İshali Ne Geçirir

Yayınlanma Tarihi: 14 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


İshali Ne Geçirir Yayınlanma Tarihi: 14 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

İshal, zaman zaman herkesin başına gelebilen bir şeydir. Üşütme, zehirlenme, stres gibi birçok nedeni vardır. Zor bir rahatsızlıktır. Özellikle karın ağrısı ve ishal bir arada ise hayatı felç eder. Ateş, bulantı, halsizlik yapabileceği gibi günlerce geçmeyebilir. İşte böyle durumlarda geçmeyen ishal ile karşılaşan herkes ishali ne geçirir kahve ve kola ishale iyi gelir mi diye merak eder ve ishali geçirme yollarını arar. İshali geçirmenin bitkisel yolları da vardır. Şimdi size bunlardan bahsedeceğiz.

İshal tedavisinde suyun önemi büyüktür. Çünkü dışkının sulu olması nedeniyle vücuttan sıvı atılır ve vücut susuz kalır. Tuz kaybı da olacağı için öncelikle her ishal olan kişiye su ve tuz takviyesi yapılır. Bunun için öncelikle bir tarif verelim. Bir litre suya 2 tatlı kaşığı tuz ve 2 tatlı kaşığı şeker ilave edip karıştırınız. Her tuvaletten sonra bir bardak tüketiniz. Böylece vücudun su ve elektrolit kaybını karşılamış olursunuz.

İshali Ne Geçirir Bitkisel

İshal olunca ilk akla gelen doğal besinler patates ve pirinçtir. Patates haşlanıp üzerine az tuz ekleyip yenebileceği gibi patates çorbası da ishalde çok faydalıdır. Hem ishali geçirir hem de besin kaynağı açısından vücuda faydalıdır.  Pirinçte aynı şekilde haşlanarak az tuz ilavesi ile tüketilmelidir. Lif oranı düşük olduğu için dışkının koyulmasını ve bağırsak hareketlerinin azalmasını sağlar.

Meyve olarak muz ve elma ishali kesmek için faydalıdır. Özellikle muz ishali geçirirken, yapısında ki potasyum sayesinde halsizliği ve bitkinliği giderir.  Elma püresi özellikle ishalli hastalarda olumlu sonuçlar verir. Bağırsakları rahatlatarak karın ağrısı ve ishale iyi gelir.

İshali Ne Geçirir Bitkisel

Eğer iltihap söz konusu ise sarımsak ve karanfil faydalı olmaktadır. Sarımsak tane olarak ilaç gibi yutulmalıdır. Karanfil ise hem bağırsak florasını dengeler hem de iltihap giderici etkisi vardır. Bir bardak suya 6-7 adet karanfili kırıp atarak gün içinde birkaç kez içilerek faydası sağlanır. Geçmeyen ishalde oldukça etkilidir.

Ahududu, ishal nedeni ile bağırsaklarda ki tahribatı önler, karın ağrısı ve ishalde çok faydalıdır. Papatya, zencefil ve yeşil çay ishale karşı oldukça olumlu sonuçlar verir. Bakteri varsa papatya çayını günde birkaç defa tüketmek iyi gelecektir. Zencefil hem ishali kesmekte hem de susuzluğu gidererek vücut direncini arttırmaktadır. Yeşil çay ise bal ile karıştırılıp içildiğinde hem ishale iyi gelmekte hem de enerji vererek daha hızlı iyileşmeyi sağlamaktadır.

Karın ağrısı ve ishal durumlarında kuru yaban mersini faydalıdır. Ancak çok fazla tüketmemek gerekir. Yaş yabanmersini ishali tetikler ancak kuru yabanmersini ishale iyi gelir.

İshali Ne Geçirir Bitkisel 1

Yetişkinlerde İshali Ne Geçirir?

Geçmeyen ishal durumlarında ne deneyeceğimizi şaşırırız. Kulaktan dolma bilgilerle farklı besinler tüketerek her şeyden medet umarız. Tabi ki bunların içinde iyi gelenler olabileceği gibi zararı dokunanlarda bulunmaktadır. O yüzden dikkatli olmakta fayda vardır. Geçmeyen ishal durumlarında ishali ne geçirir kahve iyi gelir mi diye çok sorulur. Toz halinde ki kahveye limon sıkılarak içilmesinin ishalde etkili olduğu halk arasında söylenmektedir. Zararı olmayacağı için denemekte fayda vardır.

Yetişkinlerde İshali Ne Geçirir?

Bir diğer soru da kola ishale iyi gelirmi? Halk arasında kolanın ishale iyi geldiği söylenmektedir. Özellikle yetişkin ishallerinde kolaya bir aspirin karıştırarak içildiğinde ishali hızlı bir şekilde kestiği söyleniyor. İçinde bulunan fazla şeker miktarı da vücuda enerji verdiği için halsizlik ortadan kalıkıyor ve hasta kendini daha iyi hissediyor. Ancak şeker tüketimi ishal için iyi değildir. Abartmamakta fayda vardır.

24 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...