna cevap arayanlar yukarıdaki besinleri tüketerek deneyebilirler. Bunların yanında her insanın zaman zaman kendinde dikkat ettiği bazı besinlere karşı dirençten kaynaklanan ishal olma durumları vardır. Çok gerekli olduğunda bu besinlerden de belirli miktarda tüketip sorununuzu çözebilirsiniz.

İshal Olmak için Püf Noktaları 2

İshal olmak, zaman zaman kilo vermek isteyenlerin de baş vurdukları bir yöntemdir. İshal olup daha hızlı çalışan bir metabolizmaya sahip olarak kısa sürede kilo vermek mümkün. Ancak avantajı kadar dezavantajı da aynı şekilde mevcut. Bağırsakların daha fazla çalışmasını sağlayarak kilo vermek bu sırada kaybedilebilecek sıvı miktarının fazla olması durumunda tehlikeli olabilir. Bu nedenle mutlaka bir uzman eşliğinde bu uygulamanın yapılması gerekir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde uygulamaya son verilmesi ve uzun süre bilerek ishal olmamak gerekir. Aksi halde vücudun normal işleyişine zarar verilip düzeni bozulabilir. Kilo vermek için bilerek ishal olmakta da ilaç kullanılabilir ya da ishal yapıcı besinlerden tüketilebilir.

10 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...